Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

496. urodziny i Czerwone Gitary

Główne zdjęcie
fot. Marcin Adamski, WOAK

Otoczony drzewami urokliwy plac przy Górze Zamkowej nad Jeziorem Rajgrodzkim wprost pękał w szwach. Takich tłumów jak w minioną sobotę, dawno w Rajgrodzie nie widziano. Co ściągnęło tysiące ludzi do pustawego zwykle miasteczka? Koncerty – jako gwiazdy zagrały występujące od prawie 45 lat Czerwone Gitary! - i jarmark z okazji 496. urodzin województwa podlaskiego.

fot. Marcin Adamski, WOAK
fot. Marcin Adamski, WOAK
fot. Marcin Adamski, WOAK
fot. Marcin Adamski, WOAK
fot. Marcin Adamski, WOAK
fot. Marcin Adamski, WOAK
fot. Powiat Łomżyński
fot. Powiat Łomżyński
fot. Powiat Łomżyński
fot. Powiat Łomżyński

Główną nagrodę honorową burmistrza Rajgrodu za ciekawie, estetycznie i smakowicie urządzony stragan otrzymały trzy małżeństwa z gminy Łomża, prowadzące znane od lat gospodarstwa agroturystyczne: Anna i Bogdan Tomaszewscy (Stara Łomża przy Szosie), Danuta i Jerzy Archaccy (Stara Łomża nad Rzeką) oraz Jolanta i Jan Olszewscy (Siemień Nadrzeczny).
Pomysł zwycięskiego wystroju polegał na tym, aby goście zatrzymujący się przy stoisku odnieśli wrażenie, że biesiadują przy suto zastawionym stole. Stąd wszędzie białe obrusy i serwety z koronkowym zdobieniem. Nasze gospodynie do drugiej w nocy przed festynem uwijały się, aby rzeczywiście ładne i z humorem poprowadzone stoisko zauważyli jurorzy. I tak się stało, bo przyrządzone przez nie aromatyczne pasztety, sery z ziołami i oryginalne ciasta, które można było popić piwem jałowcowym (bezalkoholowym, jak na sierpień przystało), nęcąco wyglądały i wszystkim smakowały. Każde z gospodarstw dostało w nagrodę miniaturową figurkę łosia z pamiątkową tabliczką.
Nagrodzone stoisko wraz z sąsiadującym starostwa powiatowego nie było jedynym łomżyńskim akcentem w Rajgrodzie. Oprócz oficjeli na scenie podczas otwarcia - jak Mieczysław Bagiński, Wojciech Dzierzgowski, Krzysztof Kozicki czy Jacek Piorunek – w spacerującym między dziesiątkami straganów kolorowym tłumie co i rusz pojawiały się twarze wcale nie mniej znanych łomżyniaków, tyle że z innych niż polityczno-samorządowa sfer.
Goście festynu mogli kibicować podczas przedpołudniowych regat żeglarskich młodzieżowym załogom, zaś po południu spróbować urodzinowego tortu wielkości stołu, wykąpać się w czystym jeziorze i pośmiać z kabaretem Idea.  Na scenie królowały szanty w wykonaniu grupy Morże Być, reggae grupy Jamal i muzyka bigbandowa Andreas WOAK Band.
Jednak – mimo półtoragodzinnego opóźnienia (z winy organizatorów) kilka tysięcy ludzi w amfiteatrze i na Górze Zamkowej czekało na Czerwone Gitary. Zarówno młodzieżowa, jak i dorosła publiczność nie kryła wielkiego entuzjazmu, tańcząc, klaszcząc i śpiewając z radości „Bo ty się boisz myszy”, „Płoną góry”, „Nie spoczniemy” czy „Kto na ławce wyciął serce”. Ulubieńcy widowni wystąpili z czerwonymi gitarami, ale w letnich białych strojach. Trzech  z nich – perkusista Jerzy Skrzypczyk i starsi od niego o trzy lata gitarzyści Jerzy Kosela i Henryk Zomerski – pamiętają  pierwsze kroki zespołu, który ma w repertuarze ponad 270 piosenek i prawie 45 lat historii polskiej piosenki na karku. Razem z nimi wystąpili wokaliści i gitarzyści młodsi o pokolenie: Mieczysław Wądołowski, Arek Wiśniewski i Marek Kisieliński. Juniorzy i seniorzy Czerwonych Gitar wypadli równie młodzieńczo, świeżo i energetycznie. Jak zachować tak znakomitą formę na scenie przez blisko pół wieku?
- Przede wszystkim, należy każdego dnia cieszyć się z życia i znajdować powód do radości, natomiast jak ognia unikać malkontenctwa i zgorzknienia, którego za dużo jest w naszym narodzie – radzi Jerzy Skrzypczyk (lat 64), perkusista, frontman i kompozytor większości utworów z wykonywanej również w Rajgrodzie płyty „Jeszcze gra muzyka”. - Należy strzec się narkotyków, rzucić palenie i nie przesadzać z gorzałką. A poza tym – wystarczy żyć pełnią życia w zgodzie z Bogiem, ludźmi i sumieniem!

Mirosław R. Derewońko


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę