Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Lekcja życia

Gdyby mnie ktoś zapytał - Czy jest jakiś jeden „przepis" na życie ? - odpowiedziałabym tak: - Oczekuj kłopotów jako nieuniknionej części życia, a gdy nadejdą podnieś wysoko głowę, spójrz im prosto w oczy i powiedz: JESTEM SILNIEJSZA OD WAS - NIE MOŻECIE MNIE POKONAĆ.

  . Najważniejsze to zachować szacunek dla samego siebie i wiarę we własne siły w obliczu niszczącego doświadczenia. Ale tak „doradzać" można po analizie iluś tam przeżytych lat, po pokonaniu wielu życiowych barier np. własnej choroby, śmierci bliskich osób, po pokonaniu wielu przeciwieństw losu, które trudna nazwać jednym słowem

           Jestem przekonana, że tylko osobiste doświadczenia powodują w nas inne spojrzenie na świat i całe jego jestestwo, na nasze w nim miejsce .Umiemy wtedy trafniej rozróżnić, co jest rzeczywiście ważne, a co jest tylko „przystawką" do naszego życia. Istotną sprawą jest, jeśli przychodzą trudności - znaleźć właściwy dla siebie sposób ich pokonania.

           Może to być rozmowa z Bogiem, rozmowa z drugim człowiekiem. Może to być ucieczka

w samotność, albo krzyk rozpaczy. Każdy z tych sposobów jest dobry, ale tylko na trochę, na pierwsze chwile, kiedy nie wiemy, co z nami będzie dalej. Potem trzeba rozpocząć pracę nad sobą według rozpisanego w naszym umyśle planu wieloletniego. Trzeba najpierw docenić wartość swojego życia. Trzeba prawdziwie cieszyć się porankiem każdego dnia, trzeba zacząć odkrywać rzeczy, których wcześniej w galopie codziennego, beztroskiego życia - nie dostrzegaliśmy, a które pomogą nam kształtować solidniej charakter i leczą duszę pokryta bliznami cierpienia.

Niezastąpioną i bodajże najskuteczniejszą terapią jest opieka i pomoc najbliższej rodziny, dla której choroba bliskiej osoby jest nowym doświadczeniem .Oni: dzieci, współmałżonek, rodzice - muszą „przeorganizować" swoje życiowe plany tak, aby zawsze być blisko chorego, zawsze mieć dla niego czas i cierpliwość. Jest to bardzo trudne, ale i bardzo ważne, okazywanie choremu miłości, utwierdzanie codziennie w przekonaniu, że go kochamy i akceptujemy, nawet jeśli jest „sprawny inaczej".

             Choroba, jaka by nie była, nie powinna być tematem tabu. Ukrywanie choroby powoduje, że zaczynamy myśleć, iż jesteśmy tą drugą kategorią, bo pewnie odizolują sie od nas wszyscy, ponieważ stracimy włosy, będziemy słabi, z grymasem cierpienia na twarzy.

              Nieprawda! Choroba nie jest piętnem, a dla ludzi wierzących jest znakiem, że Pan nas zauważył na ziemi. Trudno to zrozumieć, ale naprawdę tak jest.

              W szpitalu onkologicznym na Ogrodowej podczas pierwszego spotkania z kapelanem szpitala powtarzałam w kółko: Dlaczego ja? Dlaczego ja? Na pewno temu nie sprostam, nie dam rady!

 

             Kapelan powiedział coś, co zapadło mi głęboko w pamięć:

            CZŁOWIEK NIE DOSTAJE ANI ZA DUŻEGO, ANI ZA CIĘŻKIEGO KRZYŻA

                                -   TYLKO TAKI, KTÓRY POTRAFI UNIEŚĆ

                   

               Jeśli dopadają nas kłopoty - pamiętajmy o tym. Damy radę.

 

 

                                                                                                                   Wanda Wałkuska


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę