Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Mija 64 rocznicy bitwy na Czerwonym Bagnie koło Grajewa

Bitwa odbyła się 8 września 1944 roku w ramach akcji Burza. Przeciwko ok. 400 żołnierzom 9 konspiracyjnego spieszonego Pułku Strzelców Konnych Armii Krajowej stanęło blisko 3 tys żołnierzy niemieckich - była to największa bitwa partyzancka w naszym regionie w czasie II wojny światowej - powiedział Radiu Nadzieja dr Krzysztof Sychowicz z białostockiego oddziału IPN.

Mimo to przez cały dzień stawiali oni zacięty opór wojskom niemieckim - straty wroga to ok. 1400 zabitych i rannych - nieporównywalnie większe od strat Polaków, których zginęło około 100.
Przez wiele lat wydarzenia z miejscowości Grzędy nie mogły doczekać się upamiętnienie w nowej Polsce Ludowej po 1945 roku – mówi dr Sychowicz.

Pierwszy pomnik upamiętniający bitwę na Czerwonym Bagnie powstał dopiero w 1984 roku.
Po raz kolejny krwawe wydarzenia z 44 roku wspominają dzisiaj mieszkańcy. Obchody rozpoczęła przed południem Msza św. w kościele NMP w Rajgrodzie. Po niej wszyscy uczestnicy udali się w okolice Leśniczówki Grzędy, gdzie odbyło się spotkanie pokoleń, wystąpienia uczestników bitwy i gości, apel poległych i salwa honorowa. Pod pomnikiem upamiętniającym bitwę złożeni wieńce i wiązanki kwiatów. Później na wszystkich czekała żołnierska grochówka.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę