Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 03 marca 2021 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Rozpoczął się Wielki Tydzień

Wielki Tydzień to okres w który w tradycji chrześcijańskiej pojawił się dopiero w IV wieku, i który rozpoczyna Niedziela Palmowa, a kończą nieszpory Wielkiej niedzieli zamykające Triduum Paschalne. Wielki Tydzień w liturgii Kościoła jest czasem wyjątkowym, kiedy Chrześcijanin powinien sie zatrzymać, nie tylko nad rozważaniem męki Chrystusa, lecz także nad swoim życiem - powiedział Radiu Nadzieja ks Marcin Sobiech.

Jak dodaje ks Sobiech Ludzie najczęściej zapominają o istocie świąt czyli o Jezusie Chrystusie. Najważniejsze dni w Wielkim tygodniu to triduum paschalne, które jest oddzielnym czasem liturgicznym. Rozpoczyna się w Wielki Czwartek mszą święta Wieczerzy Pańskiej, która wspomina ustanowienie dwóch sakramentów: kapłaństwa i eucharystii. Msza w Wielki Czwartek to tzw Msza Krzyżma. W tradycji katolickiej w Wielki Czwartek milkną dzwony, które zastępuje klekotanie kołatek, a po mszy Wieczerzy Pańskiej następuje obnażenie ołtarza. Natomiast Wielki Piątek jest to dzień Męki Pańskiej i Śmierci Krzyżowej Zbawiciela i tego dnia Kościół nie sprawuje mszy świętej – dodaje ks Sobiech

Jak dodał ks. Sobiech w wielką sobotę kościół również nie sprawuje żadnej liturgii. Ponieważ liturgia wielkiej soboty należy już do liturgii wielkiej nocy, jest to Wigilia Zmartwychwstania Pańskiego.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę