Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

W Skansenie Kurpiowskim jak na odpuście

Tradycyjnie już w pierwszą niedzielę po 16 sierpnia w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie Muzeum Półncno-Mazowieckie organizuje „Niedzielę na Św. Rocha”. Pogoda dopisała, goście dopisali a więc udana kontynuacja tradycji. W tym roku gwiazdą części artystycznej był zespół folkowy ĆAĆI VORBA - grupa muzyków od nowa po swojemu układająca muzyczną mozaikę Europy Wschodniej.

Niedziela na świętego Rocha to współczesne wydanie starych odpustów. To nawiązanie do tkwiącej w ludziach pamięci o dawnych odpustach, kiedy to zjeżdżali się goście do parafii, uczestniczyli w sumie (czyli głównej Mszy świętej) i brali udział dzisiaj powiedzielibyśmy w pikniku. Czego na odpuście nie było? Były stragany, tandetne zabawki, artyści uliczni. Był gwar, święto i zabawa.
Tak też jest i tu w skansenie. Obok zabawek z Chin miejscowy rzeźbiarz rylcem wykonuje płaskorzeźbę. Produkty masowe przeplatają się z ręczną robotą. Poza niewątpliwymi zaletami zakupu  miodu, czy wiejskiego chleba, goście mogą kupić wiele przydatnych przedmiotów wykonywanych kiedyś na terenie północnego Mazowsza a dziś już tylko przez zapalonych rzemieślników. W pięknej scenerii kurpiowskich chat Kurpianki haftowały swoje serwetki, wycinały wycinanki, kowal kuł podkowy, teraz już tylko na szczęście. Toczyło się życie jak na odpuście. Artysta amator rozkłada sztalugi i wprawną ręką utrwala klimat tego miejsca. Jak na odpuście ...
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę