Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

Znany w świecie, lubiany przez widzów

Główne zdjęcie
dyrektor festiwalu i TLiA w Łomży Jarosław Antoniuk

Trzy dzwonki w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży o godz. 9 obwieściły światu, że rozpoczyna się XX Międzynarodowy Festiwal Teatralny WALIZKA. Dyrektor TLiA Jarosław Antoniuk witał gości, wśród których najważniejsi byli artyści z 13 startujących w konkursie zespołów (osiem zagranicznych i pięć polskich), rywalizujących o nagrody o łącznej wartości 10 tys. zł.

Walizka otwarta
Walizka otwarta
dyrektor festiwalu i TLiA w Łomży  Jarosław Antoniuk oraz Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński otwierają festiwal
dyrektor festiwalu i TLiA w Łomży Jarosław Antoniuk oraz Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński otwierają festiwal
przekazanie kluczy do miasta dzieciom
przekazanie kluczy do miasta dzieciom
Walizka otwarta
Walizka otwarta
Saint-Petersburg Puppet Theatre „Brodyachaya Sobachka” /Saint-Petersburg – Russia/- Brzydkie Kaczątko
Saint-Petersburg Puppet Theatre „Brodyachaya Sobachka” /Saint-Petersburg – Russia/- Brzydkie Kaczątko
Tradycyjnie prezydent Łomży Jerzy Brzeziński przekazał dzieciom klucze do miasta, ukryte w jednej z walizek na scenie, i przekazał milusińskim władzę w 1000-letnim grodzie nad Narwią. Tradycyjnie zaprosił ich też do swego gabinetu z okazji Dnia Dziecka i do zajęcia swego fotela w celu lepszego sprawowania władzy. Tym samym XX WALIZKA zainaugurowała cykl imprez sportowych i kulturalnych z okazji Dni Łomży.
Do konkursu wpłynęło ponad 70 zgłoszeń grup z 28 krajów. Komisja festiwalowa zakwalifikowała: Saint-Petersburg Puppet Theatre (Rosja), International Punch Showman z Londynu (Wielka Brytania), Children's Theatre of Srpska z Banja Luca (Bośnia i Hercegowina), Compagnie Du Coin Qui Tourne ze Sztrasburga (Francja), Teatr Lalek Batlejka z Mińska (Białoruś), Studio Damuza o.s. Praga (Czechy), Visual Puppet Theatre z Aten (Grecja), fundus-Marionetten-dresden z Drezna (Niemcy). Gościnnie poza konkursem wystąpi też Lwowski Teatr Lalek (Ukraina). Z Polski o zwycięstwo zespołowo i indywidualnie konkurowć będą: Białostocki Teatr Lalek, Opolski Teatr Lalki i Aktora, Teatr Krypta-Zamek Książąt Pomorskich ze Szczecina, Teatr Lalek Pleciuga ze Szczecina i Wrocławski Teatr Lalek.
Wśród gości byli, m.in., Helena Marcinkiewicz (przedstawicielka marszałka podlaskiego), Romuald Kozłowski (przedstawiciel wojewody podlaskiego), poseł LPR Jan Jarota, starosta łomżyński Krzysztof Kozicki, pierwszy reżyser TLiA Tomasz Brzeziński, ks. Jarosław Hrynaszkiewicz, przewodniczący komisji społecznego przekazu Kurii Diecezji Łomżyńskiej, i Jose Navarro, obserwator brytyjskiej UNIMA.
Poseł Jan Jarota rozbawił publiczność stwierdzeniem, że woli festiwalowe spektakle od "nudnych posiedzeń Sejmu". Życzył władzom, żeby skorzystały z okazji, aby promować Łomżę i Ziemię Łomżyńską, a widzom, aby skorzystali z okazji zastanowienia sie nad swymi przywarami i pozytywnymi cechami charakteru, "bo wiele morału płynie z tych spektakli". Romuald Kozłowski przypomniał, że WALIZKA to cudowna, artystyczna podróż w świat baśni i przygód.
- To symbioza kunsztu artystycznego i aplauzu społecznego - podreślił prezydent Brzeziński. - Na deskach sceny, na uicach Łomży i na Starym Rynku.       
- Kilka razy już zasiadałem w jury WALIZKI - powiedział mi wybitny reżyser teatralny Stanisław Ochmański, z którym oceniać będą: krytyk teatralna Aleksandra Rembowska, scenografka Joanna Braun, reżyser Krzysztof Rau oraz reżyser Pero Mioć z Chorwacji. - Poziom artystyczny z roku na rok jest coraz wyższy i coraz sprawniejsza organizacja.
- Liczę, że atmosfera będzie przyjazna widzom i zespołom - mówił dyr. Antoniuk - a poziom spektakli przyprawi jury o zawrót głowy.
W dziesięć minut po inauguracji ruszył teatralny wyścig o uznanie w oczach widzów i jurorów. Jako pierwszy wystąpił z "Brzydkim kaczątkiem" w reż. Jacques'a Matissen'a teatr z Sankt-Petesburga.
Zatem niech zwyciężą najlepsi!
Mirosław R. Derewońko       
210204100642.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę