Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 września 2021 napisz DONOS@

Czy podlaskiemu grożą obostrzenia extra

Główne zdjęcie
Kolejka do szczepień przed parafią Bożego Ciała w Łomży

Województwo podlaskie należy do grupy pięciu z najmniejszym odsetkiem zaszczepionych przeciw Covid-19. Od jakiegoś już czasu słabnie dynamika szczepień, a rządzący już zapowiadają kolejną falę pandemii. Minister zdrowia Adam Niedzielski przyznał, że „regiony, które będą słabiej wyszczepione będą na pewno bardziej narażone na wprowadzanie obostrzeń”.

We wtorek 3. sierpnia 2021 roku w Polsce poinformowano o 164 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. w tym 7 w województwie podlaskim. W Łomży i powiecie łomżyńskim nie wykryto żadnych zakażeń. Do tej pory w Polsce w pełni zaszczepiło się ponad 17,5 mln osób, co daje 45,7 proc. populacji. W powiecie łomżyńskim natomiast zaszczepiło się do tej pory 27,5 procent, najwięcej w gminie Łomża – 30,6 proc. W mieście Łomża zaszczepiło się 38,6 proc. populacji, co jest zgodne z tendencją, że w miastach mieszkańcy szczepią się łatwiej.

Aby zwiększać liczbę zaszczepionych, promowane są punkty mobilne. Takie miejsca pojawiają się np. na targowiskach, a ostatnio przed parafiami. Ks Radosław Kubeł, proboszcz parafii Bożego Ciała w Łomży, na terenie której w minioną niedzielę czynny był mobilny punkt, poinformował o 42 osobach zaszczepionych tego dnia przeciw Covid-19. Proboszcz, a jednocześnie koordynator Grupy Ratowniczej Nadzieja, wskazuje na korzyści z obecności punktów na wyciągnięcie ręki i braku konieczności rejestracji i wypełniania czegokolwiek w komputerze. - Niektórych ludzi motywuje to do szczepienia - zauważa. 

Niestety do wyszczepienia na poziomie gwarantującym odporność populacyjną ciągle daleko. Minister zdrowia Adam Niedzielski w wywiadzie dla Faktu przestrzegał, że „regiony, które będą słabiej wyszczepione będą na pewno bardziej narażone na wprowadzanie obostrzeń. Tam prawdopodobieństwo rozprzestrzeniania się wirusa i ciężkich przebiegów jest większe. Jak patrzymy na mapę Polski to województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie - tam zdecydowanie to prawdopodobieństwo wprowadzania obostrzeń jest większe niż w pozostałych regionach. Dlatego zachęcamy samorządy do aktywnego włączenia się do akcji szczepień i będziemy je za to premiować”. 

- Staramy się maksymalnie zachęcić do tego na zasadzie dobrowolności, aby się szczepić przeciw Covid-19, ale jeśli będzie trzeba, to w ciągu najbliższych dwóch, trzech tygodni będziemy podejmować restrykcyjne kroki - mówił w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

W publikacjach prasowych przewija się pogląd, że te obostrzenia dotknąć mogą ludzi niezaszczepionych. Także mowa jest o niektórych grupach, dla których szczepienia będą obowiązkowe. Mowa tu o pracownikach służy zdrowia, nauczycielach, pracownikach obsługi klienta czy policjantach. To na razie spekulacje. Rządzący jednak dają do zrozumienia, że zaszczepieni mogą być traktowani inaczej, kiedy potencjalnie może nadejść kolejna fala zakażeń.

 


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę