Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@

Profesor Lesiak i doktor Horszczaruk udrożnili tętnice

Główne zdjęcie
Prof. dr. hab. nauk medycznych Maciej Lesiak z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

- Jeden z trzech naszych pacjentów nie mógł wejść na pierwsze piętro i nie mógł przejść więcej niż 500 metrów bez uczucia gniecenia w klatce piersiowej, lecz po zabiegu angioplastyki przewlekłej niedrożności tętnicy wieńcowej (PCI CTO) powiedział mi wczoraj, że czuje się dużo lepiej - mówi kardiolog dr Grzegorz Horszczaruk, kierownik Pracowni Hemodynamiki w Szpitalu Wojewódzkim w Łomży. Przeprowadził wspólnie 3 zabiegi z udziałem prof. dr. hab. nauk medycznych Macieja Lesiaka z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. To specjalista ekstraklasy kardiologów w Polsce.

- Profesor Maciej Lesiak, który jest czołowym specjalistą w zakresie kardiologii interwencyjnej w naszym kraju, przyjechał na zaproszenie kierownika Pracowni Hemodynamiki doktora Grzegorza Horszczaruka - przybliża okoliczności wydarzeń minionego tygodnia Jolanta Gryc, pełnomocnik dyrektora Szpitala Wojewódzkiego w Łomży.
Doktor Grzegorz Horszczaruk obrazowo objaśnia, na czym polegał problem opisywanego powyżej pacjenta: mężczyzna miał wcześniej przeprowadzoną angioplastykę w innym szpitalu i był po by-pasach, jednak od dwóch, trzech lat w tętnicy odkładały się złogi miażdżycowe. - Ponieważ tętnica była zarośnięta złogami, jeden z bypasów się zapchał,a nam udało się go odetkać - opisuje na naszą prośbę szczegóły trudnego i ciężkiego zabiegu, ponad 2-godzinnego. Dr Horszczaruk przybliża mechanizmy anatomiczne. Tętnice wieńcowe to naczynia krwionośne, zaopatrujące mięsień sercowy w tlen i składniki odżywcze. Mają średnicę ledwie kilku milimetrów i znajdują się na powierzchni pracującego serca.

Jeśli któraś tętnica ulegnie powolnemu zamknięciu z powodu procesu miażdżycowego, to - choć zwykle nie dochodzi do zawału - obszar serca staje się niedokrwiony. Pacjent odczuwa to w czasie wzmożonego wysiłku: zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen znacznie wzrasta, a sieć drobnych naczyń, tworzących krążenie oboczne, nie zapewnia właściwego ukrwienia. Udrożnienie przewlekle niedrożnej tętnicy wieńcowej pozwala przywrócić drogę napływu krwi do mięśnia sercowego, dlatego ustępuje niedokrwienie wysiłkowe.

Komplement Profesora dla kardiologów z Łomży 
Zabiegi PCI CTO to skomplikowane procedury w kardiologii interwencyjnej, z udziałem zespołu lekarsko-pielęgniarskiego, którym w Łomży poddano trzech mężczyzn w wieku od około 60 do ok. 70 lat. Każdy z pacjentów po zabiegach czuje się dobrze. - Profesor Lesiak spontanicznie wyraził pozytywne zaskoczenie poziomem naszego zespołu lekarsko-pielęgniarskiego - cieszy się na dalszą współpracę dr Horszczaruk, bo łomżyńska kardiologia ma wysokospecjalistyczny sprzęt, zaplecze diagnostyczne, doświadczony i wyszkolony personel.

- Mimo trudnej anatomii zmian w tętnicach wieńcowych, wszystkie wykonane zabiegi angioplastyki zakończyły się pełnym powodzeniem - gratuluje specjalistom Jolanta Gryc. -  Pacjenci zostali wypisani do domu. Mamy nadzieję, że Odział Kardiologiczny Szpitala Wojewódzkiego w Łomży znajdzie miejsce wśród  ośrodków kardiologii interwencyjnej, zajmujących się stale udrożnianiem przewlekłych niedrożności tętnic wieńcowych. 

Mirosław R. Derewońko

 

240206081801.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę