Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 27 maja 2024 napisz DONOS@

Szczepimy się … poniżej średniej

- Dzisiaj największym wyzwaniem jest przekonywanie Polaków do szczepienia - powiedział minister Michał Dworczyk odpowiedzialny za szczepienia. W Polsce w pełni zaszczepionych jest około 35%, w powiecie łomżyńskim niecałe 23%.

W czwartek, na konferencji prasowej, szef KPRM Michał Dworczyk poinformował o „niepokojącym zjawisku” i ogłosił, że „w tym tygodniu milion szczepionek nie pojechało do punktów”, „bo nie ma osób zainteresowanych szczepieniami”.  Rządzący próbują ratować sytuację konkursami. Trwa loteria dla wszystkich zaszczepionych, jest propozycja i nagrody dla gmin z największym wyszczepieniem, ale i to za bardzo nie pomaga. Wielu obserwatorów zauważa fakt braku zaangażowania się kościoła katolickiego. Potencjał wzrostu widać to na danych, ponieważ w większych ośrodkach wyszczepialnośc jest większa, a na wsiach i małych miasteczkach, gdzie kościół mógłby wiele pomóc, jest bardzo nisko. Zdaniem wielu lekarzy loteria nie jest ważnym argumentem za zwiększeniem szczepień. Brakuje za to realnej kampanii informacyjnej w sieciach społecznościwych i szybkich reakcji na fakenewsy. Odpuszczony na początku temat edukacji teraz zbiera tego efekty.

Jak w związku z tym wygląda wyszczepialność na terenie powiatu i miasta. Średnio wynosi ono 22,79%. To ponad 12% poniżej średniej krajowej. Na 2. lipca 2021 roku w pełni zaszczepionych w Polsce jest 13 524 896 osób, czyli około 35%.

Najwięcej zaszczepionych jest w dużych miastach. W Warszawie zaszczepionych jest ponad 50% mieszkańców. W Łomży, co i tak jest najwyższym wynikiem w powiecie łomżyńskim, zaszczepiło się do tej pory 20254 osób czyli 32,7%. Najmniej zaszczepiło się w Gminie Miastkowo. Tam w pełni zaszczepionych jest 787 mieszkańców czyli 18,7%. 

Oto pełna lista:

Miasto Łomża – 32,4%

Gmina Łomża – 24,4%

Gmina Nowogród – 23,5%

Gmina Wizna – 22,6%

Gmina Zbójna - 22,1%

Gmina Piątnica – 21,5%

Gmina Jedwabne – 21,5%

Gmina Śniadowo - 20,7%

Gmina Przytuły -  20,5%

Gmina Miastkowo - 18,7%

Od 1. lipca 2021 roku zaczął działać Unijny Certyfikat COVID. Ma on ułatwić przemieszczanie się po Unii Europejskiej tym, którzy zaszczepili się, są ozdrowieńcami (wg sanepidu) i mają negatywny wynik testu na Covid-19. 

Każdy, kto się zaszczepi lub zaszczepił się może wziąć udział w loterii. Trzeba się zarejestrować od 1 lipca 2021 r. o godz. 00:00:00 i trwa do 30 września 2021 r., do godz. 23:59:59. 

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę