Wielkie święto Wałęsy
Goście z całego świata, znani politycy, laureaci pokojowego Nobla - świętowali w sobotę w Gdańsku 25. rocznicę przyznania Lechowi Wałęsie Pokojowej Nagrody Nobla. "Jesteśmy tu po to, by Lech Wałęsa nigdy nie był sam" - mówił premier Donald Tusk podczas uroczystości w Filharmonii Bałtyckiej.
Europejski plan naprawy gospodarczej
Stymulowanie zatrudnienia, wspieranie przedsiębiorstw oraz inwestycje w zaawansowane technologie i badania to główne propozycje zawarte w „Europejskim planie naprawy gospodarczej” Komisji Europejskiej. Plan został zaprezentowany 1 grudnia br. podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Konkurencyjności w Brukseli. Polskę reprezentowała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.
Seminarium „Biomasa na cele energetyczne – założenia i realizacja”
Minister Marek Sawicki uczestniczył w odbywającym się dziś w siedzibie ministerstwa seminarium pt. „Odnawialne Źródła Energii w polityce Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - Biomasa na cele energetyczne – założenia i realizacja”. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele instytutów naukowych, izb rolniczych, rolniczych związków zawodowych oraz innych jednostek, instytucji i podmiotów zainteresowanych wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii pochodzenia rolniczego. Celem seminarium było przekazanie aktualnych informacji dotyczących wykorzystania surowców rolniczych na cele energetyczne oraz działań Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w tym zakresie, w świetle prac nad Pakietem klimatyczno–energetycznym oraz przygotowywanym przez Ministerstwo Gospodarki Programem Rolnictwo Energetyczne – Innowacyjna Energetyka dotyczącym działań na rzecz rozwoju biogazowni rolniczych w Polsce.
Honory dla Honorowych
Pięćdziesięciolecie Ruchu Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża świętowało wczoraj łomżyńskie środowisko czerwonokrzyskie. Uroczystości odbyły się tradycyjnie w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży i stały się okazją do podziękowania tym, którzy cząsteczką siebie dzielą się z innymi od wielu lat oraz aktywnie i efektywnie promują szczytną ideę niesienia pomocy drugiemu człowiekowi właśnie w takiej formie.
90 mln euro z UE dla mleczarzy
O potrzebie konsolidacji przetwórców spożywczych, zwłaszcza mleczarni, przekonywał podczas wizyty w Łomży minister rolnictwa Marek Sawicki. Minister przyjechał, by otworzyć targi „Ferma Bydła”, które przez dwa dni – w sobotę i niedzielę – odbywały się w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Po drodze odwiedził także Pepees i OSM Piątnica.
Biopliwa
Zużycie biopaliw rośnie, ale niestety produkcja bio-komponentów już nie. Wszystko za sprawą importu. Prawie cały etanol, który dodajemy do benzyn pochodzi z Pakistanu, Brazylii czy sąsiadujących z nami Czech.
Osiągnięto kompromis w ramach przeglądu WPR (health-check)
W dniu dzisiejszym (20.11.2008), w godzinach rannych w Brukseli, podczas posiedzenia Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa osiągnięte zostało porozumienie w sprawie przeglądu WPR (health-check). Polskiej delegacji przewodniczył Pan Marek Sawicki, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Do najważniejszych dla Polski ustaleń, które udało się osiągnąć podczas debaty trwającej od listopada 2007 r. i zakończonej kilkunastogodzinnymi negocjacjami, należą:
Konferencja prasowa MRiRW
Dziś odbyła się konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego, w której udział wzięli również prezesi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Dariusz Wojtasik i Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik oraz Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek. Jak zaznaczył minister Marek Sawicki konferencja odbywa się w rocznicę powołania rządu Premiera Donalda Tuska, a tym samym i w rocznicę objęcia urzędu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szef resortu rolnictwa przypomniał o trzech głównych priorytetach, jakie postawił sobie obejmując urząd. Były nimi: poprawa dochodowości rolników, usprawnienie funkcjonowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz aktywny udział w dyskusjach na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013.
Tradycyjnie nowocześni
X Kongres PSL obradował w momencie szczególnym – na dwa dni przed 90. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości. Właśnie odrodzenie się polskiej państwowości uznawane jest za jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Znamienne, że ludowcy od razu włączyli się w budowę struktur wolnej i suwerennej ojczyzny. To oni też, na wezwanie swego przywódcy Wincentego Witosa, stawili się licznie, by bronić jej przed bolszewikami.
Konferencja prasowa w Ministerstwie Rolnictwa
Dziś w resorcie odbyła się konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego i prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Dariusza Wojtasika. W spotkaniu z dziennikarzami brali również udział podsekretarze stanu: Artur Ławniczak oraz Andrzej Dycha. Przedstawiono przygotowania ARiMR do realizacji wypłat płatności bezpośrednich oraz aktualne działania prowadzone przez resort rolnictwa w tym: wnioski wnoszone do Komisji Europejskiej, prace nad zmianą ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz kwestie dotyczące rybołówstwa. Minister Marek Sawicki podkreślił, że po raz pierwszy w swojej historii Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już przed terminem rozpoczęcia wypłat, czyli przed 1 grudnia, jest przygotowana do realizacji płatności bezpośrednich. „W mojej ocenie ARiMR kończy etap nadrabiania zaległości” – powiedział minister i dodał, że „do tej pory agencja wypłaciła łącznie, w ramach płatności bezpośrednich i działań, którymi zarządza, 15 mld złotych, a do końca roku wypłaci jeszcze 5mld zł”. Minister zwrócił uwagę na fakt, że z końcem roku resort rolnictwa będzie mógł się pochwalić najlepszym stopniem wykorzystania środków unijnych.
Coś za coś
Rozpatrywanie wniosków trwało długo ale za to wypłata pieniędzy ma już pójść sprawnie. Kończy się weryfikacja wniosków w programie modernizacji gospodarstw rolnych. Agencja Restrukturyzacji ma dwa miesiące na wypłatę dotacji od otrzymania wniosku o płatność.
Interwencja w ziarnie
Od 50 do 100 tysięcy ton ziarna wyniesie według szacunków Agencji Rynku Rolnego interwencyjny skup ziarna w sezonie 2008/2009. Zdaniem rolników byłoby dużo więcej, gdyby Komisja Europejska podniosła minimalną cenę skupu. Ale na to szansę są niewielkie.
Steki na Euro 2012
Polscy hodowcy bydła mięsnego chcą promować naszą wołowinę. Szanse dla niej widzą w zbliżających się Mistrzostwach Europy w piłce nożnej, na których planują serwować polskie steki.
spotkanie konsultacyjne poświęcone aktualnej sytuacji w rolnictwie
W dniu dzisiejszym z udziałem Pana Wojciecha Dzierzgowskiego Wicewojewody Podlaskiego odbyło się spotkanie konsultacyjne poświęcone aktualnej sytuacji w rolnictwie. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencji Rynku Rolnego, Stacji Hodowli i Unasieniania Zwierząt, Związku Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Regionalnego Związku Bydła Mięsnego, Wojewódzkich Związków Trzody Chlewnej, Owiec i Kóz, Koni oraz Podlaskiej Izby Rolniczej.
24 października otwarto kolejne kompleksy boisk „Moje Boisko – Orlik 2012” .
24 października otwarto kolejne kompleksy boisk „Moje Boisko – Orlik 2012” . w uroczystościach otwarcia obiektu w Grajewie oraz Augustowie, wzięli udział wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski wraz z doradcą wojewody ds. Orlika 2012 – Piotrem Bubelą. W Grajewie boisko, powstało przy Zespole Szkół Nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych. Powstał kompleks wyposażony w boisko wielofunkcyjne: 2 pola do kosza (13x24m), tenisa, siatkówki (9x18m), piłki ręcznej (20x40m), a także piłki nożnej (26x46m). Uroczystość otwarcia kompleksu boisk połączona została ze świętem patrona 9 PSK, Zespołu Szkół nr 2 w Grajewie.
Zakończyła się oficjalna wizyta w Chinach
W czasie czterodniowej wizyty w Chińskiej Republice Ludowej premier Donald Tusk odbył spotkania dwustronne z prezydentem i premierem Chin, spotkał się z władzami Szanghaju oraz z przedstawicielami ośmiu chińskich firm - światowych liderów w swoich branżach. Szef rządu rozmawiał też z czołowymi politykami Singapuru, Korei Płd., Wietnamu i Pakistanu. Z premierem Danii, prezydentem Indonezji i sekretarzem generalnym ONZ omawiał kwestie klimatyczne. Premier Donald Tusk wziął także udział w Polsko-Chińskim Forum Gospodarczym oraz w obradach 7. szczytu ASEM. Z inicjatywy władz chińskich ranga wizyty polskiego premiera została podniesiona z roboczej do oficjalnej.
Zbożowe protesty
Rolnicy - producenci zbóż protestują przeciwko drastycznemu spadkowi cen skupu ziarna. Za jedną z przyczyn uznają zniesienie przez Unię Europejską ceł na import zbóż spoza Wspólnoty.
Protest kompetencyjny
Protest do Brukseli wysłany. Przemysł przetwórczy broni swoich praw do unijnych dotacji, które chce im okroić minister rolnictwa. Ale sprawa ma jeszcze jedną konsekwencję. Przedsiębiorcy coraz głośniej mówią o tym, że resort rolnictwa nie dba o ich interesy i żądają przejścia spod jego kompetencji do ministerstwa gospodarki.
Nowe perspektywy dla gmin wiejskich
Rozwiązania wspierające rozwój obszarów wiejskich, pokonywania barier w dostępie do edukacji oraz wykorzystywanie możliwości gospodarczych i ekonomicznych wsi były głównymi tematami IX Kongresu Gmin Wiejskich, w którym wziął udział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Spotkanie odbyło się 24 października br. w Warszawie.
Wicepremier Waldemar Pawlak podczas Międzynarodowego Tygodnia Energetycznego w Moskwie
Unijny pakiet klimatyczno-energetyczny oraz polska strategia energetyczna do 2030 r. - to główne tematy wystąpienia wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka podczas sesji „Energetyka Światowa: Horyzonty 2030 r.” Debata odbyła się 22 października br. w ramach VIII Międzynarodowego Tygodnia Energetycznego w Moskwie.