Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 31 marca 2023 napisz DONOS@

Europejski plan naprawy gospodarczej

Stymulowanie zatrudnienia, wspieranie przedsiębiorstw oraz inwestycje w zaawansowane technologie i badania to główne propozycje zawarte w „Europejskim planie naprawy gospodarczej” Komisji Europejskiej. Plan został zaprezentowany 1 grudnia br. podczas posiedzenia Rady Unii Europejskiej ds. Konkurencyjności w Brukseli. Polskę reprezentowała wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska.

 
 

„Europejski plan naprawy gospodarczej” opiera się na wspieraniu siły nabywczej konsumentów, umożliwiającej wzrost popytu. Komisja proponuje, aby państwa członkowskie i UE, w ramach nadzwyczajnych środków, uzgodniły na ten cel bodziec budżetowy w wysokości 200 mld EUR (1,5 proc. PKB). Drugim priorytetem są działania podnoszące konkurencyjność Europy w długiej perspektywie czasowej.

Zdaniem José Manuela Durão Barroso Plan może okazać się sukcesem europejskiej gospodarki. - Jestem przekonany, że czasy kryzysu rodzą okazje do przyspieszenia tempa zmian i podjęcia reform strukturalnych, które umożliwią w przyszłości sukces w globalnej gospodarce przyszłości – stwierdził w przedmowie do Komunikatu Komisji do Rady Europejskiej przewodniczący KE.

W opinii wiceminister Henclewskiej wszelkie działania łagodzące skutki globalnego kryzysu, powinny być podejmowane zarówno przez poszczególne państwa członkowskie, jak i przez całą Wspólnotę. – Działania te nie mogą jednak dodatkowo obciążać gospodarek tych krajów, w których skutki kryzysu nie są aż tak dotkliwe, a które mają do rozwiązania inne problemy strukturalne – powiedziała podsekretarz stanu w MG.

Wiceminister przedstawiła również założenia przyjętego przez rząd „Planu stabilności i rozwoju”, którego celem jest wzmocnienie polskiej gospodarki w obliczu światowego kryzysu finansowego.

Ponadto na posiedzeniu Rady przyjęto Konkluzje ws. Small Business Act. Propozycje Komisji zostały uzupełnione o Plan działań angażujący KE i państwa członkowskie. Dotyczą one ułatwień dla małych i średnich przedsiębiorstw w dostępie do źródeł finansowania, redukcji obciążeń administracyjnych oraz pełnego wykorzystania możliwości europejskich i międzynarodowych rynków.

Przyjęto także Konkluzje ws. polityki wobec klastrów. Dokument ma promować powstawanie „biegunów konkurencyjności” szczególnie w sektorze technologii wysokozaawansowanych.

Europejski plan naprawy gospodarczej
(pobierz plik .pdf)

na podstawie mat. Ministerstwa Gospodarki


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę