Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 28 lutego 2024 napisz DONOS@

Wicepremier Waldemar Pawlak podczas Międzynarodowego Tygodnia Energetycznego w Moskwie

Unijny pakiet klimatyczno-energetyczny oraz polska strategia energetyczna do 2030 r. - to główne tematy wystąpienia wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka podczas sesji „Energetyka Światowa: Horyzonty 2030 r.” Debata odbyła się 22 października br. w ramach VIII Międzynarodowego Tygodnia Energetycznego w Moskwie.

 
2008-10-24

Wicepremier Pawlak zwrócił uwagę, iż obecnie Unia Europejska zajmuje się dwoma aspektami dotyczącymi energetyki światowej. – Pierwszy dotyczy produkcji, transportu i dystrybucji energii. Drugi natomiast pakietu klimatycznego – dodał.

Przypomniał, że rząd polski proponuje wprowadzenie w pakiecie koncepcji wskaźnikowo-aukcyjnej. - Według niej elektrownie posiadające nowoczesne i efektywne technologie, będą otrzymywać uprawnienia do emisji za darmo Natomiast przedsiębiorstwa energetyczne, które przekroczą ustalony wskaźnik emisji, będą musiały kupić dodatkowe uprawnienia na aukcji – podkreślił wicepremier.

Jego zdaniem postulowana przez Polskę koncepcja promuje stosowanie najnowocześniejszych, niskoemisyjnych rozwiązań. – Skłania to do poszukiwania najlepszych technologii, obniżania emisji oraz nie przenosi na konsumentów kosztów administracyjnego systemu przydziału uprawnień dodał.

Wicepremier Pawlak przypomniał o planowanej 27-28 listopada br. w Warszawie konferencji „Summit on Sectoral Cooperations”. – Będzie to spotkanie przedstawicieli krajów odpowiedzialnych za ok. 80 proc. emisji CO2 na świecie. Ministrowie ds. przemysłu i przedstawiciele biznesu dyskutować będą o najlepszych metodach przeciwdziałania zmianom klimatu – zaznaczył.

Celem szczytu ma być określenie i promowanie nowych możliwości współpracy wewnątrz i pomiędzy sektorami, która skutkować będzie ograniczeniem globalnych emisji. Jednym z instrumentów, który może być wykorzystywany w tym celu jest transfer i wdrażanie nowych, przyjaznych środowisku technologii. – Chcemy nasze wnioski zaprezentować podczas Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. Zmian Klimatu COP14 w Poznaniu w grudniu br. – dodał.

Podczas swojego wystąpienia wicepremier Pawlak zaprezentował także założenia przygotowywanej obecnie „Strategii energetycznej dla Polski do 2030 r.” Przypomniał, że dokument ten określa kierunki działań o kluczowym znaczeniu dla bezpieczeństwa energetycznego i dostępności energii po akceptowalnej cenie. – Jako priorytetowe uznaliśmy następujące kierunki: poprawa efektywności energetycznej, wzrost bezpieczeństwa energetycznego, rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii, w tym biopaliw, rozwój konkurencyjnych rynków paliw i energii oraz ograniczenie oddziaływania energetyki na środowisko – dodał.

Wicepremier przypomniał, że Polska obecnie jest liderem w przemyśle węglowym Unii Europejskiej. - To właśnie węgiel stanowi ponad 60 proc. naszego bilansu energetycznego. 20 proc to ropa naftowa, 12 proc. stanowi gaz, a 8 proc. to biopaliwa i paliwa odnawialne – powiedział. Podkreślił, że Polska rozważa również zaangażowanie w energetykę nuklearną. – Jest to jednak perspektywa lat 2020-2030 r. – zaznaczył.

***

W sesji „Energetyka Światowa: Horyzonty 2030 r.” uczestniczyli m.in.: wicepremier FR Igor Seczin, minister energetyki FR Siergiej Szmatko, sekretarz generalny OPEC Abdalla Salem El-Badri oraz dyrektor wykonawczy MAE Nabuo Tanaka.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę