Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 09 marca 2021 napisz DONOS@

Konferencja prasowa MRiRW

Dziś odbyła się konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego, w której udział wzięli również prezesi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Dariusz Wojtasik i Agencji Rynku Rolnego Władysław Łukasik oraz Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek. Jak zaznaczył minister Marek Sawicki konferencja odbywa się w rocznicę powołania rządu Premiera Donalda Tuska, a tym samym i w rocznicę objęcia urzędu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Szef resortu rolnictwa przypomniał o trzech głównych priorytetach, jakie postawił sobie obejmując urząd. Były nimi: poprawa dochodowości rolników, usprawnienie funkcjonowania Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz aktywny udział w dyskusjach na temat przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej po roku 2013.


Foto
Minister Marek Sawicki podkreślił, że w dwóch ostatnich sprawach założenia zostały wykonane. „Odnośnie poprawy dochodowości rolników niestety nie, ale na to nałożyła się sprawa światowego kryzysu” – powiedział minister Sawicki.
Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na aktywną pracę rządu w kwestii poszukiwania nowych rynków zbytu polskich produktów rolnych. „Nie tylko rozwija się handel w ramach wspólnoty, ale także z krajami trzecimi. Mam tutaj na myśli m.in. Federację Rosyjską, Republikę Białoruś i Ukrainę, której szczególnie pragnę podziękować za import naszej wieprzowiny” – podkreślił minister Marek Sawicki i dodał, że „wymiana handlowa produktami rolno-spożywczymi prowadzona jest z ponad 30 krajami trzecimi”.
Szef resortu rolnictwa podziękował prezesom i pracownikom agencji rolnych za ciężką pracę, której efektem jest przyspieszenie realizowania płatności.
Minister Marek Sawicki poinformował, że już w przyszłym tygodniu rozpoczną się wypłaty płatności z tytułu gospodarowania na obszarach o niekorzystnych warunkach, tzw. ONW. Natomiast od 1 grudnia, zgodnie z unijnym prawodawstwem, rozpocznie się wypłacanie płatności bezpośrednich i uzupełniających. Szef resortu zaznaczył przy tym, że w pierwszej kolejności płatności otrzymają rolnicy z powiatów, które ucierpiały wskutek tegorocznej suszy. Minister przewiduje, że do końca bieżącego roku płatności te otrzyma około 40 % rolników.
Minister Marek Sawicki odniósł się także do dzisiejszych informacji rozpowszechnianych przez media w sprawie nieprawidłowości w handlu bydłem. Minister z całą mocą podkreślił, że nie ma żadnych możliwości, aby żywe zwierzęta mogły być wysyłane z Polski bez odpowiednich badań. Podkreślił także, że choć taki przypadek w ogóle nie powinien mieć miejsca, to jednak nie może on rzutować na dobrą pracę całej inspekcji weterynaryjnej.

Materiały z konferencji…

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę