Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 26 lutego 2021 napisz DONOS@

90 mln euro z UE dla mleczarzy

O potrzebie konsolidacji przetwórców spożywczych, zwłaszcza mleczarni, przekonywał podczas wizyty w Łomży minister rolnictwa Marek Sawicki. Minister przyjechał, by otworzyć targi „Ferma Bydła”, które przez dwa dni – w sobotę i niedzielę – odbywały się w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży. Po drodze odwiedził także Pepees i OSM Piątnica.

Minister rolnictwa Marek Sawicki
Minister rolnictwa Marek Sawicki
Minister rolnictwa Marek Sawicki i wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski
Minister rolnictwa Marek Sawicki i wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski
Rektor WSA Jerzy Engler i minister rolnictwa Marek Sawicki
Rektor WSA Jerzy Engler i minister rolnictwa Marek Sawicki
Podczas otwarcia targów branżowych „Ferma Bydła” minister marek Sawicki odnosząc się do rudnej sytuacji na runku mlecznym powiedział, że w jego ocenie kryzys branży spożywczej został sztucznie wywołany, przez finansistów, którzy widząc zbliżającą się recesję na rynku bankowym w USA duże pieniądze przerzucili do branży spożywczej windując ceny w górę.
- W momencie gdy balon spekulacyjny pękł rynki spożywcze odczuły to najbardziej – mówił minister Marek Sawicki. - Najgorszy dołek mamy już za sobą. Kapitał spekulacyjny szybko na ten rynek nie powróci – przekonywał minister.  
Minister poinformował, że w latach 2009-2013 o 1 proc. rocznie będzie wzrastał limit produkcji mleka.
- Po ostatnich decyzjach KE, na koniec 2012 r. kwota mleczna przyznana Polsce przekroczy 10 mln ton. Jest to już ilość, która powinna zadowalać rolników, a z drugiej strony zapalać czerwoną lampkę dla ministra i przetwórstwa, gdzie znaleźć rynki zbytu i utrzymać dla tej produkcji rentowność” - mówił Sawicki.
Minister mówił też, że Komisja Europejska chce aby od 2015 roku nie było kwotowania mleka, choć jak dodał on „do końca w to uwolnienie kwot mlecznych nie wierzy”. Podkreślił, że do takiej sytuacji, gdy nie będzie limitów produkcji mleka, polskie mleczarstwo musi się do tego przygotować.
- Sektor czeka ogromna praca restrukturyzacyjna i konsolidacyjna, by na jednolitym europejskim rynku można było utrzymać większą konkurencyjność - argumentował szef resortu rolnictwa. - Dzisiaj największe potęgi przetwórcze Europy to spółdzielnie. Indywidualizm jest już historią – dodawał.
Podczas specjalnej konferencji prasowej minister dodawał, że udało mu się wynegocjować dodatkowe 90 mln euro, które chciałby przeznaczyć na konsolidację sektora mleczarskiego.
Minister Sawicki przypomniał, że Polska wystąpiła z wnioskiem o przywrócenie dopłat do eksportu produktów mleczarskich ze względu na trudną sytuację na tym rynku. I choć w czwartek polski wniosek przepadł, minister zapowiedział jednak, że w tym tygodniu będzie złożony następny i że ma nadzieje, iż na kolejnym spotkaniu unijnych ministrów rolnictwa, sprawa dopłat do eksportu produktów mleczarskich znajdzie zrozumienie w KE.
cz
na podstawie inf. 4lomza.pl

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę