Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

Protest kompetencyjny

Protest do Brukseli wysłany. Przemysł przetwórczy broni swoich praw do unijnych dotacji, które chce im okroić minister rolnictwa. Ale sprawa ma jeszcze jedną konsekwencję. Przedsiębiorcy coraz głośniej mówią o tym, że resort rolnictwa nie dba o ich interesy i żądają przejścia spod jego kompetencji do ministerstwa gospodarki.

 PONIEDZIAłEK, 27 PAźDZIERNIKA 2008  
 
TVP.PL > WIADOMOŚCI > INFORMACJE ROLNICZE >
 
WYSZUKIWARKA
 
 
  
 
 
AKTUALNOŚCI
 
 
Programy rolnicze w październiku
 
 
 
 
KONTAKT
 
 
Napisz do nas...
 
rolna@tvp.pl

tel. (022) 547 69 60
 
 
 
ostatnia aktualizacja: piątek, 24 października 2008 godz. 13:01
 
 


 

Rząd wysłał właśnie do Brukseli wniosek o zmiany w zasadach rozdysponowania funduszy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Kosztem dotacji na modernizację przemysłu spożywczego mają zostać zwiększone wydatki ma między innymi renty strukturalne. Zdaniem rządu wydatki na firmy trzeba ograniczyć i przeznaczyć je nie na modernizację, ale na konsolidację firm spożywczych.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: pytam czy kolejne rozproszenie, kolejne inwestowanie w mercedesy przetwórcze pojedynczych firm i konkurowanie tych firm między sobą – już nie tylko na rynku krajowym ale także na rynkach zewnętrznych jest zasadne.

Przemysłu spożywczego te tłumaczenie nie przekonują i dlatego firmy proszą o pomoc Komisję Europejską.

Andrzej Gantner – Polska Federacja Producentów Żywności: domagamy się tego, aby te środki, które były pierwotnie zaplanowane na przetwórstwo spożywcze zostały utrzymane. Uważamy, że kierowanie środków z inwestycji na pomoc socjalną jest stanowczo niedobrym pomysłem.

Komisja Europejska ma teraz 3 miesiące, aby odpowiedź polskiemu rządowi oraz przedsiębiorcom. Ale ci nie czekając na finał konfliktu. Idą o krok dalej. Chcą przejść z kompetencji resortu rolnictwa do ministra gospodarki.

Witold Choiński - Izba Gospodarcza „Polskie Mięso”: bliżej by nam było do ministerstwa gospodarki, być może tam ministrowie zrozumieliby nasze problemy, bo w ministerstwie rolnictwa cała działalność jest skupiona w obszarze rolnictwa i rolników.

Elżbieta Nitecka Związek Prywatnych Przetwórców Mleka: od co najmniej 10 lat nie ma w ministerstwie rolnictwa departamentu, który zajmował by się gospodarką żywnościową i ten problem jest widoczny dla całej branży.

Przemysł spożywczy w Polsce zatrudnia blisko pół miliona osób i wytwarza 14% Produktu Krajowego Brutto.

Witold Katner

 

agro

  WIĘCEJ W DZIALE  
W grupie raźniej 24.10.2008
 
Ruszył kongres 24.10.2008
 
Walka o skup i cła 23.10.2008
 
Kryzys uderza w eksport 23.10.2008
 
Mikropoślizg 23.10.2008
 
Wnioski przetwórców 22.10.2008
 
Trzeba dopłacać 22.10.2008
 
Kompozycje na Broniszach 22.10.2008
 
Biopaliwa z zagranicy 21.10.2008
 
Kredytują 21.10.2008
 
 
TAK JAK W UNII
 
 
 
     
   
     
Limity w mleku
 
Biomasa w Europie
 
Izby rolnicze
 
 
DLA DZIAŁKOWCÓW
 
 
 
     
   
     
Kalendarz biodynamiczny - październik 2008
 
Przebarwienia jesienne
 
Trawnik na jesień
 
 
 
CENY I KOMENTARZE
 
 
    Kukurydza 24.10.08.  
    Paliwa 24.10.08.  
    Pasze 23.10.08  
    Wołowina 23.10.08  
    Jabłka 22.10.08.  
    Wieprzowina 22.10.08.  
 
 
PORADNIK
 
 
    "Smaki polskie" - cz. 3  
    "Smaki polskie" - cz. 2  
    "Smaki polskie" - cz. 1  
    "Smaki polskie" - na lato  
 

A.stopkanew { text-decoration:none; color:#A2A2A2; font-family:Verdana, Arial, sans-serif; font-size:9px } A.stopkanew:visited { text-decoration:none; color:#A2A2A2; font-family:Verdana, Arial, sans-serif; font-size:9px } A.stopkanew:active { text-decoration:none; color:#A2A2A2; font-family:Verdana, Arial, sans-serif; font-size:9px } TD.stopkanewtd { text-decoration:none; color:#A2A2A2; font-family:Verdana, Arial, sans-serif; font-size:9px } A.stopkanewwszystko { text-decoration:none; color:#666666; font-family:Verdana, Arial, sans-serif; font-size:9px; font-weight:bold } A.stopkanewwszystko:visited { text-decoration:none; color:#666666; font-family:Verdana, Arial, sans-serif; font-size:9px; font-weight:bold } A.stopkanewwszystko:active { text-decoration:none; color:#666666; font-family:Verdana, Arial, sans-serif; font-size:9px; font-weight:bold } A.kontakt { text-decoration:underline; color:#000000; font-family:Verdana, Arial, sans-serif; font-size:9px }
               


  Kontakt

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę