Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

Biopliwa

Zużycie biopaliw rośnie, ale niestety produkcja bio-komponentów już nie. Wszystko za sprawą importu. Prawie cały etanol, który dodajemy do benzyn pochodzi z Pakistanu, Brazylii czy sąsiadujących z nami Czech.

 
 
 

(fot. arch.)

Kierowcy tankujący benzynę nawet nie wiedzą, że w tym momencie wlewają do baków biopaliwo. Bo zgodnie z przepisami, jeżeli zawartość „zielonych dodatków” jest mniejsza niż 5%, na dystrybutorach nie musi być o tym żadnej informacji. Strategia rozwoju biopaliw zakładała, że dzięki nim rolnicy zwiększą swoje rynki zbytu. Z benzynami jest bowiem mieszany bio-etanol robiony ze spirytusu, do którego wytworzenia potrzebne są zboża i ziemniaki. A i gorzelnicy zacierali ręce licząc na poprawę sytuacji po długim okresie zapaści. Ale się przeliczyli.

Kazimierz Lis, spółka Widawa w Biestrzykowicach„My wciąż nie produkujemy, nasze gorzelnie stoją, podyktowane to było tym, że cena surowca była wysoka, małe zainteresowanie surówką rolniczą i przede wszystkim bardzo niska cena.”

Jak to możliwe, skoro zużycie biopaliw przez kierowców rośnie. Otóż sporą część bio-komponentów, a zwłaszcza bio-etanolu, koncerny paliwowe sprowadzają z zagranicy. W dodatku sprzyjają temu nasze przepisy podatkowe.

Marian Mikołajczyk, gorzelnia w Domaszowicach „Podatnik polski dopłaca do produkcji spirytusu w innych krajach.”

Postulaty gorzelników są znane i rząd nie wyklucza, że absurdy podatkowe zostaną zniesione.

Marek Sawicki, minister rolnictwa„Zmieni się alokację ulgi akcyzowej, żeby ulga akcyzowa nie szła do producenta paliwa, ale do producenta biokomponentu, a więc do gorzelni, do tych co odwadniają spirytus, a nie do firm, które zajmują się tylko i wyłącznie pośrednictwem.”

Na początku lat dziewięćdziesiątych w kraju było około tysiąca gorzelni . Teraz dziesięć razy mniej i nic nie wskazuje, na to, aby cokolwiek miało się zmienić.Witold Katner/Agrobiznes, TVP1

 

agro

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę