Przejdź do treści Przejdź do menu
środka, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

Nowe perspektywy dla gmin wiejskich

Rozwiązania wspierające rozwój obszarów wiejskich, pokonywania barier w dostępie do edukacji oraz wykorzystywanie możliwości gospodarczych i ekonomicznych wsi były głównymi tematami IX Kongresu Gmin Wiejskich, w którym wziął udział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak. Spotkanie odbyło się 24 października br. w Warszawie.

 
 

Wicepremier podkreślił potrzebę rozwijania potencjału inwestycyjnego terenów wiejskich. – Gminy współpracujące ze specjalnymi strefami ekonomicznymi, mają szansę na inwestycje, które z kolei przełożą się na szybszy rozwój gospodarczy, zmniejszenie bezrobocia, a także zwiększenie konkurencyjności całej gospodarki – powiedział.

Zwrócił także uwagę na korzyści płynące z działalności w strefach. - Przedsiębiorstwom, które uzyskały zezwolenia na działalność w SSE, przysługuje pomoc publiczna w formie zwolnienia podatkowego – dodał. Przypomniał również, że rząd pracuje nad usprawnieniem mechanizmów związanych z partnerstwem publiczno-prywatnym. – Chcemy stworzyć jak najlepsze warunki współpracy gmin z lokalnymi przedsiębiorcami - dodał.


Od lewej: Elżbieta Chojna-Duch, 
Katarzyna Hall, Waldemar Pawlak

Szef resortu poinformował także o celach zawartych wkomunikacie Komisji Europejskiej dotyczącym spójności terytorialnej i przekształcania różnorodności terytorialnej wsi. – Zgodnie z dokumentem najważniejsze jest niwelowanie różnic rozwojowych i korzystanie z rozwiązań cywilizacyjnych na terenach wiejskich, aby podnieść ich znaczenie dla całej gospodarki – dodał.

***

Obok wicepremiera Waldemara Pawlaka w IX Kongresie Gmin Wiejskich udział wzięli, m.in.: minister edukacji narodowej Katarzyna Hall, wiceminister finansów Elżbieta Chojna-Duch oraz doradca prezydenta RP Andrzej Stelmachowski.

Związek Gmin Wiejskich RP działa od 8 lat i jest największą organizacją zrzeszającą gminy wiejskie z całego kraju. Jego podstawowym celem jest integracja samorządów wiejskich i rozwiązywanie typowych problemów tego środowiska. Obecnie Związek zrzesza ponad 500 gmin wiejskich z terenu całego kraju. Zorganizowane za pośrednictwem Związku działania dotyczą m.in.: negocjacji z rządem, konsultacji w parlamencie, wymiany doświadczeń pomiędzy członkami, jak i działań w celu gospodarczego i kulturalnego rozwoju gmin wiejskich.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę