Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 22 marca 2023 napisz DONOS@

Msza św. po łacinie w Łomży

Pradawne śpiewy wielbiące Boga zabrzmią w Łomży. W kościele przy seminarium zostanie odprawiona Msza święta po łacinie. Liturgii przewodniczył będzie ks. Szczepan Dobecki – prof. Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, przyszły proboszcz piątnickiej parafii. Oprócz modlitw w języku łacińskim wierni będą mogli wysłuchać również chorału gregoriańskiego.

Tajniki średniowiecznej muzyki liturgicznej przybliży wiernym Schola Gregoriańska Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży, Zespół Muzyki Dawnej VOCI UNITE i znany polski kantor Marcin Bornus Szczyciński. Msza św. po łacinie odprawiana jest co roku w innym łomżyńskim kościele. - Poprzez organizację liturgii chcemy podtrzymać tradycję śpiewu kościelnego – mówi ks. Dobecki. Jednocześnie podkreśla, że takie msze gromadzą spore rzesze miłośników pradawnej muzyki. - Co roku na takie msze zjeżdża się wielu ludzi nie tylko z Łomży, rozpoznajemy twarze i z Ostrołęki i z Zambrowa. Dla koneserów muzyki średniowiecznej jest to nie lada gratka, bo dzisiaj język i śpiew łaciński zszedł na manowce muzyki liturgicznej, a przecież wszystkie dokumenty Kościoła mówią, że jedynym własnym śpiewem Kościoła jest chorał gregoriański. My staramy się tę tradycje podtrzymywać i niejako reaktywować – podkreśla ks. Szczepan Dobecki.

Msze św. po łacinie w minionych latach odprawiane były w katedrze i kościele Ojców Kapucynów. Dziś można będzie wziąć udział w liturgii w Kościele Rektoralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny przy Pl. Jana Pawła II w Łomży. Msza rozpocznie się o godz. 17-00. Będzie transmitowana na antenie Radia Nadzieja.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę