Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Nagrody dla działaczy kurpiowskich.

Zespoły, śpiewacy i twórcy ludowi propagujący kulturę kurpiowską nagrodzeni. Okazją do ich uhonorowania było Doroczne Podsumowanie 13. Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej. Nagrody przyznał Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży w kilku kategoriach: kapele, soliści, zespoły folklorystyczne, pary taneczne, śpiewacy, zespoły śpiewacze i twórcy ludowi.

Wśród zespołów śpiewaczych I miejsce zajął kobiecy zespół ze Zbójnej. Wśród twórców ludowych nagrodę zdobyła m.in. Renata Krajewska z Morgownik. Jak mówi, kurpiowskie wycinanki zaczęła robić 8 lat temu.

Podczas dorocznego podsumowania 13. Ogólnopolskich Dni Kultury Kurpiowskiej Teresa Pardo, instruktor ds folkloru ROK w Łomży otrzymała odznaczenie „Zasłużony dla kultury polskiej”. To prestiżowe wyróżnienie przyznał minister kultury za całokształt działalności i ochronę kultury kurpiowskiej. Teresa Pardo z kurpiami związana jest od urodzenia. Przyznaje, że od lat spotyka się z „kiepkowaniem” – czyli żartowaniem z wiejskiego pochodzenia. "Jak ktoś jest wsioch, to wszyscy czytaj, patrz - byle kto. Tymczasem ludzie na wsi sa honorowi, słowni, nie bawią się w jakieś umizgi, jeżeli się z nimi rozmawia, to oni też rozmawiają szczerze i można budować różne fajne rzeczy" - powiedziała nam po odebraniu odznaczenia Teresa Pardo.

Podczas podsumowania Dni Kultury Kurpiowskiej wśród solistów instrumentalistów 1-szą nagrodę zdobył Grzegorz Golan z Kadzidła, wśród zespołów folkorystycznych - Zespół Pieśni i Tańca „Borowina” z Wykrotu, a wśród par tanecznych Katarzyna Załęcka i Adam Florczyk z Nowogrodu. I nagrodę w kategorii śpiewacy zdobyła Katarzyna Załęcka z Nowogrodu, natomiast najlepszym młodzieżowym zespołem ogłoszono Dziewczęcy Zespół Śpiewaczy z Nowogrodu.
Ponadto komisja nagrodziła zespoły śpiewacze spoza regionu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej za właściwe wykonanie pieśni kurpiowskich. Pierwsze miejsce zajął Zespół Folklorystyczny „Czarnowiacy” z Czarnej Wsi Kościelnej.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę