Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 02 marca 2021 napisz DONOS@

Żeby Polska była Polską potrzeba zjednoczenia i solidarności!

Główne zdjęcie
Hołd Bohaterom

– powiedział w łomżyńskiej katedrze bp Tadeusz Bronakowski. Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej przewodniczył w Łomży głównym uroczystościom z okazji Święta Niepodległości. W homilii bp Bronakowski mówił o znaczeniu wspólnoty i solidarności w budowaniu polskiego patriotyzmu. - To słowa modne zwłaszcza w przededniu wyborów samorządowych, ale powinniśmy pamiętać o nich także po wyborach – mówił biskup pomocniczy diecezji. Podkreślił, że Polska, to wielki obowiązek każdego jej mieszkańca.

Biskup podziękował politykom, którzy podczas kampanii potrafili w atmosferze szacunku i zgody prezentować programy. Zachęcił wyborców do udziału w głosowaniu mówiąc, że to obowiązek patriotyczny, ale również moralny każdego Polaka.

Biskup Bronakowski mówił też o chorobach, które trapią nasze życie narodowe. Zaznaczył, że patriotyzm zagrożony jest przez korupcję, bezrobocie i ubóstwo, liczne emigracje oraz degradację życia rodzinnego i spadek liczby urodzin. - Uczyńmy wszystko, aby Polacy nie musieli tułać się po świecie i tęsknić za Polską jak za czasów zaborów i okupacji – nawoływał w katedrze biskup Tadeusz Bronakowski. Zachęcał do walki ze szkodliwymi procesami społecznymi, aby Polska była gościnnym domem dla Polaków i Polek, a nie miejscem, z którego chce się uciec.

Biskup wskazał też na niepokojące zjawisko „magdonaldyzacji” społeczeństw, polegające na niszczeniu odmienności i różnorodności kultur i zastępowania ich nowymi trendami. Zjawisko – mówił biskup - coraz bardziej widoczne jest także w Polsce. - Obrona i przechowywanie dziedzictwa kulturowego Ojczyzny, troska o język, wiarę, tradycje, obyczaje i bogatą duchowość chrześcijańską – to zadanie dla nas wszystkich – mówił biskup Bronakowski.

W homilii podczas Mszy św. w katedrze biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej wspominał również tych, którzy oddali życie, aby Polska była wolna. Wymienił Kościuszkę, Traugutta i Dmowskiego, nie pominął też anonimowych bohaterów, powstańców, legionistów i żołnierzy AK, którzy cierpieli, aby Polacy mogli cieszyć się wolnością. Wspomniał również zasługi matek, które uczyły dzieci modlitwy w języku polskim i ojców, którzy przekazywali synom wartości „Bóg - Honor – Ojczyzna”. Przypomniał działalność kapłanów i ich konspiracyjne Msze św. w intencji Ojczyzny. - Dar wolności jest nam dany i zadany – mówił biskup Bronakowski i zaapelował o wytrwałą służbę Ojczyźnie w rodzinach, szkołach i świątyniach. Patriotyzm – zdaniem biskupa- powinien być budowany w atmosferze zgody i jedności, tej samej, która towarzyszyła Polakom po śmierci Jana Pawła II. - Nasz kraj może być silny, gdy wszyscy będziemy umieli zbudować wspólnotę ludzi troszczących się o RP – przekonywał w katedrze biskup Tadeusz Bronakowski.
Foto: Hołd Bohaterom
Foto: przemówienia, kwiaty, poczty sztandarowe pod tablicą Leona Kliwody
Foto: Łomża u Kaliwody
Foto:
Foto: Apel Poległych
Foto:
Foto: wiązanki kwiatów pod tablicą Leona Kaliwody
Foto: wiązanki kwiatów pod tablicą Leona Kaliwody
Foto:
Foto: wiązanki kwiatów pod tablicą Leona Kaliwody

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę