Żeby Polska była Polską potrzeba zjednoczenia i solidarności!
– powiedział w łomżyńskiej katedrze bp Tadeusz Bronakowski. Biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej przewodniczył w Łomży głównym uroczystościom z okazji Święta Niepodległości. W homilii bp Bronakowski mówił o znaczeniu wspólnoty i solidarności w budowaniu polskiego patriotyzmu. - To słowa modne zwłaszcza w przededniu wyborów samorządowych, ale powinniśmy pamiętać o nich także po wyborach – mówił biskup pomocniczy diecezji. Podkreślił, że Polska, to wielki obowiązek każdego jej mieszkańca.
Biskup Bronakowski mówił też o chorobach, które trapią nasze życie narodowe. Zaznaczył, że patriotyzm zagrożony jest przez korupcję, bezrobocie i ubóstwo, liczne emigracje oraz degradację życia rodzinnego i spadek liczby urodzin. - Uczyńmy wszystko, aby Polacy nie musieli tułać się po świecie i tęsknić za Polską jak za czasów zaborów i okupacji – nawoływał w katedrze biskup Tadeusz Bronakowski. Zachęcał do walki ze szkodliwymi procesami społecznymi, aby Polska była gościnnym domem dla Polaków i Polek, a nie miejscem, z którego chce się uciec.
Biskup wskazał też na niepokojące zjawisko „magdonaldyzacji” społeczeństw, polegające na niszczeniu odmienności i różnorodności kultur i zastępowania ich nowymi trendami. Zjawisko – mówił biskup - coraz bardziej widoczne jest także w Polsce. - Obrona i przechowywanie dziedzictwa kulturowego Ojczyzny, troska o język, wiarę, tradycje, obyczaje i bogatą duchowość chrześcijańską – to zadanie dla nas wszystkich – mówił biskup Bronakowski.
W homilii podczas Mszy św. w katedrze biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej wspominał również tych, którzy oddali życie, aby Polska była wolna. Wymienił Kościuszkę, Traugutta i Dmowskiego, nie pominął też anonimowych bohaterów, powstańców, legionistów i żołnierzy AK, którzy cierpieli, aby Polacy mogli cieszyć się wolnością. Wspomniał również zasługi matek, które uczyły dzieci modlitwy w języku polskim i ojców, którzy przekazywali synom wartości „Bóg - Honor – Ojczyzna”. Przypomniał działalność kapłanów i ich konspiracyjne Msze św. w intencji Ojczyzny. - Dar wolności jest nam dany i zadany – mówił biskup Bronakowski i zaapelował o wytrwałą służbę Ojczyźnie w rodzinach, szkołach i świątyniach. Patriotyzm – zdaniem biskupa- powinien być budowany w atmosferze zgody i jedności, tej samej, która towarzyszyła Polakom po śmierci Jana Pawła II. - Nasz kraj może być silny, gdy wszyscy będziemy umieli zbudować wspólnotę ludzi troszczących się o RP – przekonywał w katedrze biskup Tadeusz Bronakowski.