Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Jeziorko: Uroczystości ku czci pomordowanych Polaków

Udziałem we mszy świętej i apelu poległych mieszkańcy Jeziorka i uczniowie tamtejszej szkoły uczcili dziś pamięć pomordowanych tam Polaków. 15 lipca 1943 roku w okolicach Łomży wydarzyła się jedna z największych zbrodni okresu II Wojny Światowej. Rano żandarmeria niemiecka aresztowała kilkadziesiąt osób - przede wszystkim przedstawicieli miejscowej inteligencji. Przed południem wywieziono ich do lasu koło wsi Jeziorko, gdzie zostali rozstrzelani.

Zginęło 19 rodzin – w sumie 50 osób, w tym 9-cioro dzieci poniżej ósmego roku życia. Ich ciała zasypano w dołach a następnie spalono.
Wydarzenia sprzed 63-ech lat przypomnieli uczniowie Szkoły podstawowej w Jeziorku w montażu słowno – muzycznym przygotowanym specjalnie na uroczystość. Ks Kazimierz Ostrowski diecezjalny duszpasterz niepełnosprawnych, który włączył się w przygotowanie uroczystości w Jeziorku nie znał wcześniej dokładnie historii tego miejsca. Dzięki przygotowaniom do wystąpień zrozumiałem, co tak naprawdę sie tu wydarzyło – powiedział.
Mieszkańcy Jeziorka zgromadzeni wokół mogiły pomordowanych mówili dziś, że „to ważne, aby żywa historia była w ten sposób przekazywana młodzieży”.
Obecnie prochy pomordowanych w lipcu 1943 roku zgromadzono we wspólnej mogile, która wraz z dwiema innymi tworzy zespół cmentarny Las Jeziorkowski z wysokimi drewnianymi krzyżami.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę