Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 22 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Łomża wspomina milenium Chrztu Polski.

„Obchody Milenium Chrztu Polski (1966r.) – kraj i region” - to tytuł wystawy, którą otwarto w Łomży. Prezentowane na niej dokumenty i zdjęcia pochodzą z 1966 roku – gdy Kościół uroczyście obchodził Tysiąclecie Chrztu Polski. Dziś mija 40 lat od tego wydarzenia.


Wystawę z obchodów milenijnych otworzył w Centrum Katolickim bp pomocniczy diecezji łomżyńskiej, Tadeusz Bronakowski. „7 sierpnia 1966 roku Kościół Łomżyński i nasze miasto Łomża znalazły się na trasie milenijnych obchodów chrześcijaństwa w Polsce. W archiwach kościelnych i albumach pozostały fotografie oraz liczne teksty homilii i przemówień. Na fotografiach widzimy pasterzy Kościoła i rzesze ludu Bożego. Dzisiaj dostrzegamy w sposób szczególny dwóch wielkich Polaków – Sługę Bożego kardynała Stefana Wyszyńskiego i Sługę Bożego Jana Pawła II” - powiedział bp Bronakowski. Zarówno Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński jak i późniejszy papież kardynał Karol Wojtyła uczestniczyli w obchodach milenijnych. Ukazują to zdjęcia z uroczystości w Gnieźnie, Poznaniu, Krakowie, na Jasnej Górze czy w Warszawie i Fromborku. Są też fotografie z Łomży - tu Prymasa Tysiąclecia przed 40. laty witała młodzież w kurpiowskich strojach, a przed katedrą z kwiatami stały małe dzieci. Wystawa przedstawia uroczystości także w Białymstoku i Drohiczynie – czyli w dawnym województwie białostockim, gdzie były wówczas 3 siedziby diecezji. - Na wystawie są zarówno materiały kościelne jak również pochodzące z archiwów IPN w Białymstoku i Warszawie. Ciekawe są zwłaszcza dokumenty, które przedstawiają sposób przygotowywania się władz komunistycznych i aparatu bezpieczeństwa do uroczystości kościelnych, a które miały na celu jedno – storpedowanie tych uroczystości i uniemożliwienie przybycia na nie dużej grupy ludzi, szczególnie młodzieży” - powiedział dr Krzysztof Sychowicz z białostockiego oddziału IPN. Wówczas uczniów skoszarowano w szkołach lub wysyłano na wycieczki do zakładów pracy i poza miasto. Podczas obchodów milenijnych chrztu Polski 40 lat temu SB, poprzez sieć agenturalną, zbierała informacje na temat negatywnych wystąpień społeczeństwa wobec władzy – a za owe uznawano wszystkie, które popierały uroczystości kościelne.

Wystawa pod hasłem „Obchody Milenium Chrztu Polski (1966r.) - kraj i region” została zorganizowana przez Biuro Edukacji Publicznej, Instytut Pamięci Narodowej - Komisję Scigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu oddział w Białymstoku. W łomżyńskim Centrum Katolickim można ją oglądać do 24 sierpnia.

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę