Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 29 lutego 2024 napisz DONOS@
wiadomość pochodzi z www.radionadzieja.pl

Kiepskie wyniki matury w podlaskiem

Prawie 20 procent maturzystów w podlaskim nie zdało matury. Oznacza to, że przynajmniej jednego przedmiotu nie zdał co piąty absolwent szkół ponagimnazjalnych w województwie. Maturę w tym roku „oblało” prawie dwukrotnie więcej osób niż w ubiegłym. - Jest to spowodowane przystąpieniem do nowej matury absolwentów liceów uzupełniających – twierdzi dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży, Helena Sutyniec. To właśnie absolwenci liceów uzupełniających, najczęściej dla dorosłych, najsłabiej wypadli na maturze.

W województwie podlaskim nie zdało 62 proc, w samej Łomży aż 74 procent maturzystów z tych szkół. Lepiej poszło maturzystom z łomżyńskich techników, którzy wypadli znacznie lepiej od kolegów w województwie – średnio w podlaskiem nie zdało 34 proc. abiturientów techników, w Łomży 25 proc.

Jak wynika ze statystyk OKE, lepiej maturę zdali maturzyści z Łomży niż z powiatu. W mieście egzaminu dojrzałości nie zdało 15,5 procent uczniów, w powiecie łomżyńskim prawie 50 proc.
- To jest bardzo wysoki wskaźnik, bo co drugi uczeń w powiecie nie poradził sobie z pytaniami maturalnymi – mówi dyrektor Sutyniec. W powiecie zambrowskim nie zdało 13 proc. maturzystów, w powiecie wysokomazowieckim 31 proc., w kolneńskim 23 proc absolwentów, a w grajewskim nieco ponad 19 proc.

Jako przedmiot dodatkowy najwięcej młodzieży wybrało biologię i najsłabiej sobie z nią poradziło – w województwie podlaskim zdało 77 procent, podczas gdy np. WOS zaliczyło 99 procent zdających. Maturzyści chętnie wybierali też geografię, która – jak twierdzi dyrektor łomżyńskiej OKE -  nie wyszła najlepiej, choć zdecydowanie lepiej od biologii.

Do matury w województwie podlaskim przystąpiło w tym roku 14 tys 386 absolwentów szkół ponagimnazjalnych różnego typu.

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę