Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 25 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Społecznicy roku 2023 nagrodzeni i wyróżnieni

Łomżyński Społecznik Roku 2023 Angelika Obrycka dostała szklane serce od prezydenta Mariusza Chrzanowskiego za zgłoszenie do Budżetu Obywatelskiego tzw. zielonych przystanków z bluszczem i kwiatkami (ok. 100 tysięcy zł każdy). Zielone wiaty cieszą przy Galerii Dworcowa i Aleja Park, zaś zielone mundury harcerzy i komendanta Hufca Wiesława Domańskiego ucieszyły w Hali Kultury, gdzie nagrodzono Inicjatywę Roku – Ogólnopolski Zlot Druha Szarego. Społecznikiem Roku do lat 20 jest Mateusz Mystkowski z „Wety” za kwesty i akcje charytatywne.

Konkurs na Społecznika Roku i Inicjatywę Roku odbył się po raz 7. Zgłoszono 16-oro kandydatów do nagrody, która przyniosła zwycięzcom po 2 tysiące zł. Kapituła - Łomżyńska Rada Działalności Pożytku Publicznego – przekazała rekomendacje prezydentowi, który – jak przekazał Łukasz Czech z Ratusza - zaakceptował w pełni ustalenia kapituły. Wyróżnienia w postaci statuetki otrzymały trzy osoby: Barbara Porwoł, kierująca przez 15 lat jako prezes Amazonek działalnością Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym w Łomży; Andrzej Ciuchnicki ze Stowarzyszenia Zdrowie i Trzeźwość w Łomży za działania na rzecz osób uzależnionych od alkoholu; Kamil Wojewoda ze Stowarzyszenia Czas Rozwoju za utworzenie Pracowni Papieru Czerpanego, w której aktywizuje osoby z niepełnosprawnością intelektualną i spektrum autyzmu. Wyróżnieni są honorowo (bez zł). 

Z sercem dla ludzi i zwierząt 
Nagrodę główną w konkursie i tytuł Łomżyńskiego Społecznika Roku 2023 do lat 20 otrzymał 16-letni Mateusz Mystkowski. Uczeń Technikum Weterynaryjnego jest przewodniczącym samorządu szkolnego w „Wecie”, gdzie zorganizował z młodzieżą rozmaite akcje społeczne, m.in., zbiórki: dla podopiecznych Caritas, na potrzeby leczenia i rehabilitacji chorych, karmy dla zwierząt w lecznicy „Wety”, prowadzonej przez Marcina Sielawę. Energiczny społecznik zamierza po maturze podjąć studia w SGGW, aby zdobyć dyplom lekarza weterynarii. W wolnym od nauki czasie czyta książki i ogląda programy na temat anatomii człowieka i z zakresu medycyny. Według Mateusza, organizacja tylu imprez na terenie Szkoły była możliwa, dzięki współpracy i wsparciu, jakie samorząd szkolny otrzymał od wychowawczyni, matematyczki Anety Rabek i dyrektor ZSWiO nr 7 Bogumiły Olbryś. - Mateusz jest skromnym i pełnym empatii młodym człowiekiem. Swoim zapałem do pomagania i dużą charyzmą zawsze przyciąga do organizowania akcji nie tylko uczniów „Wety”, ale też Bursy Szkolnej nr 2, której jest mieszkańcem – napisano w uzasadnieniu o laureata z „Wety”. Zainicjował i przeprowadził zbiórkę pieniędzy nawet na rzecz osób poszkodowanych w trzęsieniu ziemi w Syrii.  

IMG_20240217_153316.jpg

Na wyróżnienia zasłużyły dwie uczennica III LO w Łomży: Natalia Pac i Wiktoria Bargielska, które działają w szkolnym kole wolontariatu. Na przykład, dziewczęta zrobiły różańce, rozprowadzane w czasie kwest przy kościołach, same piekły pierniki na kiermasze bożonarodzeniowe i przygotowały ozdoby wielkanocne, żeby dochód ze zbiórek przekazać do Fundacji Serca Sercom Sióstr Sercanek.

Łomżyńska Inicjatywa Roku 2023 
Wyróżnienie honorowe dostał Zespół Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących nr 7 w Łomży za organizację corocznego Festynu „Pupile Wety”, na który młodzież zaprasza własne zwierzęta i prowadzi na festynie zbiórkę pieniędzy na karmę dla podopiecznych w lecznicy. Nagroda główna i tytuł Łomżyńskiej Inicjatywy Roku 2023 przypadła w udziale harcerskiej akcji Ogólnopolski Zlot Druha Szarego, zorganizowanej przez Hufiec Nadnarwiański imienia Adama Chętnika w Łomży i Drozdowie, gdzie na cmentarzu w kaplicy rodu spoczywa Druh Szary – ks. Kazimierz Lutosławski (1880-1924). W tym roku przypada 100. rocznica śmierci twórcy krzyża harcerskiego w Polsce. W komunikacie Hufiec Łomża ZHP informuje, że ze względów organizacyjnych XXX Zlot Druha Szarego jest przełożony i odbędzie się 22. - 24. marca 2024 r., dwa tygodnie później niż planowano.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę