Czy Piłsudski wywołał drugą wojnę światową?
Czytelnik portalu 4lomza.pl skontaktował się z redakcją, ponieważ dowiedział się o wykładzie dla licealistów w Szkołach Katolickich w Łomży. Ale dlaczego w karnawale zainteresował się historią Polski...? Ponieważ niepomierne zdumienie łomżyniaka wywołała informacja, że to Józef Piłsudski (1867-1935) doprowadził do wybuchu II wojny światowej. Czy to prawdziwe i w ogóle możliwe?
- Bzdura – bez wahania odpowiada dyrektor Szkół Katolickich Bożena Śliwowska, gdy dzwonimy z pytaniem o szczegóły wydarzenia w auli. Wprawdzie sama w czwartkowym wykładzie nie brała udziału, lecz na naszą prośbę porozmawiała z nauczycielką historii Beatą Piotrowską. Historyczka i kilkoro nauczycieli, którzy byli z młodzieżą na sali, stanowczo zaprzeczają, żeby wykładowca takie śmiałe i jednocześnie niewiarygodne tezy postawił podczas publicznej prelekcji dla młodzieży SzK. Być może, dziecko nie zrozumiało treści pogadanki lub nieprecyzyjnie przekazało, o czym słuchało z rówieśnikami. Jest też możliwość, że do Czytelnika dotarła informacja niepełna, fragmentaryczna.
Piłsudski nielegalnie przejął władzę w 1926 r.
Wykład magistra Michała Ostapiuka stanowił wstęp do planowanego programu na temat Żołnierzy Wyklętych w Szkołach Katolickich. Pracownik Oddziałowego Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku mówił o młodzieżowych organizacjach niepodległościowych na terenie Łomży i powiatu łomżyńskiego w latach 1947-1956. Jednak dla nakreślenia pełniejszego obrazu dziejów, przywołał działalność młodych w walce o odzyskanie Niepodległości od początku XX wieku, m.in. ruch scoutowy i harcerstwo. W trakcie wykładu mgr Ostapiuk chciał uświadomić licealistom, że społeczeństwo II Rzeczpospolitej nie stanowiło monolitu. Istniały silne antagonizmy między obozami politycznymi: piłsudczyków, narodowców, ludowców i innych partii politycznych, które przejawiały się w radykalnych hasłach. W tym kontekście młodzież dowiedziała się, że Józef Piłsudski przeprowadził w maju 1926 roku zamach stanu w Warszawie, zaś w wyniku „przewrotu majowego” jego ugrupowanie nielegalnie przejęło władzę. Sanacja przez kolejne lata sprawowała rządy w Polsce nie do końca demokratyczne, przez prawicę nazywane autorytarnymi, do wybuchu II wojny światowej, symbolicznie wyznaczonego na 1. września 1939, od inwazji Niemiec na Polskę. Co z tej układanki faktów ostało się w umysłach młodzieży, a co dotarło do Czytelnika, nie wiemy.
W latach 1947-1956 w Łomży i powiecie łomżyńskim młodzież założyła kilkanaście organizacji, zazwyczaj niewielkich, kilkunastoosobowych. Tworzyli je uczniowie z większości szkół w mieście między 14. a 18. rokiem życia. Nie zgadzali się na komunizowanie systemu edukacji. Protestowali przeciwko zwalnianiu nauczycieli, którzy nie chcieli realizować ideologicznych programów lekcji. Drukowali nielegalnie ulotki o państwie podbitym przez sowietów i zrywali obrazy Józefa Stalina. W okresie powojennym w Polsce działało blisko 700 podobnych organizacji, które zdołano ustalić.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
-
Kwiaty i mural Marszałka na koniu w Święto Wojska Polskiego
-
Jak Piłsudski z miłości zmienił wyznanie...
-
Piłsudski, Dmowski, Niepodległość i... Łomża
-
Piłsudski na „Kasztance” z placu Niepodległości w Łomży
-
Piłsudski tablicy w Łomży nie chciał – to ma
-
„Marszałek Józef Piłsudski (…) w tym domu przebywał”