Paszport Turysty i Rejsy Gondolą docenione w Polsce
Przykład dwóch pomysłowych i przedsiębiorczych mężczyzn z Łomży ukazuje, jak dzięki 3-4 latom wytrwałej pracy można zostać zauważonym i wyróżnionym w ojczystym kraju. Tydzień w tydzień z sukcesami wracają: Wojciech Winko z Międzynarodowych Targów Poznańskich Tour Salon 2023, które przez 3 dni gościły 130 wystawców, oraz Marcin Mieczkowski z gali Konkursu na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Podlaskiego w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
Wojciech Winko jest szefem Lokalnej Organizacji Turystycznej i przewodnikiem po Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Stoisko targowe LOT Ziemia Łomżyńska poprowadziła wspólnie z Miastem Łomża. Jak ocenia Pan Winko, kilkuset targowych gości skorzystało z ofert, zawartych w kilkudziesięciu rodzajach folderów, promujących turystyczne uroki Łomży i regionu. Program 3 dni urozmaiciły konkursy wiedzy o Łomży z nagrodami, m.in., od Muzeum Przyrody w Drozdowie. Promowano także podmioty z branży turystycznej, działające w mieście i okolicy. Podczas Tour Salonu została rozstrzygnięta XII edycja ogólnopolskiego konkursu na najlepsze produkty turystyczne. Uroczystą galę Róży Regionów zorganizowało branżowe wydawnictwo „Wiadomości Turystyczne”.
- Jestem niezmiernie zadowolony, że nagrodę w kategorii „folder” uzyskało nasze unikatowe wydawnictwo „Paszport Turysty - odkrywcy królewskiego miasta Łomży” - cieszy się Pan Winko.
Pomysłodawca wydawanego od jesieni 2019 r. „Paszportu Turysty” informuje, że obecnie mini przewodnik ukazuje się w 4 wersjach językowych, które zostały i dostrzeżone, i wyróżnione przez kapitułę konkursową. Wydawnictwo zawiera ilustrowany opis 25 zabytków, np.: fara – katedra z XVI w., domek pastora, kamienne schodki z Krzywego Koła na Żydowską, budynki gubernialne Dwornej z początku XX w. Szczególnym sentymentem przewodnik darzy wzgórze św. Wawrzyńca i grodzisko w Starej Łomży.
Amazonka Podlasia i Mazowsza
Goście w Białymstoku na prezentacji Firmy Marcina Mieczkowskiego podczas oglądania projekcji slajdów krajobrazowych usłyszeli, że: „Rejs Gondolą po Narwi to niezapomniane przeżycie, ale też atrakcyjna wycieczka. Mieszkający w mieście nad Narwią odkrywają je na nowo i poznają jeszcze lepiej z tej właśnie perspektywy, perspektywy rzeki wybierając się w rejs. Załoga czeka, aby zabrać turystów w wyjątkową podróż przedstawiając urokliwe krajobrazy miasta opisując jego tajemnice, legendy i historię. Narew to jedyna rzeka w swoim rodzaju. Jej plątanina rozgałęziających się i łączących koryt, leniwie meandrujących wokół trzcinowisk tworzy prawdziwy rzeczny labirynt. Nie bez powodu Narew nazywana jest Amazonką Podlasia”. Od siebie dodajmy, że przez dziesiątki lat Narew była nazywana, przede wszystkim, polską Amazonką, ponieważ płynie też przez Mazowsze.
Marcin Mieczkowski otrzymał wyróżnienie w poniedziałek z rąk: Bożeny Nienałtowskiej, prezes Podlaskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, oraz Marka Malinowskiego, członka Zarządu Województwa Podlaskiego. W jego przekonaniu, turystyka to atut regionu, wpływający pozytywnie na rozwój gospodarczy i społeczny. Zielone płuca Polski słyną z walorów przyrodniczych, czystego środowiska i różnorodności kulturowej. Pan Mieczkowski zajmował się hobbistycznie rejsami od 2017 r., a na poważnie, odkąd sprowadził duże gondole do Łomży.
- W czerwcu 2017 był pierwszy sezon z moim udziałem, natomiast od maja 2021 roku na dużych jednostkach – opowiada kapitan Rejsów Gondolą po Narwi w Łomży i Ostrołęce. - Cały czas poprawiamy jakość usług i wizerunek, poprzez większą flotę jednostek pływających, budkę kasową na bulwarze i ubrania marynarskie.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146