Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 sierpnia 2024 napisz DONOS@

Szybsze gęsi w locie, niż bocian na dachu

Wielkie było zadziwienie żony naszego Czytelnika, kiedy wróciła wieczorem z pracy do domu. We wtorek na samym szczycie daszku nad wykuszem stał najspokojniej w świecie bocian biały. Wieś w pobliżu Łomży nie miała akurat takich skrzydlatych gości w drugiej połowie października, dlatego gospodarze zastanawiają się, co spowodowało pozostanie bociana w Polsce i tak niezwykłą wizytę.

Czytelnik 4lomza.pl Marek Radgowski przysłał nam zdjęcie, jakie zrobił samotnemu, stojącemu w zamyśleniu bocianowi. W najbliższym sąsiedztwie od dawna nie ma gniazd bocianich, dlatego nie wydaje się, żeby bocian szukał drogi do miejsca, gdzie kiedyś mieszkał albo wykluł się i wychował. Ptak wyglądał na zdrowego. Całą noc spędził na daszku do środowego poranka, po czym odleciał w nieznanym kierunku. Od ponad 20 lat, kiedy notowana jest historia przylotów i odlotów bocianów z Doliny Narwi, wiadomo, że wyruszają one w podróż do ciepłych krajów zwykle około 20. sierpnia. 

„Niewiarygodny widok o tej porze...”
Doświadczeni przyrodnicy z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi zwracają jednak uwagę, że co jakiś czas zdarza się, że niektóre, nieliczne bociany trochę później mają i wychowują młode, dlatego z odlotem czekają na bezpieczne opuszczenie gniazda przez potomstwo. Czasami na późniejszy termin wypraw do Afryki ma wpływ przedłużające się lato i ciepły, jak było w tym roku, wrzesień. - Niewiarygodny widok o tej porze... – komentuje Pan Marek. - Mamy z żoną nadzieję, że przetrzyma tę zimę... Jeśli bocian powróci do nich na wieś, chociaż nie ma gniazda, uzyska pomoc.

Nasze polskie bociany mają od końca sierpnia około 2 miesięcy, aby dolecieć do Azji i Afryki. Lecą po 100 do 200 km codziennie, wykorzystując kominy termiczne - wstępujące. Przemieszczające się masy powietrza pomagają unosić się tym skrzydlatym wędrowcom. Bociany pokonują na południu Europy Bałkany, a później fruną nad Cieśniną Bosfor i Izraelem do Egiptu. Część populacji zmierza w kierunku rzeki Nil dalej na południe, osiedlając się w Sudanie, Etiopii, Ugandzie. Silniejsze ptaki dotrą znacznie dalej – bo aż do Kenii, Tanzanii i Zambii, leżących w połowie czarnego kontynentu. Tylko najsilniejsze i najodporniejsze bociany z Doliny Narwi mogłyby dolecieć do RPA na samym krańcu południowym Afryki, gdyż trasa podniebnej podróży wynosi ponad 10 tysięcy kilometrów.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

mm
śr, 18 października 2023 18:26
Data ostatniej edycji: cz, 19 października 2023 13:19:33

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę