Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 02 czerwca 2023 napisz DONOS@

Nie wszystkim bocianom spieszy się do Afryki

Generalnie bociany z Polski odlatują w połowie sierpnia. Są jednak osobniki, które z wyprawą do ciepłych krajów zwlekają. Niektóre zostały do dziś... - Co kilka dni trafiają do nas sygnały o pojedynczych bocianach, które nie odleciały. Zazwyczaj staramy się zaniepokojonym obserwatorom doradzić, aby cierpliwie czekali. Najczęściej, po jakimś czasie, bociany w końcu poczują zew natury i odlecą – podaje Łukasz Krajewski z Biebrzańskiego Parku Narodowego radząc podjęcie interwencji jedynie w sytuacji, gdy spóźnione bociany są ranne lub wyraźnie osłabione.

mapa prezentująca szlak migracyjny bociana z nadajnikiem (źródło: Biebrzański Park Narodowy)
mapa prezentująca szlak migracyjny bociana z nadajnikiem (źródło: Biebrzański Park Narodowy)

Jednym z tych, którzy do ciepłych krajów się nie spieszy jest bocian śledzony przez naukowców z Biebrzańskiego PN. Ptak trafił do prowadzonego w Parku Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, gdzie po leczeniu został zamontowany mu nadajnik GPS. Dzięki niemu naukowcy mogą obserwować na mapie szlak migracji ptaka. 
- 5. sierpnia młody bocian samodzielnie wyleciał z Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt na Grzędach. Od tego czasu przemieszcza się po kilkadziesiąt kilometrów, robiąc dłuższe postoje trwające od kilku do ponad 20 dni. Najwięcej czasu zatrzymał się w powiecie wysokomazowieckim, gdzie przebywał od 15 sierpnia do 6 września – relacjonuje Łukasz Krajewski na stronie internetowej Biebrzańskiego Parku narodowego. - Dzięki danym z nadajnika, możliwe było odszukanie ptaka w terenie. 1 września Adam Zbyryt z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków obserwował naszego bociana, który dołączyć do grupy 7 innych bocianów, młodych i dorosłych. 
- Z najnowszych danych wysłanych przez nadajnik – z 12. września, wynika, że nasz bocian przebywa w województwie lubelskim, 240 km na południe od Ośrodka na Grzędach. Z niecierpliwością czekamy na kolejne SMSy wysyłane przez naszego kajtka. Wiele wskazuje na to, że lada dzień wreszcie wyleci z Polski – dodaje Łukasz Krajewski z Biebrzańskiego Parku Narodowego.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę