Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 24 czerwca 2024 napisz DONOS@

Kwiaty i życzenia na Dzień Matki w Łomży

„Ona mi pierwsza pokazała księżyc i pierwszy śnieg na świerkach, i pierwszy deszcz. Byłem wtedy mały jak muszelka...”. Te pamiętne słowa Konstantego Gałczyńskiego, wspominającego spotkanie z matką, przypominają o Dniu Matki 2023. Kochająca mama otwiera nam życie, otwiera dzieciństwo i oczy na świat. Karmi, przytula do serca, pociesza. Tęskni, gani i poucza. Czasami nawet zastępuje w pojedynkę ojca, którego dziecku boleśnie brak. Okazuje się najwierniejszą przyjaciółką od serca.

26. maja w piątek najważniejsze jest pamiętać o Matce. Wraz z taką serdeczną myślą mogą pojawić się następne, żeby złożyć życzenia osobiście lub zadzwonić, wysłać smsa, mmsa, połączyć się przez komunikator z Rodzicielką. Jeżeli to niemożliwe, ze względów nieuchronnych, to połączenie może przebiegać w przestrzeni wspomnień, duchowej, modlitewnej. Tadeusz Różewicz napisał zbiorek ze wspomnieniami „Matka odchodzi”, a Michał Zabłocki zbiór wierszy „Janowska”. „Długo leżało mi na sercu, że ja, osoba pisząca, nie napisałem niczego o mamie” - powiedział w 2017 r., kiedy tomik jego poezji ujrzał światło dzienne. Wysiłek wiekopomnych poetów, włożony w utrwalenie pamięci o najbliższej im osobie, może być zachętą dla Czytelniczek i Czytelników, ażeby chociaż na jednej karcie zapisać wiadomości o swoich mamach, zebrane od nich samych. Trzeba się spieszyć kochać matki, tak szybko odchodzą... Pracowita i dobra opiekunka w Domu Dziecka przy Polnej w Łomży Izabela Derewońko (1936-2004) do dzisiaj jest wspominana z wdzięcznością przez wychowanki i wychowanków PDDz. Nie była ich rodzoną matką. Miała zawsze czas po pracy, aby porozmawiać, wysłuchać zwierzeń, pocieszyć, poradzić, poczęstować zupą, gdy odwiedzali ją w mieszkaniu przy Wojska Polskiego 11, naprzeciwko parku. Później przychodzili z kwiatami, kawą, czekoladą, żeby dziękować nie swojej rodzicielce za troskę, okazaną „znajdkom”, pomoc, przytulenie i otarcie łez...

Pierwsze słowo dziecka na świecie
W Dniu Matki w Łomży w roku 2023 matek zastępczych jest 46. Wszystkie mają dzieci naturalne, które w większości są dorosłe. Kilka mam zastępczych opiekuje się dziećmi z rodzin w trudnych sytuacjach od ponad 20 lat. Mają świadomość odpowiedzialności za opiekę i wychowanie małego i młodego człowieka, ponieważ do rodzin zastępczych trafiają tak noworodki, jak i nastolatki do 18. roku życia. Matki opiekunki mają zazwyczaj od około 35 do 55 lat, choć są i panie przed emeryturą.

Koordynacją działań i współpracą z nimi zajmuje się Centrum Pieczy Zastępczej, do którego zadań w Łomży i regionie należy rozwiązywanie kwestii adopcji i pieczy nad dziećmi, których rodziny są w trudnych społecznie, życiowo, materialnie i wychowawczo sytuacjach. Niestety, problemów CPZ przybywa, zwłaszcza gdy oboje rodzice nadużywają alkoholu i odurzają się narkotykami. Kilka dni temu w Łomży miały miejsce dwa zatrważające zdarzenia,gdy Policja odwoziła do wytrzeźwienia rodziców, a opiekunowie zabierali do siebie malutkie, sponiewierane dzieci: jedno z odparzeniami, nieprzewijane, i drugie z poparzeniami ciała... W 2022 roku w łomżyńskich rodzinach zastępczych przebywało 73-oje dzieci, w tym nowych, odebranych rodzicom było 7-oro... Czy również w takich zaniedbanych rodzinach pierwszym słowem, jakie wypowiadało dziecko na świecie, była „mama”?

Chętni do opieki mogą zadzwonić
W Łomży potrzeba nadal nowych rodzin, ponieważ matki zastępcze przechodzą na emeryturę. Zainteresowane opieką nad dziećmi osoby mogą dzwonić do CPZ pod numer tel.: 86 216 56 21 albo 86 216 42 20. Osoby chcące zaopiekować się dziećmi nie muszą tym zajmować się przez 20 lat, ale przez tyle czasu, na ile pozwalają im siły, wiek, wytrzymałość psychiczna czy własne obowiązki rodzinne i zawodowe. Tegoroczny Dzień Matki matki zastępcze z CPZ Łomża spędzą wspólnie na kilkugodzinnym pikniku, szkoleniu i wymianie doświadczeń w Kompleksie Agroturystycznym Dębowy Las w Elżbiecinie w powiecie łomżyńskim.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Pracowity Dzień Matek w Łomży

Pamiętny Dzień Matki z rozbitą głową córki

Piękna i serdeczna „Mama” na Dzień Matki

Rozmawiamy, gramy i śpiewamy z sercem na Dzień Mamy

Poczytaj mamie, zrób laurkę, poradź coś na Dzień Matki

Premier Ewa Kopacz na obiedzie u rodziny Dąbrowskich

Nowe życie w „oknie życia”


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę