Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

Szansa na mur ratusza z XVI w. i drzewa na Starym Rynku...?

Główne zdjęcie
Łomża, wykopaliska na Starym Rynku

"Możliwość ewentualnej ekspozycji najciekawszych fragmentów murów ratusza bez szkody dla jego wartości zabytkowych i zgodnie z przyjętymi zasadami ochrony zabytków" oraz "zwiększenie udziału zieleni w zagospodarowaniu Starego Rynku, przede wszystkim, drzew i nawierzchni trawiastej nie tylko w części obecnie rewitalizowanej, lecz również w pozostałej części placu, ponieważ zieleń, podobnie jak relikty ratusza, stanowi historyczny element tego miejsca" - te opinie poznał wiceprezydent Andrzej Garlicki na spotkaniu z profesor Małgorzatą Dajnowicz, Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, na temat "zagospodarowania Starego Rynku w Łomży".

"Bezpośrednim powodem spotkania było odsłonięcie nieznanych dotąd reliktów późnośredniowiecznego ratusza na Starym Rynku w Łomży. Badania archeologiczne prowadzone były od kwietnia do sierpnia bieżącego roku, towarzyszyły trwającej od kilku lat rewitalizacji i przebudowie wnętrza placu rynkowego" - czytamy w "komentarzu Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w sprawie zagospodarowania Starego Rynku w Łomży", o który wystąpiła redakcja portalu 4lomza.pl.

Paulina Borodziuk z WUOZ relacjonuje, że w spotkaniu, które odbyło się w październiku 2020 r., w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku, wzięli udział: profesor Małgorzata Dajnowicz - podlaska konserwator zabytków, Andrzej Garlicki - wiceprezydent Łomży, projektant z Atelier Zetta w Białymstoku Zenon Zabagło, mec. Małgorzata Kierzkowska - zastępca Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz Irena Iwaniuk - kierownik łomżyńskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku.
Publikujemy dalszą część komentarza profesor Małgorzaty Dajnowicz, Podlaskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, w całości.

Komentarz Podlaskiego Konserwatora Zabytków  
"Celem spotkania było przedyskutowanie zagadnień z zakresu ochrony konserwatorskiej w kontekście planowanego zagospodarowania Starego Rynku. Podniesiono konieczność jak najszybszego zabezpieczenia odsłoniętych reliktów ratusza przed szkodliwym oddziaływaniem czynników atmosferycznych. Uczestnicy spotkania skonsultowali, przedstawioną przez architekta Zenona Zabagłę, zmodyfikowaną koncepcję zagospodarowania części placu rynkowego, gdzie odsłonięto pozostałości ratusza. 

W trakcie dyskusji podkreślano potrzebę uwzględnienia w pracach projektowych kwestii konserwacji i zabezpieczenia odsłoniętych pozostałości ratusza oraz dostosowania planowanej przebudowy i rewitalizacji Starego Rynku do wymogów ochrony wspomnianych reliktów. Omówiona została również możliwość ewentualnej ekspozycji najciekawszych fragmentów murów ratusza bez szkody dla jego wartości zabytkowych i zgodnie z przyjętymi zasadami ochrony zabytków. 

Ponadto zwrócono uwagę, że z konserwatorskiego punktu widzenia zasadnym jest zwiększenie udziału zieleni w zagospodarowaniu Starego Rynku, przede wszystkim, drzew i nawierzchni trawiastej nie tylko w części obecnie rewitalizowanej, lecz również w pozostałej części placu, ponieważ zieleń, podobnie jak relikty ratusza, stanowi historyczny element tego miejsca". 

Są "nowe koncepcje zagospodarowania Starego Rynku"...?
Łukasz Czech z ratusza potwierdza, że w Białymstoku odbyło się - jak pisze - "spotkanie zastępcy prezydenta Łomży Andrzeja Garlickiego oraz pracowników Wydziału Inwestycji, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Łomży z Podlaskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków prof. dr hab. Małgorzatą Dajnowicz oraz Ireną Iwaniuk p.o. Kierownika Delegatury w Łomży Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Białymstoku".

"Zostały wówczas omówione nowe koncepcje zagospodarowania Starego Rynku, opracowane w związku z odkrytymi przez archeologów reliktami przeszłości, takimi jak m.in. fundamenty ratusza, starej wieży i oberży oraz studnie. Obecnie czekamy na opinię Konserwatora Zabytków, dotyczącą sposobu ich wyeksponowania oraz ilości zieleni w tym miejscu. Będzie ona wiążąca przy podejmowaniu ostatecznych decyzji dotyczących kontynuowania rewitalizacji płyty Starego Rynku". 

W oczekiwaniu na 2-3 koncepcje ekspozycji średniowiecznych odkryć, co wiceprezydent Andrzej Garlicki zapowiedział na spotkaniu z mieszkańcami Łomży w lipcu 2020 w III LO, przypominamy propozycje ok. 50 Sygnatariuszy Listu Otwartego o pomoc wicepremiera prof. Piotra Glińskiego. W linkach poniżej Czytelnicy znajdą też obszerny zestaw zdjęć Marka Maliszewskiego z wykopalisk.

 

Mirosław R. Derewońko

Studnia życia i ruiny ratusza w kwiatach na Starym Rynku

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę