Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 listopada 2024 napisz DONOS@

Msza święta i bukiety na 102. rocznicę Bitwy Warszawskiej

Główne zdjęcie
Dowódca 18 Pułku płk Paweł Gałązka składa kwiaty przed pomnikiem 33 Pułku Piechoty

Od 10 lat nie ma wśród żywych kapitana Kazimierza Bazydło (+ 95), ostatniego żyjącego żołnierza przedwojennego 33. Pułku Piechoty, który z karabinem w ręku walczył przeciw Niemcom… Jednak na Placu Jana Pawła II Pan Bazydło pozostawił trwały, 12-tonowy znak pamięci z granitu - pomnik Żołnierzy 33 Pułku Piechoty. Przed głazem w Święto Wojska Polskiego delegacje położyły kwiaty…

W słoneczny poniedziałek na placu przed małym kościółkiem zgromadziły się eleganckie delegacje różnych środowisk Miasta Łomży i Powiatu Łomżyńskiego. Przybyli z kwiatami przedstawiciele z kręgów parlamentarnych, samorządowych, wojskowych, harcerskich, politycznych, społecznych. W powadze składali zazwyczaj biało-czerwone znaki żywej, kwitnącej z bujnym przepychem pamięci.

Zwycięstwo to nie był cud, tylko trud żołnierza
Bohaterska obrona Łomży podczas wojny polsko-bolszewickiej zaczęła się 28. lipca 1920 roku pod wieczór, gdy kawaleria sowiecka zaatakowała forty w Piątnicy. Bohaterscy obrońcy na przedpolach Łomży powstrzymywali przez 5 dni i 5 nocy maszerujące w ataku na Warszawę oddziały żołnierzy Armii Czerwonej. Docenił to Marszałek Józef Piłsudski (1867–1935). Chwalił dzielność obrońców z miasta i pobliskich miejscowości, polskie dowództwo, żołnierzy i mieszkańców, którzy wspierali ok. 700-osobowy batalion zapasowy 33. Pułku Piechoty na czele z kpt. Marianem Raganowiczem (1892 - 1940; awansowanym w 2007 r. do stopnia generała brygady). Chociaż Marszałkowi chętnie przypisywane są słowa o cudzie nad Narwią, bez którego nie byłoby cudu nad Wisłą, to historycy: Sławomir Zgrzywa z Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego oraz Adam Sokołowski z Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży twierdzą, że twórca Legionów Polskich i Marszałek nigdy nie traktował Bitwy Warszawskiej 1920 w kategoriach cudu. W każdym razie, brak źródła tego cytatu. We wspomnieniach o walkach 1920 r. Marszałka Piłsudskiego i Michaiła Tuchaczewskiego (1893 - 1937) - dowódcy Armii Czerwonej - nie ma ani słowa o cudach, tylko o trudach, strzelaniu i bitwie.

Pamiątki po 33. Pułku w krajobrazie Łomży
W Łomży znajduje się kilka symbolicznych znaków pamięci o wydarzeniach sprzed ponad 102 lat: Aleja Legionów z koszarami 33 Pułku Piechoty i pamiątkową tablicą na ceglanym budynku, gdzie byli przetrzymywani legioniści; Aleja Józefa Piłsudskiego (poprzeczna do Legionów - z pomnikiem w pobliżu skrzyżowania z rozerwanym schronem bojowym); ul. Mariana Raganowicza (równoległa do Legionów, między Przykoszarową a Strzelniczą), który jest patronem 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, gdzie znajduje się na parterze Sala Tradycji z pamiątkami, zdjęciami, dokumentami. O bohaterach przypominają murale: na ścianie szczytowej bloku przy ul. Polowej Marszałek pędzi na rozbuchanym koniu, a przy Rządowej Marian Raganowicz z piechotą walczy z Armią Czerwoną.

"Polski bronił sam Piłsudski, a Heller - Warszawy"
Na Placu Jana Pawła II pamiętano w Święto Wojska Polskiego i Matki Boskiej Zielnej o świętym Polaku, który z narożnika przy Seminarium pobłogosławi każdemu, kto doŃ podejdzie z pobożną modlitwą i szlachetną myślą o walczących za wolność i nieszczędzących własnej krwi. Składający kwiaty przed pomnikami to, m.in., senator Marek Komorowski, wiceminister rolnictwa i poseł PiS Lech Antoni Kołakowski, prezes TPZŁ Józef Babiel, wiceprezydent Łomży Andrzej Stypułkowski i wicestarosta Maria Dziekońska. Następnie - jak zaproponował prowadzący tę uroczystość żołnierz - krokiem luźnym i spokojnym uczestnicy złożenia wiązanek przeszli słoneczną Dworną do Katedry. Mszę z udziałem sztandaru, oficerów, żołnierzy i dowódcy 18. Pułku płk. Pawła Gałązki odprawiał w koncelebrze infułat ks. Jan Sołowianiuk. Homilię wygłosił kanonik ks. Krzysztof Chodkowski z Domu Księży Emerytów. Kazanie składało się z 3 elementów. Kaznodzieja opowiedział o ikonie starożytnej i legendzie na temat zaśnięcia Matki Jezusa w Jerozolimie, do której na ostatnie chwile przybyło 12 Apostołów, a uniosła do nieba biała postać. Przeczytał wiersz, jakiego po cichu uczyła go babcia, kiedy nie można było w czasach za komuny (1945 - 1989) mówić o Piłsudskim: “Gdy nam dzikich bolszewików groził najazd krwawy, Polski bronił sam Piłsudski, a Heller - Warszawy”. Trzeci zestaw zagadnień stanowiły refleksje o Bitwie Warszawskiej, która - jak określił - “zaważyła na duszy narodu. Potem była II wojna światowa, był komunizm, wiele cierpień. Dzięki bohaterskiej wojnie 1920 r. nie wydarto z serc Polaków wiary. Jesteśmy wdzięczni tym, którzy szli w pierwszym froncie, zginęli, oddali swe młode życie. Modlimy się za tych, którzy stoją na straży Niepodległej”. W Parku Jana Pawła II przy Sanktuarium Miłosierdzia Bożego do wieczora trwa piknik wojskowy.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

Zdjęcia: MRD, UM Łomża, Faustyna Cwalina

Czytaj więcej

Foto: Dowódca 18 Pułku płk Paweł Gałązka składa kwiaty przed pomnikiem 33 Pułku Piechoty
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Wiceminister rolnictwa i poseł PiS Lech Antoni Kołakowski i senator PiS Marek Komorowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę