Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 18 czerwca 2024 napisz DONOS@

I Święto Wojska Polskiego 18. Pułku Logistycznego w Łomży.

- Jesteśmy potomkami wielkich bohaterów, którzy odnieśli zwycięstwo nad armią czerwoną – napisał w liście Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak. - Święto Wojska Polskiego to dzień, w którym szczególnie doceniamy służbę Polskich Żołnierzy. To dzięki Wam Polacy mogą czuć się bezpiecznie. W dniu Waszego Święta przyjmijcie wyrazy wdzięczności za wysiłek oraz poświęcenie.

Od odśpiewania hymnu i wciągnięcia flagi rozpoczął się uroczysty apel 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego. - Tegoroczne święto Wojska Polskiego 18. Pułk Logistyczny obchodzi po raz pierwszy w swojej historii – mówił płk Paweł Gałązka, dowódca 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego.  - Mam nadzieję, że w przyszłym roku dzień 14. sierpnia będzie świętem Pułku, który uroczyście będziemy obchodzić z szacunkiem i godnością dla historii i tradycji w obecności ufundowanego przez społeczeństwo ziemi łomżyńskiej sztandaru.

 

W swoim przemówieniu płk Gałązka mówiąc o Bitwie Warszawskiej przypomniał wkład Łomży w jej przebieg. - 15. sierpnia to dzień, w którym obchodzimy Dzień Wojska Polskiego ustanowiony dla upamiętnienia szczególnej chwały wojskowego oręża w Bitwie Warszawskiej 1920 roku. To także pamięć o bohaterskiej obronie Łomży przez żołnierzy batalionu zapasowego 33 Pułku Piechoty zwanego pułkiem Strzelców Kurpiowskich, dowodzonego przez kpt. Mariana Stanisława Raganowicza, dzielnie wspieranego przez społeczeństwo Ziemi Łomżyńskiej i związanym z tym powiedzeniem, że nie byłoby cudu nad Wisłą, gdyby nie było cudu nad Narwią. 

- Nie należy zapominać przy tym o dowódcy 33PP ppłk. Jerzym Sawa-Sawickim – mówił dalej płk Gałązka. - 14. sierpnia, w krytycznym momencie bitwy pod Ossowem, przejął dowodzenie nad rozbitym wojskiem i ochotnikami, w tym księdzem Ignacym Skorupką. Osobiście poprowadził kontrnatarcie, które powstrzymało Rosjan przed dalszym marszem na Warszawę, a może na całą Europę.

Dowódca 18. Pułku dalej przypominał: - Bardzo ważną rolę odegrała 18. Dywizja Piechoty, której sztab w II Rzeczypospolitej znajdował się w Łomży, nazywana Żelazną Dywizją. W jej strukturze znajdował się 33 PP - tłumaczył Gałązka - dlatego wystąpiłem do Ministra Obrony Narodowej z wnioskiem o wyrażenie zgody na przyjęcie i kontynuowanie tradycji 33 PP. Przyjęcie jako patrona pułku gen. bryg. Stanisława Raganowicza, wieloletniego dowódcy pułku i dowódcy obrony Łomży z 1920 roku. Ustanowienie dnia 14. sierpnia Świętem Pułku, nadanie nazwy wyróżniającej „łomżyńskiej”.

 

Minister Obrony Narodowej rozporządzeniem z 12. maja 2020 roku powołał Garnizon Osowiec z siedzibą w Łomży, którego dowódcą jest dowódca 18. Pułku Logistycznego płk Paweł Gałązka. - Dziękuję moim żołnierzom i moim pracownikom resortu obrony narodowej – mówił na koniec dowódca - za wysiłek, za zaangażowanie i oddanie w ciężkiej codziennej służbie i pracy. Życzę wytrwałości i satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Słowa te kieruję jako dowódca garnizonu do pozostałych jednostek stacjonujących w Garnizonie. To wy wszyscy przyczyniacie się do wzrostu, do rozwoju sił zbrojnych na tych najniższych szczeblach siłę silnej armii. 

 

Potem były awanse, medale, listy, nagrody i defilada.

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę