Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Rowerowy ruch drogowy

Główne zdjęcie
Zdarzenia na DK61 w okolicy Janowa 2020 rok (zdjęcie ilustracyjne)

Ile jest rowerów w Łomży, a ilu rowerzystów faktycznie jeździ po mieście i okolicy? - na te pytania nie umiemy dziś nawet szacunkowo odpowiedzieć. Ale wiadomo, jak często są zdarzenia drogowe z udziałem rowerzystów: lżejsze kolizje i groźniejsze wypadki. W 2021 r. w Łomży miało miejsce 21 zdarzeń z udziałem rowerzystów, w tym 13 kolizji i 6 wypadków. W pierwszym półroczu 2022 r. – 5 zdarzeń zakwalifikowanych jako kolizje. Nie wiemy, jaki jest los potrąconych przez samochody.

W przypadku 5 tegorocznych kolizji dochodziło do zderzenia pojazdów bocznego - co oznaczałoby najechanie samochodom osobowym albo ciężarowym na jadących jednośladami rowerzystów. Jak informuje starszy inspektor Urszula Brulińska z Komendy Miejskiej Policji w Łomży, zdarzenia te w 4 sytuacjach nastąpiły z winy kierującego pojazdem mechanicznym, a przyczyna była zawsze ta sama: nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu rowerzyście. Kiedy kierowca samochodem w pędzie wpada na rowerzystę, skutek zawsze jest wiadomy i opłakany: kilkutonowa masa żelastwa uderza w nieopancerzonego człowieka ze skóry, mięśni i kości. Takie kolizje z rowerzystami przydarzyły się w kwietniu przy ul. Poznańskiej i Adama Mickiewicza, a w czerwcu przy ul. Mikołaja Kopernika i Grobli Jednaczewskiej przy skrzyżowaniu z Łąkową.

- W roku 2021 i do czerwca 2022 roku nie odnotowaliśmy zdarzeń śmiertelnych z udziałem rowerzystów - podsumowuje Pani Brulińska. Do dziś pamiętny jest tragiczny wypadek z czerwca 2019 r., gdy na Zjeździe zginął nastoletni chłopiec, jadący rowerem przez skrzyżowanie z Rybakami. Dopiero po tym założono łańcuchy ograniczające. W roku 2021 na 21 zdarzeń rejestrowanych w kronikach policyjnych, rowerzyści zostali wskazani jako winni 7 - czyli jednej trzeciej wypadków lub kolizji. Jednak wszystkie późniejsze ofiary ciężko ranne lub poranione lekko to byli użytkownicy rowerów - i o tym powinni pamiętać także kierowcy, którzy przez interweniujących funkcjonariuszy są karani za nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu.

Grzywna 2 500 zł dla pijanego rowerzysty
- Nie gromadzimy danych z ilości mandatów dla rowerzystów na podstawie kodeksu karnego i pouczeń, udzielanych im przez patrolujących ulice Łomży i powiatu łomżyńskiego policjantów - informuje starszy inspektor Brulińska. - Mogę jedynie wskazać rodzaj zakończenia postępowań w sprawach o wykroczenie. Wygląda to następująco: w pierwszym półroczu 2022 r. odnotowaliśmy 6 zdarzeń po alkoholu, w wyniku czego zapadły 2 wyroki: grzywna 2 500 zł i grzywna 500 zł. Jedna sprawa toczy się w Sądzie Rejonowym w Łomży, a 3 sprawy pozostają jeszcze na biegu procedury. 

Szkoda, że chociaż rowerzyści nie jeżdżą 100-procentowo na trzeźwo. Z tego powodu zatrzymań na wytrzeźwienie pijanych rowerzystów było 5, po spożyciu alkoholu 1 (od 1. stycznia do 28.06.22).

Rowerzysta w kasku znacznie bezpieczniejszy
Do najczęściej popełnianych wykroczeń przez łomżyńskich rowerzystów należą: przejeżdżanie po przejściu dla pieszych - mimo że powinni zsiąść z roweru; nieudzielanie pierwszeństwa pieszemu na chodniku i niekorzystanie ze ścieżek rowerowych - o których istnieniu czasami nikt nie wie, bo trasy te nie są wyraźnie oznaczone albo oznaczenia wprowadzają w błąd i pieszych, i rowerzystów. Łatwo zauważyć latem, że wielu rowerzystów nie używa kasków ochronnych na głowy. Co na to przepisy w teorii i policjanci w praktyce...?

- W Polsce nie ma konieczności jazdy w kasku - mówi Pani Brulińska. - Warto jednak zainwestować w ten element wyposażenia. Rowerzysta na drodze z osłoniętą głową jest znacznie bezpieczniejszy, zarówno w czasie upadku, jak i wypadku. Używanie kasków dla rowerzystów nie jest obowiązkowe, interpretując to według przepisów prawa o ruchu drogowym. Korzystanie z kasku jest decyzją kierującego. Na pewno jest to dobry element ochrony, który pozwoli uniknąć poważnych obrażeń głowy. Z uwagi na to, na spotkaniach profilaktycznych z dziećmi nasi policjanci polecają używanie kasku podczas kierowania pojazdem jednośladowym. 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146 

 

Tragiczny wypadek na Zjeździe

Fachowy serwis z Wrocławia dla rowerzystów z Łomży

Łomżynianki wyruszyły rowerami z Azerbejdżanu do Kazachstanu

Rowerzyści w Łomży mają prawa i niecałe 20 km ścieżek

     


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę