Google Workspace - co to jest i dla kogo?
Google Workspace to dostępny w chmurze zestaw aplikacji do użytku firmowego. Co wchodzi w skład takiego pakietu? Najważniejsze narzędzia, jakie można tu znaleźć to: profesjonalna poczta dla firm (Gmail), przestrzeń dyskowa w chmurze (Drive), programy biurowe (Dokumenty, Arkusze, Formularze, Prezentacje) oraz aplikacje do komunikacji (Chat, Meet). Ale po kolei…
Usługa Google Workspace dostępna jest w czterech planach subskrypcyjnych – Business Starter, Business Standard, Business Plus oraz Enterprise. Ceny pakietów zaczynają się już od nieco ponad 20 zł miesięcznie na użytkownika. Co ważne, usługa została skonstruowana w taki sposób, aby łatwo było ją skalować. Dzięki temu każda firma – niezależnie od wielkości – znajdzie tu plan, który najlepiej będzie odpowiadał jej aktualnym potrzebom.
Profesjonalna poczta dla firm
Jednym z najważniejszych narzędzi wchodzących w skład pakietu Google Workspace jest Gmail, w swojej profesjonalnej, biznesowej odsłonie. Poczta ta jest rozbudowana w stosunku do wersji dostępnej dla użytkowników prywatnych.
Podstawowa różnica jest taka, że Gmail dla firm daje możliwość utworzenia adresów email we własnej domenie (np. imięnazwisko@nazwafirmy.pl). Każde konto ma również możliwość ustawienia nawet 30 alternatywnych adresów, czyli aliasów. Dzięki temu można stworzyć kilka emaili, które będzie obsługiwała ta sama osoba.
Gmail dla firm odznacza się również niezwykle skutecznymi filtrami antyspamowymi oraz dodatkowymi zabezpieczeniami przeciwko atakom hakerów.
Aplikacje zastępujące pakiet biurowy
Google Workspace daje też dostęp do szeregu biurowych aplikacji. Najczęściej używane to:
-
Dokumenty Google – program do tworzenia i edycji plików tekstowych.
-
Arkusze Google – program do obsługi arkuszy kalkulacyjnych.
-
Prezentacje Google – narzędzie umożliwiające przygotowanie prezentacji.
-
Formularze Google – program do tworzenia ankiet oraz segregowania pozyskanych danych.
-
Witryny Google – aplikacja służąca do tworzenia i publikowania stron internetowych.
Jeszcze raz podkreślmy, że wszystkie te programy działają w chmurze. Nie trzeba instalować ich na firmowych komputerach. Wszystkie potrzebne pliki można otworzyć z poziomu przeglądarki na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu (również na smartfonie czy tablecie). Wygodne, prawda?
Duża przestrzeń dyskowa
W zależności od pakietu, Google Workspace udostępnia każdemu użytkownikowi od 30 GB do 5 TB miejsca na dysku. Co więcej, korzystający z pakietu Enterprise mogą poprosić o zwiększenie tej przestrzeni, co najwygodniej zrobić za pośrednictwem krajowego partnera Google Cloud.
Na dysku można przechowywać oczywiście dowolny rodzaj plików, a nie tylko te, które powstały przy użyciu aplikacji od Google. Mając do wykorzystania tak dużą przestrzeń, spokojnie możesz urządzić sobie w chmurze dobrze zabezpieczone firmowe archiwum.
Narzędzia do komunikacji
Google Workspace wspiera też komunikację między członkami zespołu. Wszelkie narzędzia wchodzące w skład pakietu są ze sobą skorelowane. Przykładowo, po stworzeniu pliku, w kilka chwil możesz udostępnić go innym członkom zespołu i powiadomić ich o tym za pomocą emaila.
Dokumenty mogą być edytowane w tym samym czasie przez kilka osób. Dzięki temu zespół może wspólnie pracować nad jednym plikiem, nawet jeśli jego członkowie są od siebie oddaleni o dziesiątki czy setki kilometrów.
Bezpośrednią komunikację ułatwiają zaś takie narzędzia jak Google Chat oraz Google Meet. Chat to komunikator tekstowy, zaś Meet to narzędzie służące do organizacji spotkań online. Program ten jest zintegrowany z Gmailem, Chatem i kalendarzem. Umożliwia tworzenie konferencji nawet dla 250 osób.
Bezpieczeństwo
Przy wyborze narzędzi wykorzystywanych w firmie zawsze warto zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo dokumentów, danych i korespondencji. Inżynierowie Google cały czas dbają o skuteczne zabezpieczenie swoich usług i ochronę danych klientów. Zresztą nie trzeba wierzyć im na słowo. Bezpieczeństwo chmury Google potwierdzają niezależne certyfikaty, takie jak ISO 27001, ISO 27017, ISO 27018, SOC 2, SOC 3 oraz FedRAMP.
Google Workspace w Twojej firmie
Jeśli chcesz wdrożyć Google Workspace w swojej firmie, skorzystaj z oferty jednego z krajowych partnerów Google Cloud jak np. FOTC. To rozwiązanie wiąże się z szeregiem korzyści, takich jak na przykład dodatkowe rabaty, pomoc w migracji danych czy całodobowe wsparcie w języku polskim. To co, przenosisz się do chmury?
tekst płatny