Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

Powróciły pary naszych żurawi z Doliny Narwi

Główne zdjęcie
Okolice Janczewa, 12.02.2022

Słoneczna i rześka, ale nie mroźna sobota w Łomży i okolicy była całkowicie bezśnieżna. Klangoru kluczy żurawi nie było może słychać, lecz Czytelnicy widzieli je nad Jednaczewem i Jedwabnem. - W pierwszej kolejności wracają żurawie, które u nas zamierzają gniazdować - cieszy się z całkiem dużej grupki przyrodnik Mariusz Sachmaciński. Między Piątnicą a Bronowem osiedli się ok. 20 par.

Przypomnijmy, co pisał Marek Pióro w książce "Ptaki Doliny Biebrzy i Narwi", ilustrowanej przez Roberta Bałdygę zdjęciami: "obiegowa opinia, według której ptaki lecą na zimę do ciepłych krajów, nie do końca już pokrywa się z prawdą", ponieważ część żurawi nie wybiera się w loty migracyjne z powodu bezśnieżnych zim, docierając ledwie do Hiszpanii czy Afryki Północnej. Żurawie lubią od lat Polskę, o czym świadczą fakty, że wylatują z kraju nad Narwią późno, zaś wracają wcześnie.

Tokują tanecznie i walczą dziobami
Mariusz Sachmaciński z Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi w Drozdowie zwraca uwagę, że w latach 2018, 2019 i 2020 zimy nie były śnieżne i mroźne. 25-stopniowe mrozy i zaspy mieliśmy rok temu, w styczniu i lutym 2021 r., dlatego mogły odlecieć na Półwysep Iberyjski albo na Bałkany. W lżejsze zimy, jak w 2022 r., żurawie mają co jeść i w Polsce na polach po kukurydzy. Żurawie mogą żerować na płytkich rozlewiskach na łąkach przybrzeżnych nad Narwią, szukając w mule i błocie robaków długim dziobem. - Nasze pary żurawi wróciły i zaczęły tokować - opowiada ceniony przyrodnik i dyrektor ŁPKDN.

Par jest około 20, jedna zajęła miejsce do gniazdowania od strony Piątnicy między starym a nowym mostem, a następne w Kalinowie, Drozdowie, aż do mostu w Bronowie. Pary żurawi tokują - wykonują tańce żurawiowe, puszą się przed sobą, rozkładają na półtora, 2 metry szeroko skrzydła. Czasami między samcami dochodzi do starć o zajęty teren, czyj on jest. Wtedy uderzają się dziobami po głowach, szyjach, tułowiach, jednak zazwyczaj wystarcza agresywne rozłożenie skrzydeł w ataku pozorowanym, aby konkurent słabszy zrezygnował z walki.

Prawdopodobnie na przełomie lutego i marca w gnieździe pojawi się jedno lub dwa jaja, w kwietniu natomiast zobaczymy żurawiątka. Pary i klucze żurawi to za slaby znak, że nadeszła Wiosna 2022, ale powoli nadlatuje, o czym świadczą powracające do Doliny Narwi gęsi gęgawy, których długie klucze lecą dalej na północ i na wschód. Wybudziły się jenoty i borsuki. Bieliki siedzą na gnieździe. 

Mirosław R. Derewońko 

tel. red. 696 145 146

Klucz żurawi i stado łabędzi wiosny nie czyni

To już przedwiośnie. Fenologiczny początek nowej pory roku

„Natura dała jeszcze jedną szansę”

Żurawie zostały na zimę

Rekordowo dużo żurawi...

Foto: Okolice Janczewa, 12.02.2022
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę