Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 11 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Rekordowo dużo żurawi...

Główne zdjęcie
Fot. Robert Bałdyga

Ponad sześć tysięcy żurawi nocuje na bagnach w Biebrzańskim Parku Narodowym. To największa z dotychczas zanotowanych liczba żurawi, które robią sobie tu przystanek lecąc z północno-wschodniej Europy na zimowiska na Półwyspie Iberyjskim i północno-wschodniej Afryce. Widowiskowe zloty tych pięknych i dostojnych ptaków stają się dużą atrakcją. Można obserwować je do drugiej połowy października, kiedy stada żurawi odlatują do miejsc zimowania.

Fot. Robert Bałdyga
Fot. Robert Bałdyga
Fot. Robert Bałdyga
Fot. Robert Bałdyga
Fot. Robert Bałdyga
Fot. Robert Bałdyga

Na początku października w BbPN przeprowadzono kolejne liczenie żurawi podczas wieczornych zlotów. Zaobserwowano łącznie 6 250 żurawi zlatujących na nocleg, z czego 5 400 w basenie dolnym doliny Biebrzy – podało Ministerstwo środowiska zaznaczając, że to największa liczba żurawi w dolinie Biebrzy. - Gromadne noclegowiska żurawia w BbPN obserwowane są co roku od początku sierpnia. Początkowo jest ich mniej i głównie z lokalnej populacji. Przez cały wrzesień ich liczba  systematycznie wzrasta, a do miejscowych żurawi, dołączają ptaki przelotne. Przez Biebrzę wędrują m.in. żurawie z Finlandii i krajów nadbałtyckich, co potwierdziły badania telemetryczne. 
Okazuje się, że właśnie tu krzyżują się dwa szlaki migracji tych ptaków: zachodniego przebiegającego w stronę Półwyspu Iberyjskiego oraz wschodniego prowadzącego przez Bałkany i Turcję do północno-wschodniej Afryki.

Ornitolodzy uważają, że tak duża liczba żurawi nad Biebrzą to efekt wzrostu liczebności europejskiej populacji tego gatunku, jak i coraz większe znaczenie biebrzańskich bagien jako jego ostoi podczas migracji.

cz
pt, 12 października 2012 11:49
Data ostatniej edycji: pt, 12 października 2012 11:52:59

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę