Rekordowo dużo żurawi...
Ponad sześć tysięcy żurawi nocuje na bagnach w Biebrzańskim Parku Narodowym. To największa z dotychczas zanotowanych liczba żurawi, które robią sobie tu przystanek lecąc z północno-wschodniej Europy na zimowiska na Półwyspie Iberyjskim i północno-wschodniej Afryce. Widowiskowe zloty tych pięknych i dostojnych ptaków stają się dużą atrakcją. Można obserwować je do drugiej połowy października, kiedy stada żurawi odlatują do miejsc zimowania.
Na początku października w BbPN przeprowadzono kolejne liczenie żurawi podczas wieczornych zlotów. Zaobserwowano łącznie 6 250 żurawi zlatujących na nocleg, z czego 5 400 w basenie dolnym doliny Biebrzy – podało Ministerstwo środowiska zaznaczając, że to największa liczba żurawi w dolinie Biebrzy. - Gromadne noclegowiska żurawia w BbPN obserwowane są co roku od początku sierpnia. Początkowo jest ich mniej i głównie z lokalnej populacji. Przez cały wrzesień ich liczba systematycznie wzrasta, a do miejscowych żurawi, dołączają ptaki przelotne. Przez Biebrzę wędrują m.in. żurawie z Finlandii i krajów nadbałtyckich, co potwierdziły badania telemetryczne.
Okazuje się, że właśnie tu krzyżują się dwa szlaki migracji tych ptaków: zachodniego przebiegającego w stronę Półwyspu Iberyjskiego oraz wschodniego prowadzącego przez Bałkany i Turcję do północno-wschodniej Afryki.
Ornitolodzy uważają, że tak duża liczba żurawi nad Biebrzą to efekt wzrostu liczebności europejskiej populacji tego gatunku, jak i coraz większe znaczenie biebrzańskich bagien jako jego ostoi podczas migracji.