Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Żurawie zostały na zimę

Główne zdjęcie
Fot. archiwum

Zmiany klimatu o jakich mówią od lat naukowcy stają się coraz bardziej widoczne. Kolejne dowody są z regionu. Przyrodnicy informują o zimujących u żurawiach, które dotychczas odlatywały do ciepłych krajów. W okresie od 1.12.2017 do 10.01.2018 w portalu ornitho.pl zarejestrowano już 95 takich obserwacji żurawi na terenie woj. podlaskiego, w tym 55 w Kotlinie Biebrzańskiej.

- Żuraw jest gatunkiem wędrownym, ściślej migrantem krótkodystansowym. Z doliny Biebrzy odlatuje na przełomie października i listopada, a powraca na tutejsze lęgowiska w lutym – piszą przyrodnicy z Biebrzańskiego Parku Narodowego podkreślając, że  obserwacje żurawi w okresie zimowania były dotychczas sporadyczne. - Tej zimy sytuacja ta uległa zmianie. Część żurawi dotąd nie odleciała z naszego regionu i jest nieprzerwanie obecna w wielu miejscach zarówno w dolinie Biebrzy, jak i w innych częściach Podlasia. Obserwowano je w grudniu i styczniu zwłaszcza na terenach otwartych wzdłuż prawego brzegu Biebrzy w basenie dolnym, pomiędzy Mścichami a ujściem do Narwi, a także w północnej części basenu środkowego.
W artykule na stronie internetowej Parku opisują, że w obrębie ochronnym Basenu Środkowego Północ Biebrzy zauważono różnice w rozmieszczeniu i strukturze zgrupowania zimujących żurawi. W grudniu dominowały obserwacje zwartego stada co najmniej kilkudziesięciu osobników, nocującego na rozlewiskach rzeki Jegrzni lub w strefie brzegowej jednego z jezior sąsiadujących z Parkiem od północy. W styczniu natomiast częściej stwierdzano pojedyncze pary żurawi już w biotopach lęgowych w bagiennych lasach.
Obserwacje służb BbPN znajdują potwierdzenie w danych zgromadzonych w kartotekach ornitologicznych. W latach 2008 – 2011 nie zarejestrowano na Nizinie Północnopodlaskiej ani jednej obserwacji żurawia w okresie 1 grudnia – 31 stycznia. Od 2012 r. do zimy 2014/15 odnotowano łącznie na Północnym Podlasiu zaledwie 7 obserwacji żurawi w okresie zimowania. 
Z zim 2015/16 i 2016/17 ponownie brak obserwacji zimujących żurawi w woj. podlaskim. Tymczasem dla okresu 1.12.2017 – 10.01.2018 w portalu ornitho.pl zarejestrowano już 95 takich obserwacji z terenu woj. podlaskiego, w tym 55 z Kotliny Biebrzańskiej.

230804070022.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę