Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 listopada 2024 napisz DONOS@

„Natura dała jeszcze jedną szansę”

Główne zdjęcie
Żurawie kopulujące w deszczu (fot. ŁPKDN)

Niedawno informowaliśmy o bardzo trudnej sytuacji ptaków wodno – błotnych w Dolinie Narwi. Brak rozlewisk i opadów we wczesnym przedwiośniu spowodował utratę lęgów większości ptaków, które zakładają gniazda bezpośrednio na ziemi. Wystąpił jednak nieoczekiwany zwrot sytuacji. - Jeszcze przed okresem intensywnych opadów deszczu w maju, zaobserwowaliśmy w kwietniu ponowne kopulacje żurawi, gęsi gęgaw, kaczek, oraz loty tokowe bekasów – mówi Mariusz Sachmaciński, dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi.

Charakterystyczne i cykliczne rozlewiska występujące co roku w dolinie Narwi,w tym roku nie pojawiły się. Wykorzystały to drapieżne ssaki i ptaki. 
- Każdego dnia obserwowaliśmy lisy, jenoty, borsuki przeczesujące łąki w poszukiwaniu łatwego łupu jaki stanowiły jaja i pisklęta. Z przykrością patrzyliśmy także na wszędobylskie koty domowe i psy, które także wykorzystały te okoliczności i niszczyły lęgi – opowiada dyrektor Sachmaciński.
Ptaki z grupy wodno–błotnych są wizytówką naszej okolicy i reprezentują je m.in. takie gatunki jak: żuraw, rycyk, kulik, bekas, bąk, derkacz, wodnik, krzyżówka, cyraneczka, łyska, gęś gęgawa, łabędź niemy. Każdy z tych gatunków poniósł straty i wydawało się, że tegoroczne przyrosty populacji będą niskie. Wydaje się, że natura dała im jeszcze jedną szansę. Dyrektor ŁPKDN podaje, że jeszcze przed okresem intensywnych opadów deszczu, przyrodnicy z Parku zaobserwowali ponowne kopulacje ptasich par.
- Oczywistą sytuacją jest powtórzenie lęgów u kaczek i gęsi, gdyż zdarzają się 2-3 razy w roku. Jednak w przypadku żurawia, zdarza się to rzadziej – podkreśla Mariusz Sachmaciński. - Ostatnie opady zasiliły dno Doliny Narwi na tyle, że ptaki poczuły bezpieczne warunki do ponownych lęgów. Dolina zaczęła ponownie tętnić głosem tokujących ptaków oraz gwarem ptaków wychowujących swoje młode na drzewach i krzewach.
Sytuację wykorzystały także płazy, które rechocząc, kumkając w ciepłych wodach rozlewisk i zabagnień ponownie pragną dać nowe życie. Jest to niepowtarzalny okres kiedy możemy wieczorem posłuchać śpiewu słowików w akompaniamencie wielu gatunków żab – dodaje dyrektor Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi zapraszając nad Narew i do obejrzenia galerii zdjęć pełnej dramatów i nowej nadziei.

Foto: Żurawie kopulujące w deszczu (fot. ŁPKDN)
Foto: jaja w gnieździe żurawia na przedwiośniu (marzec, suchy grąd) (fot. ŁPKDN)
Foto: lis zabierający jaja (marzec, suchy grąd) (fot. ŁPKDN)
Foto: szczątki tygodniowych gęsi gęgaw (fot. ŁPKDN)
Foto: szczątki tygodniowych gęsi gęgaw (fot. ŁPKDN)
Foto: ponowne toki żurawi (fot. ŁPKDN)
Foto: ols z gniazdem żurawia po ostatnich opadach (maj) (fot. ŁPKDN)
Foto: bezpieczne jaja na zalanym olsie (maj) (fot. ŁPKDN)

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę