Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 21 lutego 2024 napisz DONOS@

Chiropterolodzy liczą nietoperze w podziemiach

Grupa 6 badaczy, od czwartku do soboty, wędruje między piwnicami przydomowymi od Czarnocina do Niewodowa. Szukają nietoperzy w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Dolin Narwi, na którego zaproszenie przybyli z Warszawy. - Przebadaliśmy podziemia w około 100 piwniczkach, w których nietoperze teraz śpią - mówi chiropterolog Marek Kowalski (lat 57) z Towarzystwa Przyrodniczego Bocian. - Cieszę się, że nietoperzy tu nie ubywa, bo to dobry znak o stanie środowiska naturalnego.

Błonkoskrzydłe ssaki latem spędzają czas nad ziemią - zimę wolą spędzać w śnie pod ziemią, gdzie jest powyżej 0 st. Celsjusza. W okresie późnej wiosny samice tworzą kolonie rozrodcze, które mogą składać się nawet z ponad 1000 matek, tworzących wielkie skupisko. W piwnicach nad Narwią ten podział na płeć nie obowiązuje, a liczba znajdowanych osobników często przekraczała kilka, 10 do 15. Chiropterolodzy przyjeżdżają w okolice Łomży rok po roku, żeby zbadać liczebność nietoperzy. Zaczynali w 1988 r. w fortach Piątnicy, zaś od około ćwierć wieku współpracują z Parkiem Doliny Narwi. Poszukiwania i badania prowadzą również w wielkich jak nawa kościoła halach po dawnym browarze Lutosławskich w Drozdowie. Ekipą kieruje Ewa Osuchowska (z d. Łepkowska), autorka pracy naukowej o populacji i stanie nietoperzy oraz warunkach ich życia we wsiach nad Narwią. Z perspektywy chiropterologów, niedobrze, że gospodarze likwidują niepotrzebne im w praktyce przy domu piwniczki, bo to schronienie pożytecznych ssaków latających. 

Nietoperze łakome jak jerzyki
Na przykład, nocek rudy może zjeść podczas nocnych łowów od 2 000 do 5 000 owadów. Oprócz nocka rudego, śpią w zacisznych podziemiach także gacki brunatne i nocki natterera. Skrzydlate myszki hibernują, wisząc głową do dołu i wciskając się w wąskie szczeliny. Umieją tak się "zmniejszyć", składając skrzydła, że wejdą nawet w szparę centymetrową, co ułatwią płaskie głowy.
Marek Kowalski jest bardzo zadowolony: odkryto 3 rzadkie nocki łydkowłose, gatunek naturowy, chroniony. Ucieszył także mroczek późny, który jest popularny, ale z jakichś powodów może woli strychy. Trasa marszruty badawczej wiedzie przez wsie nadrzeczne, m.in.: Czarnocin, Piątnica Poduchowna, Piątnica Włościańska, Kalinowo, Drozdowo, Żelechy, Truszki, Niewodowo. Z nietoperzami w Polsce i Europie było krucho w latach 50., 60. i 70., kiedy powszechnie stosowano pestycydy do oprysku roślin uprawnych. Trujące dla owadów chemikalia dostawały się do ciał nietoperzy i odkładały, powodując wytruwanie łowców much, meszek, komarów i gąsienic. Liczba nietoperzy spadała, lecz niedobry trend powstrzymano, zakazując używania najgorszych dla innych gatunków pestycydów. Nietoperze śpią smacznie w Dolinie Narwi, a wiosną ruszą na łowy.

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Przyrodnicy nie budzą nietoperzy ze snu

Nietoperze cicho śpią w browarze w Drozdowie i Dolinie Narwi

Nietoperza z Parku można trzymać w ręku bez lęku

Nietoperzy zakątek pod Łomżą

Liczą nietoperze

240206081801.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę