Nietoperzy zakątek pod Łomżą
Ponad 350 nietoperzy, o blisko 50 więcej niż przed rokiem, zimowało tej zimy na terenie Łomżyńskiego Parku Krajobrazowego Doliny Narwi wynika z oficjalnego podsumowania coroczny monitoringu tych ssaków. Zimowe kryjówki nietoperzy obejmują zewnętrzne piwnice mieszkańców, piątnickie forty oraz piwnice dawnego Browaru Drozdowo, który jak się okazuje są najchętniej wybierane te latające ssaki.
Badania stanowisk zimowania nietoperzy w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi prowadzi się od lat. Stanowiska badawcze rozmieszczone są w różnych wsiach, po obu stronach Narwi m.in. w Drozdowie, Kalinowie, Siemieniu, Pniewie, Wyrzykach i Żelechach. Pracowmników Parku w badaniach fachową wiedzą wspierają chiropterolodzy z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian” oraz przyrodniczka Anna Makowska.
- Zimowa inwentaryzacja nietoperzy nie jest prostym zadaniem – podkreślają przyrodnicy zaznaczając, że badania prowadzono w lutym. - Piwniczki są chłodne, wilgotne i ciemne. Podobnie monitoring prowadzony na piątnickich fortach może być utrudniony przez stojącą wewnątrz korytarzy wodę i hałdy śniegu zalęgające między wałami. Ponadto nietoperze chętnie wybierają kryjówki w wąskich szczelinach, gdzie łatwo je przeoczyć. Utrudnia to również oznaczenie gatunku. Podczas obserwacji mamy ze sobą jedynie latarki, a sama identyfikacja gatunku nietoperza powinna odbyć się w miarę szybko, bez ich wybudzania czy dotykania.
W tym roku dzięki sprzyjającym warunkom pogodowym i niewielkiej pokrywie śnieżnej badaczom udało się odwiedzić większą ilość piwniczek niż ostatnio. Być może to też miało wpływ na ogólny wynik monitoringu nietoperzy, których łącznie dopatrzono się 354 sztuki, czyli o 48 więcej niż poprzednio.
- W samych piwnicach Browaru Drozdowo naliczono 127 osobników – podkreślają pracownicy ŁPKDN. - Najliczniejszym gatunkiem podczas tegorocznej inwentaryzacji był nocek Natterera (Myotis natererii) – 193 osobniki i nocek rudy (Myotis daubentonii) – 92 osobniki. Dość licznie występowały też gacki brunatne (Plecotus auritus) - 67. Ponadto stwierdzono występowanie mroczka późnego (Eptesicus serotinus) i nocka łydkowłosego (Myotis dasycneme). Dużym zaskoczeniem była dla nas obecność mopka (Barbastella barbastellus) w forcie w Piątnicy Włościańskiej. Do tej pory nie był on notowany na terenie naszego Parku.
Dodajmy, że nietoperze to nie tylko dziwne i ciekawe ssaki, ale także bardzo przydatne. Naukowcy wyliczyli, że jeden nietoperz owadożerny potrafi w ciągu godziny schwytać do 600 komarów, a w ciągu nocy zjeść 3000 owadów.