Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Liczą nietoperze

Blisko 80 nietoperzy hibernujących w piwnicach dawnego browaru w Drozdowie naliczyli miłośnicy tych ssaków. Jak co roku w lutym w całym regionie trwa liczenie nietoperzy. Wyjątkowo sroga zima, miała wpływ także na nietoperze, który w tym roku w dużych obiektach takich jak Forty w Osowcu jest wyjątkowo mało, a w małych przydomowych piwnicach wyjątkowo dużo.

Do piwnic dawnego browaru w Drozdowie na liczenie nietoperzy wyruszyło czterech specjalistów i sześciu dziennikarzy, reporterów i fotoreporterów...  Ogromne wnętrza piwnic w których dawniej składowano beczki z piwem teraz w większości stoją puste, przez co są wyjątkowo przyjazne nietoperzom, które przez kilka zimowych miesięcy chcą mieć spokój. Hibernujące ssaki czasami wiszą nogami do góry, ale zazwyczaj wciskają się w małe szczeliny.
- Wystarczy im centymetrowe pęknięcie, aby się tam schować – mówią specjaliści.
Tegoroczna sroga zima miała także wpływ na nietoperze.
- W tym roku jest ich wyjątkowo mało w dużych obiektach takich jak twierdza w Osowcu gdzie zawsze było ich najwięcej, a wyjątkowo dużo w małych piwnicach.
- Przy łagodnych zimach, a takie mieliśmy przez ostatnie lata, nietoperze potrafiły się przemieszczać także zimą i dolatywały do dużych piwnic, a w tym roku najwyraźniej zastały w tych miejscach gdzie dopadł je pierwszy mróz – wyjaśnia Marek Kowalski z Towarzystwa Przyrodniczego Bocian.
Najpopularniejszy z naszych nietoperzy to gacek brunatny, który stanowi ponad połowę wszystkich zliczanych, gnieździ się niemal wyłącznie w małych przydomowych w piwnicach.
- Z naszych obserwacji wynika, ze średnio nietoperze są w co 13 piwnicy w północno-wschodniej Polsce – mówi Kowalski.
Specjaliści w trakcie liczenia potrafią jednak dostrzec także osobniki  rzadkich gatunków. Do takiego należy np. nocek łydkowłosy - zagrożony wyginięciem nietoperz, który znajduje się w „czerwonej księdze zwierząt”.
W sumie jednak liczba nietoperzy w regionie raczej pozostaje niezmienna, choć dokładne wyniki będą znane za kilka tygodni.

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę