Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 grudnia 2024 napisz DONOS@

Jak wyjść z długów?

Ostatnie badania wykazują, że niemal co drugi Polak zmaga się z zobowiązaniem finansowym w formie kredytu lub pożyczki. Co trzeci z nich pożycza pieniądze z banku lub instytucji finansowych, by zakupić kolejny sprzęt RTV/AGD lub spłacić poprzednie zobowiązania. Stąd już niewielki krok do pętli kredytowej, która szybko zaciska się wokół portfela. Jak wyjść z długów?

Cesja zadłużenia

Jednym z rozwiązań na wyjście z długów jest sprzedaż zobowiązania przez wierzyciela innej firmie. Tego typu instytucje od lat działają na polskim rynku finansowym, wybawiając z długów kolejnych Kowalskich i Nowaków. KRUK czy Ultimo to firmy znane większości dłużników. Często osoby, które wpadły w finansową pułapkę, same dzwonią do takich firm z prośbą o wykupienie powstałych zobowiązań.

Jest to o tyle wygodna opcja, że zakupiony od wierzyciela dług można spłacać w systemie ratalnym. Niektóre firmy zakładają możliwość spłaty zobowiązań w 100 ratach. Dla wielu oznacza to niższe raty, jednak rozłożone dłużej w czasie.

Przedawnienie zadłużenia

Dla wielu zaskoczeniem jest fakt, że [link]długi[/link] również mogą ulegać przedawnieniu. Firmy windykacyjne często żerują na nieświadomości dłużników, dając im do podpisania dokument stanowiący uznanie długu, od którego de facto można się uchylić.

Na co zwrócić uwagę? Jeśli taka oferta wydaje się podejrzanie atrakcyjna (niska rata, dogodny termin płatności), dłużnikowi od razu powinna zapalić się czerwona lampka. Aby uniknąć uznania długu, należy sprawdzić, czy faktycznie nie uległ on przedawnieniu. W tym celu warto skorzystać z pomocy doświadczonego pełnomocnika.

Uwaga na konsolidację długów

To słuszne rozwiązanie na problem pętli kredytowej, zwłaszcza gdy zobowiązań jest kilka. Efektem konsolidacji długów jest jedna, niższa rata, zamiast kilku. Jak dochodzi do łączenia długów, jeśli banki niechętnie rozmawiają z dłużnikami, którzy wpadli w pętlę kredytową?

Firmy pośredniczące w konsolidacji długów koloryzują rzeczywistość, by w porozumieniu z bankiem uzyskać lepsze warunki spłaty. Przy okazji inkasują sobie za to prowizję sięgającą nawet 20 procent. W rzeczywistości takie działania – oczywiście nie wszystkie – są wyłudzaniem długu, a czynność ta może mieć dla nieświadomego dłużnika bardzo przykre konsekwencje.

Unikanie czynności komorniczych

Warto wiedzieć, że dłużnikowi przysługują konkretne prawa. Chcąc wyjść z pętli kredytowej, należy dokładnie sprawdzić, czy podejmowane kroki nie pogorszą aktualnej sytuacji. Więcej informacji na ten temat uzyskasz u specjalistów w tej kwestii: https://mamdlugi.pl/jak-pozbyc-sie-dlugow-10-skutecznych-sposobow-na-wyjscie-z-dlugow/

tekst płatny


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę