Kwesta na starym cmentarzu we Wszystkich Świętych
- Planujemy prowadzić kwestę na ratowanie łomżyńskich zabytków cmentarnych w niedzielę, 31. października 2021, i w Dzień Wszystkich Świętych, czyli w poniedziałek 1. listopada - zapowiada Józef Babiel, wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Społecznicy za te pieniądze, zebrane do skarbon i puszek kwestarzy, przy wejściach na stary katolicko-prawosławno-ewangelicki cmentarz z 1801 r., odnowią zabytkowe nagrobki kamienne, metalowe krzyże, ozdobne ogrodzenia.
W niedzielę kwesta TPZŁ będzie prowadzona do skarbon od godz. 9.30 do 15.30. Kwestarze staną w trzech miejscach: przed bramą główną z 1879 r., przy bramie bocznej, przed wejściem od strony Zaułka Cmentarnego, wiodącego od strony ul. Generała Władysława Sikorskiego. W poniedziałek Wszystkich Świętych kwestarze staną z puszkami także przy wejściach: od strony MPEC i między bramą główną a boczną, na wprost Kaplicy Śmiarowskich. Prawdopodobnie przybędzie tam około 80 społeczników z wielu środowisk i kilku pokoleń, zachęcających do wrzucania szczerych datków na coraz to rozpoczynane remonty i odświeżanie zabytkowych nagrobków i elementów architektury cmentarnej. Do ostatniej chwili nie wiadomo, czy zamiar TPZŁ kwestowania od godz. 9.00 do 16.30 w poniedziałek się ziści, ponieważ narasta 4. fala pandemii Covid. Rok temu decyzją rządu w Polsce wszystkie cmentarze we Wszystkich Świętych były zamknięte, żeby ludzie nie tłoczyli się w tłumie odwiedzających groby rodzinne i bliskich. Z tego powodu doroczna kwesta TPZŁ nie odbywała się w tradycyjnej formie, jak od 1984 r., m.in. z inicjatywy Wiktora Grochowskiego, a przez wpłaty na konto TPZŁ w Łomży.
Zbierają datki i remontują nagrobki
Za pieniądze z poprzedniej kwesty w 2019 r. i datki na konto w 2020 r. społecznicy mogli zlecić w głównej alei m.in. wyremontowanie grobów rodzinnych: Tuszowskiego z krzyżem z piaskowca i Szyszko z krzyżem metalowym oraz ogrodzenia. Prace w części kamiennej kosztowały około 5 300 złotych brutto, a w części metalowej ok. 26 tys. zł netto. W ostatnim roku wymieniono poszycie dachu nagrobka Wojciechowskiego. Niestety, naprawy wymagały ponownie groby rodzinne: Jarnuszkiewiczów i Kraszewskich. Po raz kolejny hieny cmentarne ukradły mosiężne odznaczenia, dlatego wymienione zostały na repliki z tworzyw sztucznych, żeby złodzieje nie mogli ich sprzedać w punkcie złomu. Z grobu Druhny Krystyny i Druha Mariana Mieszkowskich skradziono mosiężne krzyże harcerskie, więc będą zastąpione replikami z plastiku.
Od początku kwest wyremontowano blisko 300 zabytków z około 560 zinwentaryzowanych.
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
Kwesty na cmentarzu nie było, a tysiące złotych są
Jeszcze kwesta nie zginęła, póki my żyjemy
46 tysięcy 710 złotych 37 gr z kwesty we Wszystkich Świętych
Rekordowa kwesta na cmentarzu w Łomży – ponad 52 tysiące 250 zł
W deszczu Wszystkich Świętych kwestarze zebrali 33 000 zł
Odnowili zabytkowe krzyże by mogły powrócić na groby
Madonny i nagrobki do Łomży, a ławeczka na Powązki
„Ratujemy zabytki cmentarne” w Łomży od 1. do 4. listopada
Ratujemy Łomżyńskie Zabytki Cmentarne