Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 28 marca 2024 napisz DONOS@

Rekordowa kwesta na cmentarzu w Łomży – ponad 52 tysiące 250 zł

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, świętujące w tym roku 60-lecie działalności, dopisało chwalebną kartę w swoich dziejach: 29. społeczna, obywatelska i patriotyczna kwesta na ratowanie łomżyńskich zabytków ze starego cmentarza, którą z ponad 100 wolontariuszami zorganizowało we Wszystkich Świętych i Zaduszki Anno Domini 2018 TPZŁ przyniosła rekordową sumę. Na pewno jest to suma rekordowa po denominacji „starego złotego” w 1995 r., gdy skreślaliśmy cztery zera, żeby zorientować się, ile pieniędzy mamy w portfelu. Do metalowych puszek przy 5 wejściach na stary cmentarz z 1801 r. łomżynianki, łomżyniacy i przyjezdni wrzucili w dwa dni ponad 52 250 zł.

Józef Babiel podczas kwesty
Józef Babiel podczas kwesty

- Pogoda w tym roku bardzo nam sprzyjała, było ciepło, sucho i prawie bezwietrznie – cieszy się po liczeniu gotówki wiceprezes TPZŁ Józef Babiel, dobry duch łomżyńskiej nekropolii, koordynujący organizację kwesty i realizację kolejnych remontów zabytkowych nagrobków z XIX i XX w. i płyt nagrobnych Renowacji, uzupełnieniom lub odtworzeniom poddawane są figury, metalowe krzyże i kute ogrodzenia ornamentowe. Ponad 20 lat temu zabytków doliczono się ponad 560, z czego do tej pory zabiegom konserwatorskim, naprawczym i budowlanym poddano ponad 250. Warto pamiętać, że po kilku bądź kilkunastu latach najcenniejsze architektonicznie i historycznie dzieła wymagają znowu prac renowacyjnych. Zebrana w tym roku rekordowa kwota pokryje, m.in., koszty opłaty prac tegorocznych orz kontynuację przywracania do świetności mertlowych ogrodzeń nagrobków.


Społecznicy z TPZŁ, w porozumieniu z konserwatorami zabytków i administratorem nekropolii – parafią katedralną w Łomży, przymierzają się do remontu symbolu starego cmentarza, widniejącej również na nalepce dla wrzucających datki, wyniosłej bramie głównej z 1879 r. Prawdopodobnie zostanie to sprzężone w czasie z opracowaniem systemu zamykania zabytkowego cmentarza na noc i ochrony przed wandalami i złodziejami poprzez zamontowanie monitoringu. To przedsięwzięcie ponadto może być wsparte funduszami z Budżetu Obywatelskiego, miasta Łomża i województwa.
Kwesta w Łomży organizowana jest od 1984 roku, z inicjatywy nieżyjącego społecznego opiekuna zabytków Wiktora Grochowskiego, któremu pomagali, np., fotograf Bolesław Deptuła i kolekcjoner Sylwester Banaśkiewicz oraz harcerze Hufca ZHP Łomża. W XXI w. wśród kwestujących są, m.in., artyści i ludzie kultury, dyrektorzy banków, szkół i nauczyciele, politycy i samorządowcy, lekarze i naukowcy, przedsiębiorcy i harcerze. Oczywiście, z puszkami stają także ofiarnie działacze TPZŁ.

Mirosław R. Derewońko

 

45 tysięcy zł z kwesty na ratunek zabytkom cmentarza w Łomży

Ratujemy zabytki starego cmentarza


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę