Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 26 września 2023 napisz DONOS@

Radny żąda wyjaśnień od wiceprezydenta Garlickiego

Mnożą się domysły na temat remontu Starego Rynku w Łomży. Podobno wykonawca nie chce tego remontu dalej poprowadzić za ustaloną w ofercie po przetargu cenę - Miasto Łomża miało zapłacić 7 i pół miliona złotych, w tym około 5 milionów 358 tysięcy zł z funduszy Unii Europejskiej. Tylko jeden radny, Dariusz Domasiewicz, postawił ważną dla mieszkańców kwestię na komisji gospodarki komunalnej Rady Miasta, w czasie której wypowiadał się wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki.

Po prawie rocznej ciszy, jak w Puszczy Łomżyńskiej, na początku sierpnia 2021 koparki ruszyły do boju i wywieziono wysokie wydmy piachu ze Starego Rynku. Centralny plac Łomży, dwa lata temu zwany placem czerwonym od koloru polbruku, po ubiegłorocznych (2020 r.) pracach archeologów czekał na kontynuację remontu, zatrzymanego przez odkrycie ruin średniowiecznego ratusza z XV i XVI wieku. Co teraz się dzieje  na Starym Rynku...? Nic. Cisza.

100224115739.jpg

Tylko o wiele lepiej widać pustynię piaskową z kołem betonowym o średnicy 10 metrów na fontannę pośrodku. Otoczony metalowym ogrodzeniem, plac czeka na projekt wyeksponowania średniowiecznych fundamentów. Obecnie na  płaszczyźnie żółtej odznaczają się ciemniejsze, szare ślady prostokąta przed Halą Kultury: pod nimi są kamienne i ceglane ruiny. Robotnicy wywieźli góry starego piasku i nawieźli nowego, wyrównali teren, ubili, pojechali w siną dal. Pod koniec września 2021 jest spokój, oczekiwanie na ciąg dalszy.

Czy wykonawca domaga się odszkodowań?
Podczas poniedziałkowej komisji gospodarki komunalnej radny Dariusz Domasiewicz próbował się dowiedzieć, na jakim etapie jest inwestycja w centrum Łomży za 7 i pół miliona złotych na wprost ratusza. Ciekawiło radnego, czy w związku z opóźnieniami - remont Starego Rynku miał zakończyć się w kwietniu 2021 - wykonawca domaga się odszkodowań za opóźnienia, które przecież wynikły nie z jego winy. Przypomnijmy, że opóźnienie tej inwestycji spowodowały nieoczekiwane odkrycia fundamentów ratusza, wieży ratuszowej, zabudowań kilku warsztatów i czterech studni.

201203044113.jpg

Wymagało to dodatkowych uzgodnień z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków, który - jak Sygnatariusze Listu Otwartego Mieszkańców Łomży do Wicepremiera Piotra Glińskiego z lipca 2020 r. - domagał się zwiększenia ilości zieleni na Starym Rynku. W połowie sierpnia to determinacja konserwatorów przyniosła sukces: uzgodniono z Miastem posadzenie 15 dużych klonów dookoła placu, ale on sam tak jak ma kolory żółtopiaskowe w promieniach jesieni, będzie przez okrągły rok szary, granitowy. 

Radny Domasiewicz jest pewien, że komisja usłyszała od wiceprezydenta Garlickiego zapewnienie, że Miasto nie wypłacało wykonawcy rekompensat, lecz dla większej pewności złożył interpelację we wtorek. 28. września 2021.

Kartka z przeszłości - 24. lutego 2010 
11 i pół roku temu napisaliśmy w 4lomza.pl, że po kilkunastu miesiącach prac koncepcyjnych i dyskusji architektów z inżynierami prezydent Łomży Jerzy Brzeziński podpisał decyzję „o ustaleniu lokalizacji celu publicznego”, jakim jest przebudowa i rewitalizacja Starego Rynku. Oznacza to, że otwarta została droga do przyjęcia projektu budowlanego, który ma być gotowy już do końca lutego 2010 roku Nad koncepcją i projektem przebudowy Starego Rynku w Łomży pracuje białostockie Atelier Zetta, którym kieruje architekt Zenon Zabagło. 

210813095731.jpg

Kartka ze współczesności - 28. września 2021
Zadzwoniliśmy z redakcji 4lomza.pl do Pana architekta Zenona Zabagło z ponawianą przez nas od czerwca 2021 prośbą o przedstawienie wizualizacji Starego Rynku - jak ma wyglądać na obrazkach zwłaszcza część ze średniowiecznymi fundamentami ratusza. Wytłumaczył krótko, że wizualizacji nie przygotowywał, bo mu ich nikt nie zlecił. Dysponujemy tylko najnowszym rysunkiem Starego Rynku z sierpnia 2021 r. i historyczną ilustracją placu z lutego 2010 r., czyli sprzed prawie 12 lat. 

Przypominamy informację z ratusza o kosztach prac: „Projekt Kultura – kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014 - 2020 Oś Priorytetowa VIII Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej. Działania 8.5 Rewitalizacja. Całkowita wartość zadania to 7 488 806, 33 zł brutto , a dofinansowanie wynosi 5 358 906, 76 zł brutto.


Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

15 dużych drzew ma stanąć wokół Starego Rynku

Adrian wywozi ziemię ojczystą ze Starego Rynku

Ziemia pochłonęła ruiny ratusza z XV wieku w Łomży

List Otwarty Mieszkańców Łomży do Wicepremiera Piotra Glińskiego

Szybko zniknął plac czerwony ze Starego Rynku

Przebudowa Starego Rynku (może) ruszy wiosną

Zmiany na Starym Rynku w Łomży

230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę