Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 listopada 2021 napisz DONOS@

Ziemia pochłonęła ruiny ratusza z XV wieku w Łomży

Od półtora miesiąca próbujemy dowiedzieć się z ratusza, jakie są działania w sprawie projektu/-ów ekspozycji ruin ratusza z XV i XVI w., których fundamenty odkryli archeolodzy wiosną i latem na Starym Rynku w Łomży. Opadły liście, przyszły z końcem listopada lekkie mrozy, na rozkopanym placu stanęła koparka i zasypała okryte płachtami szerokie, kamienne fundamenty średniowiecza. A my w 4lomza.pl po 10 dniach czekania dostaliśmy jakby "odpowiedzi" na pytania o losy zabytków.

Przede wszystkim, prosiliśmy o wnioski z podsumowania prac archeologicznych na Starym Rynku do publikacji w portalu 4lomza.pl. Chcemy znać konkluzje ze wstępnego sprawozdania, autorstwa archeologa Mieczysława Bienia lub Kierownictwa Firmy Izis. Czytelnicy 4lomza. pl, z braku o tym naszej rzeczowej publikacji, nie wiedzą, co z tych wykopalisk wynika, jakie są wnioski dla Miasta? Od ponad 4 miesięcy rozmowy z przedstawicielami prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego są jak dialogi w stylu "gadał dziad do obrazu", zatem przekazujemy pytania i "odpowiedzi" ratusza bezpośrednio. Może Czytelnicy wydedukują, czy czegoś na temat dowiedzieli się od Jaśnie Władzy.   

Pytania do magistratu o remont Starego Rynku 

1.  jakie "koncepcje opracowane" omawiano na spotkaniu z podlaskim konserwatorem? co konkretnie zawierały? 

2.  macie konkrety? - które z zabytków, gdzie i jak proponowali wyeksponować przedstawiciele Miasta? może jest szkic do tego?

3.  czy Miasto otrzymało "opinię Konserwatora Zabytków, dotyczącą sposobu ich wyeksponowania oraz ilości zieleni w tym miejscu"?

4.  czy po ponad miesiącu od spotkania w Białymstoku coś więcej wiadomo o projektowych wariantach zagospodarowania Starego Rynku? kto je tworzy, czy są na to przewidziane dodatkowe fundusze? - jeśli tak, jakie i z jakiej puli środków?

5.  kiedy Miasto przedstawi dwie - trzy koncepcje, o których pod koniec lipca 2020 w III LO mówił wiceprezydent Garlicki? 

6.  czy Miasto ustaliło terminy na przygotowanie projektu / -ów / koncepcji oraz terminy wykonawcze, związane z realizacją?

7.  co wiadomo o "podejmowaniu ostatecznych decyzji dotyczących kontynuowania rewitalizacji płyty Starego Rynku" - jest data? kto podejmie "ostateczną decyzję" o wyglądzie Starego Rynku i pod nią się podpisze?

"Odpowiedzi" do niewymownie głębokiego namysłu
Prawdopodobnie w związku z 7-oma powyższymi pytaniami powstał mail od inspektora Łukasza Czecha.
Mamy wrażenie, że pisaliśmy zapytania po polsku, jednak może niewystarczająco jasno? Aby nie posądzano nas o nierozumienie intencji urzędników z ratusza lub tendencyjne skróty, pozwalamy zrozumieć Czytelnikom w oryginale, jaki otrzymaliśmy 3. grudnia 2020.

 

"Na październikowym spotkaniu z Podlaskim Konserwatorem Zabytków omówione zostały nowe koncepcje zagospodarowania Starego Rynku, obejmujące wyeksponowanie murów ratusza, wieży ratuszowej, jednej ze studni, jak również lokalizację pomnika Księcia Janusza I. Chodziło o ekspozycję odkrytych artefaktów pod szkłem lub zaznaczając ich fundamenty w poziomie posadzki. Wstępnie ustalono również, że tereny zielone mają zostać uwzględnione pomiędzy istniejącymi drzewami, których część może zostać wymieniona. Władze Łomży poszukują możliwości sfinansowania dodatkowych prac związanych z dokonanymi odkryciami archeologicznymi. Należy przy tym podkreślić, że dofinansowanie zewnętrze zadania pn. „Projekt Kultura” – kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży” jest na poziomie 80 proc. jego wartości. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest w czerwcu przyszłego roku. Na dzień dzisiejszy do Urzędu Miejskiego nie wpłynęła opinia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków odnośnie wyeksponowania reliktów odkrytych w trakcie prowadzenia prac archeologicznych oraz ilości zieleni na Starym Rynku.
Łukasz Czech".


Mirosław R. Derewońko


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę