Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 27 grudnia 2024 napisz DONOS@

Przebudowa Starego Rynku (może) ruszy wiosną

Główne zdjęcie
Stary Rynek nocą - wizualizacja przygotowana przez Atelier Zetta

Po kilkunastu miesiącach prac koncepcyjnych i dyskusji architektów z inżynierami prezydent Łomży Jerzy Brzeziński podpisał decyzję „o ustaleniu lokalizacji celu publicznego”, jakim jest przebudowa i rewitalizacja Starego Rynku. Oznacza to, że otwarta została droga do przyjęcia projektu budowlanego, który ma być gotowy już do końca lutego br.

Nad koncepcją i projektem przebudowy Starego Rynku w Łomży pracuje białostockie Atelier Zetta, którym kieruje architekt Zenon Zabagło.
Dotychczasowy układ komunikacyjny będzie tylko nieznacznie przebudowany, z jednym wyjątkiem: przedłużenie ul. Długiej wzdłuż kamieniczek z arkadami zostanie zamknięte dla ruchu pojazdów. Zmieniona będzie nawierzchnia placu na płyty i kostkę z granitu, przez co znikną asfaltowe jezdnie oraz pojawi się seria szerokich schodów wokół hali targowej. Mniej więcej na środku ma pojawić się pomnik – odlew z brązu o wysokości około 3, 5 m na postumencie granitowym (decyzja nie precyzuje, kogo dzieło będzie przedstawiać). W pobliżu hali ma pojawić się podziemna budowla na planie dawnego ratusza, czyli tzw. skansen archeologiczny o niemałych gabarytach: szeroki na 9, 5 m, długi na 21, 5 m i głęboki na 1, 1 m. W jego wnętrzu pod szklaną płytą mają znaleźć się przedmioty odkryte podczas prac archeologicznych. Decyzja wprawdzie przewiduje budowę fontanny, nie precyzując jednak ani wyglądu, ani lokalizacji. Jeszcze w grudniu ub.r. mówiło się, że ma to być około 20 dysz, które tryskają wodą z poziomu trotuaru. Całości dopełnią drzewa wokół rynku: być może „aż” 11, czyli po cztery wzdłuż każdej pierzei, z wyjątkiem narożnika Giełczyńskiej i Rządowej, gdzie i tak ledwo mieszczą się autobusy na zakręcie. Mają także pojawić się stylowe ławeczki i żeliwne latarnie uliczne.
W decyzji padają stwierdzenia, że „planowane zamierzenie inwestycyjne będzie realizowane na terenie stanowiących własność Miasta Łomża” (cytat z oryginału), a „projekt decyzji został uzgodniony z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków”.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z harmonogramem, projekt budowlany powinien być gotowy do końca lutego, a branżowe projekty wykonawcze, m.in. sieć elektryczna, odprowadzanie ścieków i wód opadowych – do końca marca. Potem zacznie się przebudowa, na którą w tegorocznym budżecie miasto zarezerwowało 500 tys. zł.

Mirosław R. Derewońko


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę