Towarzystwo Braci Wagów wybrało władze ŁTN
57-letni ekonomista prof. Henryk Wnorowski został jednogłośnie wybrany przez nowy Zarząd na trzecią, 4-letnią kadencję Łomżyńskiego Towarzystwa Naukowego. Grono naukowców i badaczy, zasłużone dla poznania dziejów mieszkańców i miejsc w Łomży i na Ziemi Łomżyńskiej, spotkało się w Hali Kultury na Starym Rynku na zebraniu walnym, gdzie językoznawczynię dr. Małgorzatę Frąckiewicz ponownie wybrano wiceprezesem ŁTN. Przybyło ok. 30 spośród 174 członków ŁTN.
Obrady sprawozdawczo wyborcze trwały trzy godziny, na co składały się trzy segmenty wydarzeń: odznaczenia, przemówienia i wybory władz 46-letniego Towarzystwa na nową kadencję. W imieniu ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego poseł Lech A. Kołakowski przekazał dwie odznaki honorowe "Zasłużony dla kultury polskiej". Jedną, przyznaną Towarzystwu, wpiął w klapę prezesowi ŁTN prof. Wnorowskiemu, zaś drugą, indywidualną - wiceprezes dr. Frąckiewicz, która poświęca się pracy naukowej w ŁTN od 1998 r., a wcześniej w Towarzystwie Kultury Języka. O aktywności niezmordowanej badaczki nazwisk łomżyńskich napisaliśmy rok temu (link poniżej). Imponujący efekt to materiały o mieszkańcach Łomży i Ziemi łomżyńskiej strony: name.lomza.pl.
Piątka uhonorowana i piątka odznaczona
Piątkę zasłużonych członków ŁTN wyróżniono aktem nadania członkostwa honorowego. Otrzymali je ludzie, pochodzący z Ziemi Łomżyńskiej lub z nią od dawna związani, za poświęcone lata życia i dobro wiedzy i intelektu, jakim podzielili się hojnie: pedagog z Gdańska prof. Jan Żebrowski, prof. Jerzy Mioduszewski, matematyk z Katowic, literaturoznawczyni dr Krystyna Cukrowska z Łomży, rusycystka Ewa Kamińska z Łomży, historyk z Ciechanowca Norbert Tomaszewski. - Gdy człowiek ma 85 lat jak ja, to żadne wyróżnienia nie robią wrażenia - z humorem komentowała dr Cukrowska, w przerwie obrad dyskutująca o lapsusach językowych z mgr. Kamińską, której, np., zawdzięczamy systematyczne tłumaczenie dokumentów z okresu zaboru rosyjskiego, kiedy Łomża był gubernią w latach 1866-1915. Dzięki temu, wiemy z łomżyńskiej komisji spisowej z lat 1896-1897, kto gdzie mieszkał, co stanowi przyczynek do badania dziejów miejscowej ludności. Piątka działaczy dostała odznakę honorową ŁTN: redaktor i kolekcjonerka pism ulotnych Gabriela Szczęsna, którą w latach 70. do zapisania się w szeregi ŁTN zachęciła nauczycielka i aktywna działaczka społeczna Helena Czernek (1907 - 1991); kolekcjoner Zdzisław Kalinko; językoznawca i niegdysiejsza wiceprezes dr hab. Dorota Rembiszewska, obecna wiceprezes dr. M. Frąckiewicz i i historyk Olga Tomaszewska.
"ŁTN znacznie podnosiło rangę Łomży"
Na piętrze Hali Kultury, znakomicie odizolowanym akustycznie od bawiących się na parterze w sali tańca dzieci i nastolatków, byli uczestnicy oficjalnego zebrania założycielskiego ŁTN, które odbyło się w 1975 r. w auli LO przy ul. Feliksa Bernatowicza: prawnik Stanisław Grodzki, przewodniczący zebraniu, i profesor tytularny Henryka Sędziak. Językoznawca wspominała, że gdy gdzieś wybierał się zwany księciem prof. Witold Doroszewski, autor monumentalnego Słownika Języka Polskiego, towarzyszył mu tłum profesorów z Polski. Warto przypomnieć, że w Łomży przed ŁTN od 1966 r. istniało Towarzystwo Kultury Języka, któremu prezesuje nietrudzenie prof. Sędziak, a jej pierwszą doktorantką jest dr Frąckiewicz. Wydarzenie sprzed 46 lat znacznie podnosiło rangę Łomży, która wówczas nie miała żadnej uczelni wyższej, oprócz Wyższego Seminarium Duchownego. Profesor Sędziak nadal prowadzi seminarium doktoranckie, a na zakończenie spotkania, jak i wielu zacnych gości ŁTN, otrzymała podarunek w postaci smakowitego ciasta drożdżowego w srebrnej paczuszce.
The Waga Brothers Lomza Scientific Society
Nad całością zebrania sprawnie czuwał dyrektor Biura ŁTN Kamil Leszczyński. Delegaci wybrali 9-osobowy Zarząd ŁTN, złożony głównie z dotychczasowych działaczy: prof. H. Wnorowski, dr M. Frąckiewicz, prof. ks. A. Najda, mgr S. Zgrzywa, dr hab. K. Sychowicz, dr hab. D. Surowik, dr J. Poteraj. Nowe twarze w Zarządzie ŁTN to: dr Agnieszka Muzyk i dr hab. Andrzej Borusiewicz. To oni (nob. Pan Zgrzywa) jednogłośnie wybrali spośród siebie Zarząd.
W ciągu minionej kadencji przez 4 lata wydali około 20 publikacji i pozyskali ok. półtora miliona zł z MNiSzW na działalność, dzięki trzem projektom autorstwa dr Frąckiewicz.
Wśród książek są cenne dla wiedzy pinkasy gmin żydowskich: Łomża, Zambrów, Stawiski, Ciechanowiec, zaś w najbliższych miesiącach: Jedwabne, Ostrołęka, Białystok i Szczuczyn. ŁTN wydał słowniczek nazwisk parafii Wysokie Mazowieckie, kroniczkę jedwabieńską ks. Józefa Lendo, zbiór prawosławnych łomżyńskich Marty Chojnowskiej, w przygotowaniu opracowanie o ewangelikach. Wydano też monografię Henryka Pestki o 33 Pułku Piechoty. Nadzieją napawa fakt, że do ŁTN zgłaszają się młodzi historycy, prawnicy i archiwiści...
Mirosław R. Derewońko
Strona name.lomza.pl coraz popularniejsza
Doktor Frąckiewicz i ŁTN zasłużeni dla kultury polskiej
Konferencja naukowa ŁTN im. Wagów
Łomżyńskie nazwiska znane i nieznane
„Pamiętnik drozdowiaka” Aleksandra Pieńkowskiego
Łomża na 600-lecie potrzebuje odwagi, wiary, pokory i sprawiedliwości