niedziela, 26 stycznia 2020 napisz DONOS@

Nagrody prezydenta dla twórców kultury

Filolog Małgorzata Krystyna Frąckiewicz, bibliotekarka Renata Igielska, dziennikarka Gabriela Szczęsna, propagator jazzu Mirosław Dziewa, badacze lokalnej historii Mariusz Patalan i Henryk Sierzputowski oraz fotograf Iwo Świątkowski otrzymali tegoroczne nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Poza dyplomem nagroda ma wymiar materialny - po 3,5 tys. zł. Nagrody wręczono podczas gali w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. – Po raz pierwszy mam zaszczyt wręczyć nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i nie ukrywam, że jest to jedna z najprzyjemniejszych chwil w pracy prezydenta! – mówił Mariusz Chrzanowski, podkreślając doniosłą rolę kultury w rozwoju miasta.

Kapituła Nagród Kultury w składzie: Alicja Konopka, Ewa Skłodowska, Anna Starachowska, Jan Miłosz Zarzycki i Ewa Sznejder pod przewodnictwem wiceprezydent Łomży Agnieszki Muzyk wybrała tegorocznych zwycięzców spośród nominowanych do nagrody 16 osób.
– Kapituła przyznała pewne kryteria, które pomogły wybrać i rekomendować do nagrodzenia prezydentowi Łomży sześć osób – mówi Agnieszka Muzyk. – Te kryteria to: trwały wkład w dorobek kulturalny miasta, poziom artystyczny lub naukowy podejmowanych działań, działanie znacząco wykraczające poza zakres obowiązków, zakres oddziaływania – włączanie jak najszerszego grona odbiorców kultury.
Dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku, autorka wielu opracowań naukowych i książek, w tym „Stary cmentarz łomżyński” i „Katedra łomżyńska” oraz przewodnika genealogicznego, zawierającego ponad 900 łomżyńskich nazwisk, a w planowanej wersji książkowej około 5. tysięcy, została nagrodzona za „pielęgnowanie świadomości historycznej mieszkańców Łomży poprzez liczne publikacje naukowe”.
– Staram się odtworzyć nazwiska mieszkańców Łomży, którzy nasze miasto zamieszkiwali od XV do XIX wieku  – mówi Małgorzata Krystyna Frąckiewicz. – Staram się również popularyzować te nazwiska jako element dziedzictwa kulturowego i wartość dla każdego łomżanina!
Renata Igielska, kierownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej, w którym poza wypożyczaniem książek odbywają się też liczne zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów, otrzymała nagrodę „w uznaniu dla pracy całego zespołu Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej, za szczególny wkład w edukację kulturalną dzieci i młodzieży”.
– W bibliotece można realizować się na każdej płaszczyźnie życia, to według naszych czytelników najlepsze miejsce na ziemi – podkreśla Renata Igielska. – Mam szczęście pracować na co dzień z osobami pomysłowymi, kreatywnymi: Ela, Dorota, Ola, Ania – bardzo wam dziękuję, bo ta nagroda to jest właściwie praca zespołowa.
Gabriela Szczęsna, wieloletnia dziennikarka tygodnika „Kontakty”, niestrudzona badaczka lokalnej historii i autorka przewodnika „Spacer z jelonkiem po zabytkach Łomży” została nagrodzona za „wieloletnie dokumentowanie życia kulturalnego Łomży oraz publikację „Spacer z jelonkiem””.
– Najsławniejsza łomżynianka Hanka Bielicka mówiła: jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy – mówiła Gabriela Szczęsna. – Ja mogę powiedzieć za nią: jeszcze Łomża nie zginęła, póki my w Łomży dla niej żyjemy!
Mirosław Dziewa, wieloletni muzyk Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej i Filharmonii Kameralnej, autor audycji radiowej „Bliżej jazzu” i twórca Novum Jazz Festival, został doceniony za „wzbogacenie życia kulturalnego Łomży poprzez propagowanie i popularyzację muzyki jazzowej”.
– Cieszę się bardzo, że Novum Jazz Festival dołączył do symboli propagujących Łomżę i to nie tylko w Polsce, nawet za granicą – przynajmniej w pewnym środowisku! – mówi Mirosław Dziewa.
Prezydent docenił też miłośników historii regionu. Mariusz Patalan i Henryk Sierzputowski odebrali nagrody za „upowszechnianie wiedzy o historii miasta i budowanie lokalnej tożsamości poprzez prowadzenie portalu  historialomzy.pl.”  Fotograf Iwo Świątkowski odebrał nagrodę za pasję, z jaką włącza mieszkańców Łomży w działania kulturalne w swojej prywatnej Galerii Kreatywnej.
Wręczenie nagród poprzedził recital bardów propagujących pieśni Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego: znanego już łomżyńskiej publiczności Anatola Borowika i Dimy Maklakowa z Ukrainy.

Wojciech Chamryk

200114015929.gif
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza nagrodę Gabrieli Szczęsnej
Foto: Anatol Borowik
Foto: Anatol Borowik
Foto: Dima Maklakow
Foto: Dima Maklakow
Foto: Jarosław Antoniuk, dyrektor TLiA, gospodarz obiektu
Foto: Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta ds. kultury
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza nagrodę dr Małgorzacie Krystynie Frąckiewicz
Foto: Dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza nagrodę Renacie Igielskiej
Foto: Renata Igielska dziękuje za nagrodę, obok Ewa Sznejder
Foto: Gabriela Szczęsna
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza nagrodę Mirosławowi Dziewa
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza nagrodę Henrykowi Sierzputowskiemu i Mariuszowi Patalan
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza nagrodę Iwo Świątkowskiemu
Foto: Laureaci Nagrody Prezydenta Łomży w dziedzinie kultury

 
Zobacz także
190904015236.gif
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę