Nagrody prezydenta dla twórców kultury
Filolog Małgorzata Krystyna Frąckiewicz, bibliotekarka Renata Igielska, dziennikarka Gabriela Szczęsna, propagator jazzu Mirosław Dziewa, badacze lokalnej historii Mariusz Patalan i Henryk Sierzputowski oraz fotograf Iwo Świątkowski otrzymali tegoroczne nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Poza dyplomem nagroda ma wymiar materialny - po 3,5 tys. zł. Nagrody wręczono podczas gali w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. – Po raz pierwszy mam zaszczyt wręczyć nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i nie ukrywam, że jest to jedna z najprzyjemniejszych chwil w pracy prezydenta! – mówił Mariusz Chrzanowski, podkreślając doniosłą rolę kultury w rozwoju miasta.
Kapituła Nagród Kultury w składzie: Alicja Konopka, Ewa Skłodowska, Anna Starachowska, Jan Miłosz Zarzycki i Ewa Sznejder pod przewodnictwem wiceprezydent Łomży Agnieszki Muzyk wybrała tegorocznych zwycięzców spośród nominowanych do nagrody 16 osób.
– Kapituła przyznała pewne kryteria, które pomogły wybrać i rekomendować do nagrodzenia prezydentowi Łomży sześć osób – mówi Agnieszka Muzyk. – Te kryteria to: trwały wkład w dorobek kulturalny miasta, poziom artystyczny lub naukowy podejmowanych działań, działanie znacząco wykraczające poza zakres obowiązków, zakres oddziaływania – włączanie jak najszerszego grona odbiorców kultury.
Dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku, autorka wielu opracowań naukowych i książek, w tym „Stary cmentarz łomżyński” i „Katedra łomżyńska” oraz przewodnika genealogicznego, zawierającego ponad 900 łomżyńskich nazwisk, a w planowanej wersji książkowej około 5. tysięcy, została nagrodzona za „pielęgnowanie świadomości historycznej mieszkańców Łomży poprzez liczne publikacje naukowe”.
– Staram się odtworzyć nazwiska mieszkańców Łomży, którzy nasze miasto zamieszkiwali od XV do XIX wieku – mówi Małgorzata Krystyna Frąckiewicz. – Staram się również popularyzować te nazwiska jako element dziedzictwa kulturowego i wartość dla każdego łomżanina!
Renata Igielska, kierownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej, w którym poza wypożyczaniem książek odbywają się też liczne zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów, otrzymała nagrodę „w uznaniu dla pracy całego zespołu Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej, za szczególny wkład w edukację kulturalną dzieci i młodzieży”.
– W bibliotece można realizować się na każdej płaszczyźnie życia, to według naszych czytelników najlepsze miejsce na ziemi – podkreśla Renata Igielska. – Mam szczęście pracować na co dzień z osobami pomysłowymi, kreatywnymi: Ela, Dorota, Ola, Ania – bardzo wam dziękuję, bo ta nagroda to jest właściwie praca zespołowa.
Gabriela Szczęsna, wieloletnia dziennikarka tygodnika „Kontakty”, niestrudzona badaczka lokalnej historii i autorka przewodnika „Spacer z jelonkiem po zabytkach Łomży” została nagrodzona za „wieloletnie dokumentowanie życia kulturalnego Łomży oraz publikację „Spacer z jelonkiem””.
– Najsławniejsza łomżynianka Hanka Bielicka mówiła: jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy – mówiła Gabriela Szczęsna. – Ja mogę powiedzieć za nią: jeszcze Łomża nie zginęła, póki my w Łomży dla niej żyjemy!
Mirosław Dziewa, wieloletni muzyk Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej i Filharmonii Kameralnej, autor audycji radiowej „Bliżej jazzu” i twórca Novum Jazz Festival, został doceniony za „wzbogacenie życia kulturalnego Łomży poprzez propagowanie i popularyzację muzyki jazzowej”.
– Cieszę się bardzo, że Novum Jazz Festival dołączył do symboli propagujących Łomżę i to nie tylko w Polsce, nawet za granicą – przynajmniej w pewnym środowisku! – mówi Mirosław Dziewa.
Prezydent docenił też miłośników historii regionu. Mariusz Patalan i Henryk Sierzputowski odebrali nagrody za „upowszechnianie wiedzy o historii miasta i budowanie lokalnej tożsamości poprzez prowadzenie portalu historialomzy.pl.” Fotograf Iwo Świątkowski odebrał nagrodę za pasję, z jaką włącza mieszkańców Łomży w działania kulturalne w swojej prywatnej Galerii Kreatywnej.
Wręczenie nagród poprzedził recital bardów propagujących pieśni Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego: znanego już łomżyńskiej publiczności Anatola Borowika i Dimy Maklakowa z Ukrainy.
Wojciech Chamryk