Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 08 listopada 2024 napisz DONOS@

Nagrody prezydenta dla twórców kultury

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza nagrodę Gabrieli Szczęsnej

Filolog Małgorzata Krystyna Frąckiewicz, bibliotekarka Renata Igielska, dziennikarka Gabriela Szczęsna, propagator jazzu Mirosław Dziewa, badacze lokalnej historii Mariusz Patalan i Henryk Sierzputowski oraz fotograf Iwo Świątkowski otrzymali tegoroczne nagrody prezydenta Łomży za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Poza dyplomem nagroda ma wymiar materialny - po 3,5 tys. zł. Nagrody wręczono podczas gali w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży. – Po raz pierwszy mam zaszczyt wręczyć nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i nie ukrywam, że jest to jedna z najprzyjemniejszych chwil w pracy prezydenta! – mówił Mariusz Chrzanowski, podkreślając doniosłą rolę kultury w rozwoju miasta.

Kapituła Nagród Kultury w składzie: Alicja Konopka, Ewa Skłodowska, Anna Starachowska, Jan Miłosz Zarzycki i Ewa Sznejder pod przewodnictwem wiceprezydent Łomży Agnieszki Muzyk wybrała tegorocznych zwycięzców spośród nominowanych do nagrody 16 osób.
– Kapituła przyznała pewne kryteria, które pomogły wybrać i rekomendować do nagrodzenia prezydentowi Łomży sześć osób – mówi Agnieszka Muzyk. – Te kryteria to: trwały wkład w dorobek kulturalny miasta, poziom artystyczny lub naukowy podejmowanych działań, działanie znacząco wykraczające poza zakres obowiązków, zakres oddziaływania – włączanie jak najszerszego grona odbiorców kultury.
Dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu w Białymstoku, autorka wielu opracowań naukowych i książek, w tym „Stary cmentarz łomżyński” i „Katedra łomżyńska” oraz przewodnika genealogicznego, zawierającego ponad 900 łomżyńskich nazwisk, a w planowanej wersji książkowej około 5. tysięcy, została nagrodzona za „pielęgnowanie świadomości historycznej mieszkańców Łomży poprzez liczne publikacje naukowe”.
– Staram się odtworzyć nazwiska mieszkańców Łomży, którzy nasze miasto zamieszkiwali od XV do XIX wieku  – mówi Małgorzata Krystyna Frąckiewicz. – Staram się również popularyzować te nazwiska jako element dziedzictwa kulturowego i wartość dla każdego łomżanina!
Renata Igielska, kierownik Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej, w którym poza wypożyczaniem książek odbywają się też liczne zajęcia dla dzieci, młodzieży i seniorów, otrzymała nagrodę „w uznaniu dla pracy całego zespołu Oddziału dla Dzieci Miejskiej Biblioteki Publicznej, za szczególny wkład w edukację kulturalną dzieci i młodzieży”.
– W bibliotece można realizować się na każdej płaszczyźnie życia, to według naszych czytelników najlepsze miejsce na ziemi – podkreśla Renata Igielska. – Mam szczęście pracować na co dzień z osobami pomysłowymi, kreatywnymi: Ela, Dorota, Ola, Ania – bardzo wam dziękuję, bo ta nagroda to jest właściwie praca zespołowa.
Gabriela Szczęsna, wieloletnia dziennikarka tygodnika „Kontakty”, niestrudzona badaczka lokalnej historii i autorka przewodnika „Spacer z jelonkiem po zabytkach Łomży” została nagrodzona za „wieloletnie dokumentowanie życia kulturalnego Łomży oraz publikację „Spacer z jelonkiem””.
– Najsławniejsza łomżynianka Hanka Bielicka mówiła: jeszcze Polska nie zginęła, póki się śmiejemy – mówiła Gabriela Szczęsna. – Ja mogę powiedzieć za nią: jeszcze Łomża nie zginęła, póki my w Łomży dla niej żyjemy!
Mirosław Dziewa, wieloletni muzyk Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej i Filharmonii Kameralnej, autor audycji radiowej „Bliżej jazzu” i twórca Novum Jazz Festival, został doceniony za „wzbogacenie życia kulturalnego Łomży poprzez propagowanie i popularyzację muzyki jazzowej”.
– Cieszę się bardzo, że Novum Jazz Festival dołączył do symboli propagujących Łomżę i to nie tylko w Polsce, nawet za granicą – przynajmniej w pewnym środowisku! – mówi Mirosław Dziewa.
Prezydent docenił też miłośników historii regionu. Mariusz Patalan i Henryk Sierzputowski odebrali nagrody za „upowszechnianie wiedzy o historii miasta i budowanie lokalnej tożsamości poprzez prowadzenie portalu  historialomzy.pl.”  Fotograf Iwo Świątkowski odebrał nagrodę za pasję, z jaką włącza mieszkańców Łomży w działania kulturalne w swojej prywatnej Galerii Kreatywnej.
Wręczenie nagród poprzedził recital bardów propagujących pieśni Bułata Okudżawy i Włodzimierza Wysockiego: znanego już łomżyńskiej publiczności Anatola Borowika i Dimy Maklakowa z Ukrainy.

Wojciech Chamryk

Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza nagrodę Gabrieli Szczęsnej
Foto: Anatol Borowik
Foto: Anatol Borowik
Foto: Dima Maklakow
Foto: Dima Maklakow
Foto: Jarosław Antoniuk, dyrektor TLiA, gospodarz obiektu
Foto: Agnieszka Muzyk, zastępca prezydenta ds. kultury
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza nagrodę dr Małgorzacie Krystynie Frąckiewicz
Foto: Dr Małgorzata Krystyna Frąckiewicz
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza nagrodę Renacie Igielskiej
Foto: Renata Igielska dziękuje za nagrodę, obok Ewa Sznejder
Foto: Gabriela Szczęsna
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza nagrodę Mirosławowi Dziewa
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza nagrodę Henrykowi Sierzputowskiemu i Mariuszowi Patalan
Foto: Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski wręcza nagrodę Iwo Świątkowskiemu
Foto: Laureaci Nagrody Prezydenta Łomży w dziedzinie kultury

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę