Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 24 czerwca 2021 napisz DONOS@

Hybrydowa Walizka czasów pandemii

W czwartek rozpocznie się 34 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. To największa impreza teatralna w północno-wschodniej Polsce, doskonale też znana w środowisku teatrów lalkowych poza granicami kraju. Festiwal potrwa cztery dni, obejmując aż 17 spektakli konkursowych oraz osiem towarzyszących, w większości plenerowych. Teatry krajowe zaprezentują się w konkursie na żywo, a zagraniczne online w Hali Kultury. Główną rolę w „Planecie Einsteina” kieleckiego Teatru Lalki i Aktora „Kubuś” zagra łomżynianka Anna Domalewska. Festiwalowi będzie towarzyszyć wystawa scenografii Jadwigi Mydlarskiej-Kowal w Galerii Pod Arkadami. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, ale są limity miejsc podczas spektakli konkursowych.

Po wymuszonej, ubiegłoroczną sytuacją, rezygnacji z części wydarzeń Walizka 2021 wraca do dawnej nazwy i pełnej formuły, obejmującej również konkurs. Będzie w nim rywalizować 17 teatrów, częściowo znanych już łomżyńskiej publiczności. Krajowe zaprezentują się na żywo w salach Teatru Lalki i Aktora oraz w MDK-DŚT. Gdański Miejski Teatr Miniatura rozpocznie festiwal spektaklem „Beton”, Teatr Animacji w Poznaniu pokaże „Baśń o trzech konikach”, kielecki Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” „Planetę Einsteina” z grającą główną rolę łomżynianką Anną Domalewską, Teatr Lalka (Warszawa) „Legendy warszawskie”, Teatr Lalek Arlekin im. Henryka Ryla w Łodzi „Rutkę”, Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum z Katowic „Łyska z pokładu Idy”, a warszawski Teatr Lalek Guliwer „Czy umiesz gwizdać, Joanno?”. Ciekawie zapowiadają się również konkursowe spektakle teatrów zagranicznych.

W tym roku „wystąpią” w Łomży, dzięki pomocy nowoczesnej technologii: Ornan Braier (Izrael) w „Love Machine”, Ljubljana Puppet Theatre ze Słowenii (zdobywcy Grand Prix festiwalu 2016) pokażą „Goodbye”, Grodno Puppet Theatre (Białoruś) „Poem Without Words”, hiszpański duet Karla Kracht i Andrés Beladiez „2062”, zaś Ulrike Quade Company (Holandia) „Coco Chanel”. W kolejnych dniach w Hali Kultury będzie można obejrzeć: „The Journey Of Sofia” portugalskiego S.A. Marionetas, Kaunas State Puppet Theatre (Litwa) w „The Enchanted Mountain”, „Tevli Station” Khabarovsk State Regional Puppet Theatre (Rosja), argentyński Omar Alvarez Titeres Puppetry Arts Company i „Tic Toc, The Hero Of Time” oraz Dezorz Puppet Theatre (Słowacja) w słynnym „Ubu Król”. Nie ma już wejściówek na spektakle teatrów polskich. Są jeszcze dostępne ostatnie na niektóre spektakle online, ale jeśli kogoś interesuje konkretny spektakl i bardzo mu na nim zależy, warto przyjść do teatru, MDK czy Hali Kultury i dowiedzieć się, czy ktoś w ostatniej chwili nie zrezygnował z oglądania. 

Odbędzie się też osiem spektakli towarzyszących. Teatr Lalki i Aktora zaprezentuje swój najnowszy spektakl „Koziołek Matołek”, pozostałe odbędą się w plenerze: przed katedrą, na ulicy Długiej oraz na muszli przy ulicy Zjazd. Teatr Nikoli z Krakowa, doskonale znany nie tylko z Walizki, ale też z występu podczas gali VIII Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”, pokaże „Księżycową drogę”, a Teatr Ewolucji Cienia z Poznania „Fin Amor”. Drugiego dnia festiwalu krakowianie zaprezentują spektakl „Impresario”, a Teatr Pantomimy Mimo (Warszawa) „Pan i pani O!”. W sobotę będzie można zobaczyć w „Beczce śmiechu” Teatr na Walizkach z Wrocławia oraz, pamiętany dzięki „Cyrkowi bez przemocy” sprzed pięciu lat, Teatr Klinika Lalek (Stacja Wolimierz) w „Kosmicznej podróży Guliwera”. 

Będzie też premiera, bowiem na finał festiwalu Teatr Muzikanty z Gliwic, występujący w Łomży w roku ubiegłym, zaprezentuje spektakl „Synowie muzytronu”.

Tradycyjnie w ramach Walizki zaplanowano również wystawę. „Psychologia głębi lalki” będzie okazją do zapoznania się z lalkami, maskami i projektami stworzonymi przez Jadwigę Mydlarską-Kowal (1943-2001), znaną przede wszystkim ze współpracy z Wrocławskim Teatrze Lalek i wybitnym reżyserem Wiesławem Hejno. Wystawa zostanie otwarta w czwartek 10 czerwca o godzinie 18:00 w Galerii Pod Arkadami na Starym Rynku. 

Wojciech Chamryk

 

 

10 CZERWCA 2021 • CZWARTEK

10:00 OTWARCIE FESTIWALU / TLiA W ŁOMŻY

10:30 MIEJSKI TEATR MINIATURA (GDAŃSK) / BETON / SPEKTAKL NA ŻYWO - TLiA W ŁOMŻY

12:00 TEATR ANIMACJI W POZNANIU / BAŚŃ O TRZECH KONIKACH / SPEKTAKL NA ŻYWO - MDK DŚT

17:00 TEATR NIKOLI (KRAKÓW) / KSIĘŻYCOWA DROGA / WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE - UL. DŁUGA

18:00 PSYCHOLOGIA GŁĘBI LALKI JADWIGI MYDLARSKIEJ - KOWAL / WYSTAWA - GALERIA POD ARKADAMI

19:00 ORNAN BRAIER (IZRAEL) / LOVE MACHINE / SPEKTAKL ONLINE - HALA KULTURY

20:00 LJUBLJANA PUPPET THEATRE (SŁOWENIA) / GOODBYE / SPEKTAKL ONLINE - HALA KULTURY

21:00 TEATR EWOLUCJI CIENIA (POZNAŃ) / FIN AMOR / WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE - PLAC KATEDRALNY

 

11 CZERWCA 2021 • PIĄTEK

10:00 TEATR LALKI I AKTORA „KUBUŚ" (KIELCE) / PLANETA EINSTEINA / SPEKTAKL NA ŻYWO - TLIA W ŁOMŻY

11:30 GRODNO PUPPET THEATRE (BIAŁORUŚ) / POEM WITHOUT WORDS / SPEKTAKL ONLINE - HALA KULTURY

13:00 KARLA KRACHT & ANDRÉS BELADIEZ (HISZPANIA) / 2062 / SPEKTAKL ONLINE - HALA KULTURY

17:00 TEATR PANTOMIMY MIMO (WARSZAWA) / PAN I PANI 0! / WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE- UL. DŁUGA

18:00 TEATR LALKA (WARSZAWA) / LEGENDY WARSZAWSKIE / SPEKTAKL NA ŻYWO - TLIA W ŁOMŻY

19:00 TEATR NIKOLI (KRAKÓW) / IMPRESARIO / WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE - PLAC KATEDRALNY

20:00 ULRIKE QUADE COMPANY (HOLANDIA) / COCO CHANEL / SPEKTAKL ONLINE - HALA KULTURY

 

12 CZERWCA 2021 • SOBOTA

10:00 TEATR LALEK ARLEKIN IM. HENRYKA RYLA W ŁODZI / RUTKA / SPEKTAKL NA ŻYWO - TLIA W ŁOMŻY

11:30 S. A. MARIONETAS (PORTUGALIA) / THE JOURNEY OF SOFIA / SPEKTAKL ONLINE - HALA KULTURY

13:00 KAUNAS STATE PUPPET THEATRE (LITWA) / THE ENCHANTED MOUNTAIN / SPEKTAKL ONLINE - HALA KULTURY

17:00 TEATR NA WALIZKACH (WROCŁAW) / BECZKA ŚMIECHU / WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE - UL. DŁUGA

17:30 KHABAROVSK STATE REGIONAL PUPPET THEATRE (ROSJA) / TEVLI STATION / SPEKTAKL ONLINE - HALA KULTURY

19:00 ŚLĄSKI TEATR LALKI I AKTORA ATENEUM (KATOWICE) / ŁYSEK Z POKŁADU IDY / SPEKTAKL NA ŻYWO - TLIA W ŁOMŻY

21:00 TEATR KLINIKA LALEK (STACJA WOLIMIERZ) / KOSMICZNA PODRÓŻ GULIWERA / WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE - AMFITEATR - „MUSZLA"

 

13 CZERWCA 2021 • NIEDZIELA

11:00 TEATR LALEK GULIWER (WARSZAWA) / CZY UMIESZ GWIZDAĆ, JOANNO? / SPEKTAKL NA ŻYWO - TLiA W ŁOMŻY

12:00 OMAR ALVAREZ TITERES PUPPETRY ARTS COMPANY (ARGENTYNA) / TIC TOC, THE HERO OF TIME / SPEKTAKL ONLINE - HALA KULTURY

13:00 DEZORZ PUPPET THEATRE (SŁOWACJA) / UBU KRÓL / SPEKTAKL ONLINE - HALA KULTURY

18:00 TEATR LALKI I AKTORA W ŁOMŻY / KOZIOŁEK MATOŁEK / WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE - TLIA W ŁOMŻY

20:45 ZAKOŃCZENIE FESTIWALU / WERDYKT JURY / AMFITEATR - „MUSZLA"

21:00 TEATR MUZIKANTY (GLIWICE) / SYNOWIE MUZYTRONU - PREMIERA / WYDARZENIE TOWARZYSZĄCE - AMFITEATR - „MUSZLA"

 

WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE - wstęp wolny


 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę